banner

Okula başlayan öğrencinin maliyeti ne kadar?
Değişen eğitim sistemiyle birlikte 1.8 milyon öğrencinin daha okula başlayacak olması kırtasiye sektörünü de hareketlendirdi. 4+4+4 sistemiyle 4 milyar dolarlık sektörün yüzde 25 büyümesi beklenirken, okula başlayan bir öğrencinin aileye maliyeti en az 500 lirayı buluyor.

Okulların açılmasına az bir süre kala veliler 4+4+4 sistemine uyumu tartışırken değişen eğitim sistemi kırtasiye sektörünü büyütecek. Yaklaşık 16.5 milyon öğrencinin bulunduğu Türkiye’de, 4+4+4 ile 1.8 milyon öğrencinin daha okula başlayacak olması kırtasiye ürünlerine bu yıl daha fazla talebin olacağını ortaya koyuyor. Her yıl 3.5-4 milyar dolarlık hacme ulaşan ve cirosunun yüzde 85’ini okulların açıldığı sezonda gerçekleştiren sektörün, yeni öğrencilerle birlikte yüzde 25 büyüyeceği tahmin ediliyor. Okula kayıt olacak öğrenciler için başlangıç masrafı alınan ürünün kalitesine göre yaklaşık 500 lira ile 1000 lira arasında değişiyor. 

Yoğunluk satışları artıracak

Tüm Kırtasiye Sanayicileri İthalatçıları İhracatçıları Toptancıları Derneği (TUKİD) Genel Sekreteri Cansel Can, yeni öğretim yılında başlayacak 4+4+4 uygulamasına adapte olmaya çalıştıklarını belirterek, "Bu sistem, satışlarımıza da olumlu yönde yansıyacak. Okula yeni başlayacak olan 60 – 72 ay öğrenciler ile büyük bir yığılma yaşanacak ve artan ihtiyaçlar ticari performansımızı arttıracak. Şu anda sistemle ilgili belirsizlikler olsa da, ilk etapta okul öncesi ürünlerin satışında artış bekliyoruz. İkinci dönemde de normal kırtasiye ürünlerinde artış olacak" diye konuştu. İstanbul Kırtasiyeciler Odası Başkanı Yavuz Tekçe de 4+4+4 sistemi nedeniyle kırtasiye ürünlerine ihtiyacın arttığını belirterek, "İthalatçılar ve üreticiler ihtiyacı karşılamak için önceki yıllara göre daha fazla ürünü piyasaya sunuyor. Yeni eğitim sistemi sektördeki satışları yüzde 25 yukarı taşıyacak" dedi.

Yüzde 15 zamlanacak

Diğer taraftan Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, öğrencilerin sağlıksız ürün kullanmaması için sektöre yönelik iki tebliğ çıkardı. Üreticiler ve ithalatçılar bu tebliğlere uygun ürünleri piyasaya sürebilmek için bazı laboratuvar maliyetlerini de karşılıyor. Geçtiğimiz yıl bir önceki yıla göre yüzde 12 zamlanan kırtasiye ürünlerinde, bu yıl ortalama yüzde 15-20 fiyat artışı olacağı belirtiliyor. Okula yeni başlayacak bir öğrencinin çantasında kalemden deftere, boya kaleminden abaküse kadar pek çok ürün bulunması gerekiyor. Önlük ve çantalar da kırtasiye masraflarına eklendiğinde, bir öğrencinin okula başlangıç maliyeti en az 500 lirayı buluyor. Orta öğretim kurumlarına gidecek öğrenciler için fiyat daha da yükseliyor.

Sağlıksız ürünle savaş başladı

TUKİD Genel Sekreteri Cansel Can, öğrencilerin sağlıksız ürün kullanmaması için Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın sektöre yönelik iki tebliğ çıkardığını belirterek, şunları anlattı: "Kimyasal risklere yönelik 2 Nisan 2011’de yürürlüğe giren tebliğ ile risklerin belirlenmesine ilişkin 1 Ocak 2013’te yürürlüğe girecek yeni tebliğ fitalatların kullanımı sınırlandırdı. Azo boyar maddelerin 30 mg/kg limitinin üzerinde kullanımı yasaklandı. Piyasa daha kaliteli ürünler sürülmeye başlandı. Üyelerimiz tüm ürünlerini de test ettiriyor. Bakanlığın denetmenleri de ürünleri kendi laboratuvarlarına gönderiyor. Tebliğdeki oranlara uymadığı takdirde ürün kara listeye ekleniyor. Bu uygulamalar sektörde haksız rekabetin önüne geçecek. Merdivenaltı yok olacak."

‘Markalı ürün alın’ uyarısı

TUKİD Genel Sekreteri Cansel Can, velilerin sadece gıda ürünlerinde değil kırtasiye ürünlerinde de çok dikkatli olması gerektiğini ifade ederek, "Markalı, barkodlu, son kullanma tarihi belirtilmiş, sertifikalı, koruma ambalajlı, geri dönüşümü olabilen, çocuğa uygun ürünler tercih edilmeli" uyarısında bulunuyor.

Cironun yüzde 85’i okullar açılırken 16 milyon öğrencinin bulunduğu Türkiye’de sektörün hacmi 3.5-4 milyar dolara çıkıyor.

Sektörün cirosunun yüzde 85’i okul açılışında sezon başlangıcında yapılıyor.

Sektörde 30 bin perakendeci firma faaliyet gösteriyor.

120 yerli üretici, 10 yabancı üretici, yaklaşık 200 ithalatçı firma faaliyet gösteriyor.

Marketlere karşı birlik

İstanbul Kırtasiyeciler Odası Başkanı Yavuz Tekçe, üyeleriyle güvenli satış noktaları oluşturduklarını ifade ederek, şöyle konuştu: "Afişler hazırlanıp tüm üyelerimize ulaştırdık. Güvenli Satış Noktası ibareli iş yerlerinde tüm halkımız güven içinde kanserojen madde taşımayan kırtasiye ürünlerini alabilirler. Bu, kalitesiz ürün satan market ve AVM’lere karşı oluşturulmuş bir esnaf birlikteliğidir. Güvenli satış noktalarında geri alma ve değiştirme garantisi veriyoruz."(hürriyet)

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.