banner

Sivas dışında sütler temiz çıktı
Binlerce öğrencinin okul sütünden rahatsızlanmasını araştıran Bilim Komisyonu, hiçbir okul sütünde “hastalık yapıcı mikroorganizma ya da bakteri toksinine” rastlanmadığını açıkladı.

okul sütü Açıklamada, okul sütü projesinin devam edeceği bildirilerek, “Uygulamanın durdurulmasını gerektirecek bir durum tespit edilmemiştir” denildi.

Sivas Valisi Ali Kolat’ın, “Bozuk süt olduğu anlaşılıyor” dediği Sivas’taki sütler konusunda ise, fatura Bakraç Süt’e kesildi. Sivas’ta UHT sütleri yeterince ısıtmadan ürettiği, bu nedenle “hastalık yapıcı olmayan” mikroorganizma üremesine neden olduğu belirtilen Bakraç Süt, dağıtım zincirinden çekildi. Bakraç Süt ile birlikte İç Anadolu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde süt dağıtımı ihalesini kazanan Bims Gıda, Gülsan Gıda, MAR Tüketim ve MAMSAN Gıda dağıtıma devam ediyor. Bu arada dün de okul sütü içen İzmir’de 23, Çorum’da 18 ve Cizre’de 55 öğrenci rahatsızlanarak hastaneye kaldırıldı.

Sivas Valisi Ali Kolat, okul sütü projesi kapsamında öğrencilerin etkilenmesine neden olan sütleri dağıtan firmanın dağıtım zincirinden çıkarıldığını,  başka bir firmadan gelen sütlerin dağıtımına başlanacağını söyledi.

Raf ömrü 3-4 ay

Bilim Komisyonu açıklamasında, okullarda dağıtılan dayanıklı UHT sütün özellikleri şöyle anlatıldı:

“UHT süt; çiğ sütün en az 135 derecede 1 saniye süreyle tutulması ve aseptik koşullarda ambalajlanması ile oda sıcaklığında depolandığında bile bozulmaya neden olabilecek tüm mikroorganizmaları ve sporlarını yok eden bir işlemdir. Raf ömrü 3-4 aydır.”

(milliyet)

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.