banner

Erasmuslu Sevil Avrupa'yı ayağa kaldırdı
Fransa ve Avrupa'da binlerce kişi "terör örgütüyle işbirliği yaptığı" gerekçesiyle Eskişehir'de tutuklanan Türk asıllı Fransız öğrenci Sevil Sevimli için seferber olmaya başladı.

sevil sevimliFransa'da Türkiye adı son günlerde Sevil Sevimli ile anılıyor. Başta "Le Monde" gazetesi olmak üzere çok sayıda yayın organı, Anadolu Üniversitesi İletişim Bilimleri Fakültesi'nde okuyan 19 yaşındaki öğrencinin şiddet içermeyen bazı eylemlere katıldığı için tutuklanmış olmasına geniş yer ayırdı.

Le Monde, 29 Haziran tarihli sayısında "Sevil Sevimli ne suç işledi Sayın Erdoğan?" başlıklı bir başyazı yayımlamış ve "Fransa'nın başına Türkiye'nin AB üyeliğine daha az karşı olan bir başkanın gelmesi Türk-Fransız ilişkilerinde yeni bir başlangıç umudu estirmişti. Sevil Sevimli'nin tutukluluğuna devam edilmesinin bu perspektifi ziyan etmesi gerçekten yazık olur" yorumunda bulunmuştu.

Avrupa Birliği'nin Erasmus öğrenci değişim programı çerçevesinde geçen yıl Fransa'dan Türkiye'ye gelen Sevil Sevimli, 9 Mayıs 2012 tarihinde Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi ekiplerinin düzenlediği "DHKP-C operasyonu" kapsamında gözaltına alınmıştı. Gözaltına alındıktan sonra çıkarıldığı mahkeme tarafından tutuklanarak Eskişehir H tipi cezaevine yerleştirilen Sevimli, "sol içerikli kitaplar okumak", "Grup Yorum konseri ve 1 Mayıs kutlamalarına katılmak", "1 Mayıs pikniğine katılmak", "Damında Şahan-Güler Zere belgeselini seyretmek" ve "parasız eğitim talep eden afişleme yapmak"la suçlanıyor.

İMZA KAMPANYASI

Sevil Sevimli'nin serbest bırakılması için Fransa'da yaşadığı Lyon kentindeki arkadaşları tarafından imza kampanyası başlatıldı. İnternette başlatılan "Sevil Sevimli'ye özgürlük" kampanyası kapsamında şu ana kadar yaklaşık 10 bin imza toplandı. Toplanan imzaların Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Adalet Bakanı Sadullah Ergin, İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin ve Fransa Dışişleri Bakanı Laurent Fabius'e gönderileceği belirtildi.

DESTEK GÖSTERİLERİ

Sevil Sevimli için bugüne kadar Fransa'nın Lyon kentinde ve Strasbourg'da Türkiye'nin de üyesi olduğu Avrupa Konseyi binası önünde destek gösterileri düzenlendi. Sevimli'nin davasının ne zaman görüleceği henüz bilinmiyor.

(ntvmsnbc)

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.