banner

Erasmus öğrencisine yetkisizlik kararı
Fransa'dan öğrenci değişim programı için geldiği Türkiye'de, ''terör örgütü üyesi olmak ve propagandasını yapmak'' suçlamasıyla tutuklanan Sevil Sevimli hakkındaki soruşturma dosyası, ''yetkisizlik'' kararıyla Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderildi.

Erasmus öğrencisi Sevimli davasında yetkisizlik kararıEskişehir'de eğitim gördüğü sırada gözaltına alınan Sevimli ve üç arkadaşı hakkında, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, ''DHKP/C terör örgütüne üye oldukları ve propagandasını yaptıkları'' iddiasıyla soruşturma başlatmıştı.

Başsavcılık, soruşturmada ''yetkisizlik'' kararı verdi. Dosya, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'nun (HSYK), Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı'nı Eskişehir'deki TMK'nın 10. maddesine giren suçları soruşturmakla görevlendirilmesi nedeniyle Bursa'ya gönderildi.

Eskişehir'de gözaltına alınan Sevimli ve diğer zanlılar, halen tutuklu bulunuyor.

''3. Yargı Paketi'' olarak adlandırılan 6352 sayılı Kanun'un ardından HSYK, TMK'nın 10. maddesi kapsamına giren suçları soruşturmak ve davalarını görmek üzere yargı alanlarını belirlemişti.

Değişiklik öncesinde Eskişehir'de işlenen terör ve organize suçlar Ankara'da soruşturulurken, son değişiklikle birlikte Eskişehir, Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı'nın yargı alanı kapsamına alınmıştı.

Daha önce ne olmuştu (tıklayın)

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.