banner

Toplum Gönüllüleri’nden Genç Anayasa
Gençliğin enerjisini toplumsal faydaya dönüştürmeyi amaçlayan bir değişim ve dönüşüm projesi olarak Aralık 2002’de kurulan Toplum Gönüllüleri Vakfı (TOG) gençlerin öncülüğünde ve yetişkinlerin rehberliğinde bugüne kadar sayısız projeye imza attı. Türkiye’de “gençlerin sivil toplum kuruluşu” olarak 10.yılını kutlayan Toplum Gönüllüleri Vakfı (TOG), yeni anayasada gençlerin sorunları bağlamında anayasa yapım sürecine dâhil olmak, sözünü söylemek ve katkı sunmak amacıyla bir rapor hazırlayarak T.B.M.M. Anayasa Komisyonu’na sundu.

Toplum Gönüllüleri’nden Genç AnayasaAnayasa’nın yenilenmesine dair önemli ve tarihi bir sürece girilen bu günlerde, gençlerle ilgili çalışmalar yapan TOG tarafından yeni Anayasa’mızın içerisinde doğrudan gençleri etkileyen ne gibi özellikler olması, ne gibi özelliklerin de artık tarihte bırakılması gerektiğini belirleyen bir öneri paketi oluşturuldu. Gençlerle gerçekleştirilen çalışmalarda kazanılan deneyimle hazırlanan öneri paketinde, yeni anayasada geçmişten bu yana geçerli olan korumacı anlayış yerine gençlerin birey olarak özerkliğini öne çıkaran bir yaklaşımın benimsenmesi gerekliliği ve gençlerin haklarının güvence altına alınmasının önemi vurgulandı. Bu bağlamda; gençlerin korunması, eşitlik ilkesi ve ayrımcılık yasağı, seçme ve seçilme hakkı, örgütlenme özgürlüğü, sosyal haklar, çevre hakkı, zorunlu askerlik hizmeti gibi maddelerde değişiklik önerilerinin dikkate alınması talep edildi.

TOG Yönetim Kurulu Başkanı Kerim Paker, konuyla ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Askeri yönetim dönemine ait olmayan, sadece TBMM’nin değil sivil toplum kuruluşlarının ve yurttaşların da etkin katılımıyla yapılan ve tüm toplumsal kesimlerin temel hak ve özgürlüklerini güvenceye alan, şeffaflık ve hesap verebilirlik ilkelerini benimseyen, demokratik, sivil ve sosyal bir anayasa oluşturulması sürecini son derece gerekli buluyor ve destekliyoruz. Yeni hazırlanan metnin kısıtlamak yerine ön açan, korumak yerine cesaretlendiren bir metin olmasını istiyoruz. Gençliği hayatın bir geçiş dönemi gibi gören devlet anlayışından, kendine özgü sorunları ve çözümleri olan toplumun bir alt grubu olarak algılayan yeni bir devlet-genç ilişkisi kurulmasını çok önemsiyoruz. Gençlerin toplumun tüm kesimlerini içeren bir grup olması dolayısı ile hazırladığımız raporun, Anayasa konusunda çalışmalar yapan Devlet ve Sivil Toplum Kuruluşları tarafından önemseneceği kanaatindeyiz.”

TOG’dan demokratik, sivil ve sosyal bir anayasa talebi

TOG hazırladığı raporda, tüm yurttaşları ilgilendiren bu süreçte, ülkenin demokratikleşme deneyiminde kritik bir dönemece işaret ettiği için yeni, demokratik, sivil ve sosyal bir anayasanın dayandığı temellerin, asgari olarak, demokrasinin ve hukuk devletinin tüm mekanizmaları ile kalıcı şekilde güçlendirilmesi gerektiği üzerinde durdu. Raporda ayrıca temel hak ve özgürlükler ile insan onuruna yaraşır bir yaşamın yurttaşların dil, din, ırk, cinsiyet ve cinsel yönelim gibi kimliklerinden bağımsız olarak her birey için güvence altına alınması konularını içermesi gerektiği vurgulandı.

1982 Anayasası’nın gençlik temelinde gözden geçirilmesini öneren raporda demokratik, sivil ve sosyal bir anayasanın ortaya çıkmasının, anayasanın içeriği kadar  hazırlanış sürecine de bağlı olduğu belirtildi. Anayasanın oluşturulma yönteminin son derece önemli olduğu hatırlatılan raporda, bu sürecin ancak diyalog ve uzlaşma ikliminde, geniş katılımlı bir müzakere süreciyle ve her aşamasında şeffaf olarak geliştiğinde toplum tarafından kabul göreceği belirtildi.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.