banner

Hayat normale dönünce çocuklar da okullarına dönecek
Millî Eğitim Bakanı Nabi Avcı, "Terör örgütünün yaktığı, yıktığı veya kullanılamaz hale getirdiği bazı okullarımızda tadilat ve tamirat sürecinde eğitime hemen başlamayabiliriz. Oralardaki çocuklarımızı çevre illerde pansiyonu bulunan okullarımızda misafir öğrenci olarak veya ailelerinin onayıyla kayıtlarını başka okullara alabilecek şekilde planlamalarımızı gerçekleştirdik" dedi.

nabi_avciBakan Avcı, Mardin'deki Hatuniye Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nde telafi eğitim programına katılan öğrencileri ziyaret etti. Sınıfları gezerek öğrencilerle sohbet eden Bakan Avcı, daha sonra gazetecilerin sorularını yanıtladı.
Silopi, Cizre, Nusaybin, Dargeçit, İdil ve Sur gibi ilçelerde uygulanan sokağa çıkma yasakları nedeniyle eğitimlerini düzenli sürdüremeyen öğrenciler için sömestri tatilinde telafi eğitim programını yürürlüğe koyduklarını aktaran Bakan Avcı, "Telafi eğitim programını Mardin'de, Batman'da, Diyarbakır'da gönüllülük esasına bağlı olarak öğretmenlerimiz ve yöneticilerimiz tarafından başarıyla sürdürdük" diye konuştu.
Başlangıçta 15 bin civarında bir öğrenci kontenjanı belirlediklerini ancak programa yaklaşık 11 bin öğrencinin katıldığını dile getiren Bakan Avcı, özellikle 8 ve 12'nci sınıf öğrencilerine öncelik verdiklerini, sayının bu nedenle 11 bin civarında kaldığını belirtti.
8 ve 12’inci sınıfların geçiş sınıfları olduğunu, 12'nci sınıf öğrencilerinin gelecek yıl üniversiteye gideceğini ifade eden Bakan Avcı, öğrencilerin üniversiteye giriş stresi, kaygıları ve beklentileri açısından da telafi eğitim programının yararlı olduğunu söyledi.
Telafi eğitim programı için sömestr tatili nedeniyle pansiyonları boş olan okulları tercih ettiklerini anlatan Bakan Avcı, öğrencilere kahvaltı, yemek ve servis dışında da ihtiyaçlarına göre gerekli destekler sağlandığını bildirdi.

“Her birinin gözünde o ışığı görmekten mutlu oldum”
Bakan Avcı, telafi eğitim programlarının verimli geçtiğini vurgulayarak Mardin'de programa katılan öğrencilerle birebir görüştüğünü ve onları dinlediğini aktardı. Bakan Avcı, "Her birinin gözünde o ışığı, o ümidi, yani başaracaklarına dair ümidin yeşermiş olduğunu görmekten ötürü gerçekten çok mutlu oldum. Onlara bu ışığı kazandıran sevgili öğretmenlerimize ve yöneticilerimize, valililerimize kaymakamlarımıza sivil toplum kuruluşlarımıza çok teşekkür ediyorum" dedi.
Çocukların öğretmenlerine ve kendilerine bu imkanı sağlayanlara teşekkür ettiğine dikkati çeken Bakan Avcı, öğrencilerle gelecekten beklentileri, üniversitelerdeki meslek branşlarını değerlendirdiklerini ve görüş alışverişinde bulunduklarını söyledi.
Öğrencilerin telafi eğitimi programından memnun ayrıldıklarını ifade eden Bakan Avcı, "Kendileri, 'Biz, buraya gelirken doğrusu çok da umutlu gelmemiştik, burada kısa sürede gördüğümüz eğitim, kısa sürede öğretmenlerimizin bize kazandırdığı özgüvenle tekrar ümitlerimiz yeşerdi' şeklinde beyanları oldu. Bu beyanlara çok memnun oldum" diye konuştu.
Nobel ödülü sahibi Mardinli Aziz Sancar'ın da gençler için iyi bir model olduğunun altını çizen Bakan Avcı, Sancar'ın en olumsuz koşullarda bile ne tür başarılara ulaşılabileceğini gösterdiğini bildirdi. Bakan Avcı, öğrencilerin Sancar'ın hayatını da yakından tanımalarının kendileri açısından yararlı olacağını dile getirdi.

“Hayatın normale dönmesiyle çocuklarımız kendi okullarında dönecekler”
Terör örgütünün zarar verdiği okullardaki öğrencilerin eğitimlerinin olumsuz etkilenmemesi için alternatif çalışmalar içinde olduklarına işaret eden Bakan Avcı, şunları kaydetti:
"İnşallah, hayatın normale dönmesiyle çocuklarımız kendi okullarında eğitimlerine devam edecekler ama sıkıntı olan yerler var. Terör örgütünün yaktığı, yıktığı veya kullanılamaz hale getirdiği bazı okullarımızda eğitime hemen başlamayabiliriz, tadilat ve tamirat sürecinde. Dolayısıyla oralardaki çocuklarımızı da yine çevre illerde durumu müsait olan, pansiyonu olan, pansiyon kontenjanı bulunan okullarımızda misafir öğrenci olarak veya arzu ederlerse ayrıca ailelerinin onayıyla kayıtlarını başka okullara alabilecek şekilde planlamalarımızı gerçekleştirdik."

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.