banner

Okul öncesi eğitimini neden uzmanları veremiyor?
Okul öncesi öğretmenleri Milli Eğitim Bakanlığı’nın ‘okula başlama yaşı’ile ilgili yeni düzenlemesine tepki gösterdi.

okul öncesi spotOkula başlama yaşı belli olmasıyla birlikte yavaş yavaş ayrıntılar gelmeye başlıyor. Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, çocuklar 1.dönem oyun ağırlıklı 2.dönem ise okuma-yazma ağırlıklı eğitim alıp haziran ayı içinde okuma bayramı yapacaklar diye açıklama yapmıştı. En son gelinen noktada 66 ay çocuğunun okuma-yazma öğrenilemeyeceğini anlamış ve çocukların 1.sınıfta artık okuma-yazma eğitimi yerine tamamı anasınıfında okul öncesi öğretmenleri tarafından verilen oyun yoluyla okuma-yazmaya hazırlık eğitiminin sınıf öğretmenleri tarafından verileceğini belirtmiştir.

Biz okul öncesi öğretmenleri olarak kimimiz liseden başlıyoruz bu eğitim için yetişmeye kimimiz üniversiteden. Liseden başlayan öğretmenlerimiz 8, üniversiteden başlayan öğretmenlerimiz ise 4 koca yıllık bir eğitim ile bu işi sürdürmektedirler. Peki sınıf öğretmenleri aldıkları hangi eğitim ile bunu vereceklerdir?Bakanın açıklamalarına göre yaz aylarında sınıf öğretmenleri eğitim alacak yani 3 ay. Bunun yanı sıra sınıf öğretmenlerimiz içerisinde yaşı ciddi anlamda ilerlemiş ve emekliliğine birkaç yıl kalmış öğretmenlerimiz mevcut. Bu öğretmenlerimiz nasıl oyun oynayarak eğitim verebilir? Bu yapılan okul öncesi öğretmenlerine haksızlık değil de nedir? Madem okul öncesi öğretmenliği bu kadar kısa sürede öğrenilebilecek bir meslek bizler niye yıllarımızı verdik ve hala vermeye devam ediyoruz? Bu işin ehli olan okul öncesi öğretmenleridir ve madem böyle bir eğitim verilecek bu eğitim okul öncesi öğretmenleri tarafından verilmelidir. Bunun yanı sıra eylül ayında eğitime başlayacak çocuklarımız içerisinde okul öncesi eğitimini almış 2006 doğumlu çocuklarımız mevcuttur. Bu çocukların içlerinde 1 yada 2 yıl okul öncesi eğitim almış çocuklar var. Eylül ayında bu çocuklar hiç okul öncesi eğitim almamış ve kendilerinden küçük olan çocuklarla aynı sınıfta bulunacaklar.Hem kendilerinden küçük çocuklarla aynı sınıfta bulunmak hem de daha önce aldıkları eğitimi 1yıl daha almak bu çocuklarımızın okuldan soğumalarına,sıkılmalarına sebep olacaktır.Bu sebeplerden dolayı Sayın Ömer Dinçer’in bu kararlarından dönmesini umut ediyoruz.

(okul öncesi öğetmenleri)

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.