banner

Üniversiteye girişte dershane sürprizi
Başbakan Erdoğan, "YGS kaldırılacak, dershaneler kapatılacak ya da özel okullara dönüşecek" dedi. Dershanelerin özel okula dönüşümü çok kolay değil. Özel okulların dolma kapasitesi yüzde 42, ayrıca dershane binaları da fiziki açıdan okul olmaya müsait değil.

Tabii ki burada Sayın Başbakan'ın ne demek istediğini doğru anlamalıyız. YGS hemen kalkmayacak ve dershaneler yarın kapatılmayacak. Yeni sistem, zorunlu eğitimi 12 yıla çıkaran 4+4+4 modeliyle gerçekleşecek. Beklenen gelişmeler ise şöyle: Lise ve üniversitelerde kalite eşitlenecek. Lise sonda olgunluk sınavı olacak. Mesleki ve teknik liseler teşvik edilecek. Üniversite giriş sınavları yılda birkaç kez randevuyla yapılacak. Bu 6 radikal kararla da dershanelere ve giriş sınavlarına gerek kalmayacak. Bence, böyle bir çalışmanın altyapısı kısa vadede değil, orta vadede hazırlanabilir.

Dershaneler neden değil, sonuçtur

Bir eğitimci olarak Sayın Başbakan'ın sözlerinden son derece memnun oldum. Ancak mantığa vurduğumuzda, şu sistemde dershanelerin kaldırılması imkânsız. Çünkü öncelikle seçmeli sınav sisteminden kurtulmak lazım. Üniversite sınavının kaldırılıp, dershanelerin kapatılacağı Kenan Evren ve Tansu Çiller dönemlerinde de söylendi, ancak durum ortada. Dolayısıyla dershanelere ihtiyaç duyan eğitim sistemini düzeltmek gerekiyor. Bu da uzun zaman ister. Tabii ki dershaneler kaldırılsın, vakıf ya da devlet üniversitelerinin sayısı artırılsın. Ancak üniversiteler eşit kalitede değil. Bu sebepten sınav kalktığında kaliteli üniversitelerde yığılma olacak.

Değişikliğe eğitimci olarak baktığımda duygularım, siyasiler gibi olmuyor. Bence seçme sınavları kalkmaz. Çünkü öğrencinin başarısına göre değerlendirme objektif değil, sübjektif olur. Önceki yıllarda da bu tür değerlendirmenin olumsuzluklarını yaşadık. Burada verilecek eğitim önemlidir. Lise sonda, lise konularından oluşan olgunluk sınavı yapılmalı. Ayrıca üniversiteye giriş sınavı teke inmeli. Dershaneler bir neden değil, sonuçtur. Üniversiteler öğrencisini sınavsız nasıl alacak? Eğer okullar arasında kalite farkı varsa, en doğru seçim sınavdır. Onu da doğru ve hakça yapmamız gerekir.

Kurulduğu günden itibaren, AK Parti'nin eğitimle ilgili çalışmalarını objektif gözle yakından izledim. Doğru bulduklarımı destekledim. Doğru olmayanları da dozuna dikkat ederek sonuna kadar eleştirdim. AK Parti'nin eğitimle ilgili çalışmalarındaki artı ya da eksi görüşlerinize saygı duyuyorum. Ancak doğruların kefesi bence ağır basıyor.

Sayın Başbakan'ın ileriye dönük böyle bir hedef belirlemesi, ülke açısından güzel bir niyet. Ancak kısa vadede gerçekleşecek bir adım değil.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.