banner

Öğretmenlere on binlerce liralık prim şoku!




'Postmodern darbe' olarak tarihe geçen 28 Şubat sürecinde yüzlerce öğretmen meslekten ihraç edildi. 2006'da yapılan düzenlemeyle okula dönüşlerinin önü açılan öğretmenlerin mağduriyeti aradan geçen 15 yıla rağmen bitmedi. Şimdi de, meslekten ayrı kaldıkları yılların sigorta primini kendilerinin yatırması isteniyor.

20-30 bin lirayı bulan primi ödeyemeyen öğretmenler, emeklilik için 10 yıl fazla çalışmak zorunda kalacak. Eğitimciler, Yüksek Askerî Şûra (YAŞ) mağdurları için tanınan hakların kendilerinden esirgenmemesini istiyor. 28 Şubat'ta kılık kıyafet yönetmeliğine aykırı davrandığı öne sürülerek 'disiplinsizlik' gerekçesiyle ihraç edilen imam-hatip lisesi öğretmeni Ayşe A. da bu isimler arasında yer alıyor. 2009'da mesleğe dönmeye hak kazanan Ayşe öğretmenden, okuldan ayrı kaldığı 10 yıl için 28 bin lira sigorta primi isteniyor. "Aldığım maaşla bu parayı ödemem mümkün değil." diyen Ayşe A., 10 yıl bekleyeceğini belirtiyor. 'Okulun düzenini bozmak ve ideolojik faaliyetlerde bulunmak' iddiasıyla soruşturma geçirip ihraç edilen Merve Y. ise istenen 20 bin lirayı yatırmış. "Elimde avucumda ne varsa harcadım. Primi ödediğim halde hâlâ emekliliğime sayılmadı." sözleriyle dert yanıyor. Eğitim-Bir-Sen Genel Sekreteri Ahmet Özer, mağdur öğretmenlerin sigorta probleminin çözümü için yaptıkları başvuruların cevapsız kalmasından yakınıyor. Emekli Başsavcı Reşat Petek de mağduriyete devlet sebep olduğu için telafisini de yine devletin yapması gerektiğine dikkat çekiyor.

1989'da öğretmenliğe başlayan Ayşe A., 1997'de patlak veren 28 Şubat sürecinde kılık kıyafet yönetmeliğine uymadığı gerekçesiyle disiplinsizlik suçlamasıyla meslekten ihraç edilir. Yardıma muhtaç anne ve babasına bakmak için evde özel ders vererek geçimini sağlamaya çalışır. 2006'da 28 Şubat mağduru öğretmenlere mesleğe geri dönüş imkânı sağlayan düzenleme umut ışığı olur. Yaptığı başvurular sonucunda 2009'da öğretmenliğe dönmeye hak kazanır. Ancak bu kez de karşısına sigorta primi engeli çıkar. Öğretmenlikten ayrı kaldığı 10 yılın sigorta primi olarak 28 bin lira istenir.

28 Şubat'ın ardından ikinci şoku yaşayan Ayşe A., "Aldığım maaş ile istenilen parayı ödemem mümkün değil. Bu sebeple 10 yıl fazla çalışacağım ve geç emekli olacağım. 10 yılımı çaldılar. Bunları yaşamamıza sebep olanlar yargılansın ve bize özlük haklarımız iade edilsin." ifadelerini kullanıyor. Ayşe A., "Yaş mağdurlarına sağlanan iade-i itibar imkânı, 28 Şubat mağduru öğretmenlerden esirgenmemeli." talebinde bulunuyor. "Manevi değerlerimize sadık kaldığımız için bu durumla karşılaştık. Yaşadıklarımı unutmam mümkün değil." diyen Ayşe öğretmen, özlük haklarının iade edilmesiyle mağduriyetlerinin giderilebileceğini aktarıyor.

Postmodern darbe mağduru öğretmenlerden bir diğeri ise Merve Y., 'okulun düzenini bozmak ve ideolojik faaliyetlerde bulunmak' iddiasıyla hakkında soruşturma açılan Merve öğretmen 2 yıl açığa alındıktan sonra meslekten ihraç edilir. 6 yıl öğrencilerinden ayrı kalan Merve Y., 2007'de tekrar görevine başlar. Meslekten ayrı kaldığı sürenin emekliliğine sayılması için 20 bin TL'ye yakın ödeme yaptığını dile getiren Merve Y., "Elimde avucumda ne varsa sigorta primi için harcadım. Ödediğim halde meslekten ayrı kaldığım süre hâlâ emekliliğime sayılmadı." diyor.

Eğitim-Bir-Sen Genel Sekreteri Ahmet Özer, 28 Şubat mağduru öğretmenlerin sigorta probleminin çözümü için Milli Eğitim Bakanlığı'na defalarca teklifte bulunduklarını ifade ediyor. Ancak sonuç alamadıklarını dile getiren Özer, YAŞ mağduru askerlerin sigorta probleminin çözüldüğünü anlatıyor. Emekli Cumhuriyet Başsavcısı Reşat Petek de mağduriyete devlet neden olduğu için telafisini de yine devletin yapması gerektiğini vurguluyor.

(zaman)

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.



Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.