banner

ABD'ye en fazla öğrenci gönderen 11'inci ülkeyiz
Dünyanın en çok yabancı öğrenci çeken ülkesi ABD'de verilen üniversite eğitimi, geçen yıl ülke ekonomisine sağladığı 27 milyar dolarla hizmet sektöründeki en önemli ihraç alanlarından biri konumunda yer alıyor.

ABD'ye üniversite eğitimi almak üzere gelen yabacı öğrenci sayısı son 15 yılda yüzde 72 arttı. 2013-2014 eğitim-öğretim döneminde 886 bin uluslararası öğrencinin geldiği ABD'de yabancı öğrenciler 2013'te ABD ekonomisine 27 milyar dolar katkı sağladı.

ABD'ye en çok Çinli ve Hintli öğrenciler okumaya gelirken, Türkiye bir önceki yıla göre bir basamak gerileyerek ABD'ye en fazla öğrenci gönderen 11'inci ülke oldu.

AA muhabirinin derlediği bilgiye göre, 2008 küresel ekonomik krizinin ardından geçmiş yıllara göre daha az yabancı öğrenci çeken ABD, buna rağmen uluslararası öğrencilerin tercihleriyle hala dünyada en fazla yabancı öğrencinin okuduğu ülke konumunda bulunuyor. ABD'deki Uluslararası Eğitim Enstitüsü'nün Uluslararası Eğitim Haftası’nın 15’inci yıl dönümü kapsamında açıkladığı yeni raporuna göre, 1999-2000 eğitim-öğretim yılında ABD'de 514 bin 723 olan yabancı öğrenci sayısı yüzde 72 artışla 2013-2014 döneminde 886 bin 52’ye ulaştı. ABD'ye gelen yabancı öğrenci sayısı 2013-2014 döneminde de bir yıl öncesine göre yüzde 8,1’lik artış gösterdi.

ABD'nin yabancı öğrenci çekme konusundaki liderliğini İngiltere takip ediyor. İngiltere'de yaklaşık 450 bin yabancı öğrenci eğitim alıyor.

Yabancı öğrenciler gelir kaynağı

ABD'deki yabancı öğrencilerin gelirlerinin yüzde 70'i yurt dışından geliyor. Okul masraflarının yanı sıra konaklama, ulaşım, yiyecek ve sağlık gibi birçok alandaki harcamalar da düşünüldüğünde uluslararası öğrencilerin ekonomiye katkısı milyar dolarlarla ifade ediliyor. Rapora göre, 15 yıl önce ABD ekonomisine 9 milyar dolar katkı sağlayan yabancı öğrencilerin 2014’e gelindiğinde ülke ekonomisine katkıları 27 milyar dolar düzeyine ulaştı. Bu nedenle, yüksek öğretim ABD'de hizmet sektörünün önemli ihraç alanlarından biri konumunda bulunuyor.

Gelecek vaat eden öğrencilerin de eğitimlerini tamamladıktan sonra genellikle ülkelerine dönmek yerine ABD'deki önemli kurum ve şirketlerde çalışmayı tercih ettiği göz önüne alınınca yabancı öğrenciler ABD'nin bilim, teknoloji ve yenilik alanındaki birçok gelişmeye katkıda bulunuyor. Böylelikle, ABD'de yabancı öğrenciler hem eğitimleri döneminde ülkenin ekonomisine, hem de mezun olduktan sonra ABD'nin geleceğine yaptıkları yatırımlarla ülkeye aslında çifte avantaj sağlıyor.

Türkiye en fazla öğrenci gönderen 11'inci ülke

Önceki yıllarda ABD’ye en fazla öğrenci gönderen 10'uncu ülke konumunda bulunan Türkiye, 2013-2014 döneminde bir basamak geriledi. Türkiye'den ABD'ye giden öğrenci sayısı bir önceki yıla göre yaklaşık yüzde 4,1 oranında azaldı ve 10 bin 821’e geriledi.

Çin ve Hindistan'dan sonra ABD'ye en fazla üniversite öğrencisi gönderen ülkeler arasında Güney Kore, Suudi Arabistan, Kanada, Tayvan, Japonya, Vietnam, Meksika ve Brezilya gibi ülkeler yer alıyor.

En popüler eyalet California, şehir New York

Yabancı öğrenciler ABD'deki eyaletlerden en fazla California, New York, Teksas, Massachusetts ve Illinios'u tercih ediyor. California eyaletinde 121 bin, New York'ta 98 bin, Teksas'ta 64 bin yabancı öğrenci okuyor.

Yabancı öğrenciler, şehir olarak en çok New York ve Los Angeles'ı tercih ediyor. Üniversiteler arasında ise yabancı öğrencilere en fazla New York Üniversitesi ev sahipliği yapıyor. Bunu Güney California Üniversitesi, Illinios Üniversitesi, Columbia Üniversitesi, Purdue Üniversitesi ve California Üniversitesi takip ediyor.

ABD'ye gelen yabancı öğrenciler arasında en gözde alanlar ise işletme ve yönetim ile mühendislik. Bu alanları matematik ve bilgisayar mühendisliği izliyor.

ABD’de uluslararası öğrenciler ülkedeki yüksek öğrenim görenlerin sadece yüzde 4’ünü oluşturuyor.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.