banner

Erdoğan'dan eğitimle ilgili önemli mesajlar!
Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Başbakan Erdoğan öğretmen atamaları, harçlar, 4+4+4, kayıt parası ile ilgili soruları yanıtladı.

başbakan erdoğanBaşbakan Recep Tayyip Erdoğan, Kanaltürk Televizyonu'nda gazetecilerin sorularını yanıtladı. Erdoğan konuşmasının ikinci bölümünde başta öğretmen eşi atamaları olmak üzere ikinci öğretimde harçların kaldırılması, kayıt parası, 4+4+4 sistemi ve dersanelerle ilgili bir dizi açıklamalarda bulundu.

Öğretmenin evinin etrafına okul kuracak değiliz

Bir defa çok sıkıntılı atıyoruz başlığı parçalanmış aileler. Şimdi parçalanmış aileler diye başlık attığımız zaman bu duygu sömürüsü haline geliyor. Öğretmenlik yapıyorsun hemen evinin etrafına okul kuracak değiliz. Biri senin ilçene öbürü diğer ilçeye denk gelebilir. İlla aynı ilçede görev yapacağız diye birşey yok. Adil olalım dendiğinde öyle şeyler oluyor ki belli hizmetlerde belli noktalarda eşi erkek bir yerde hanımını alıyor veya hanımı bir yerde buraya eşinin gelmesini sağlıyor. Bunlar ciddi manada batıda yığılma meydana getirrken Güneydoğu ve Doğu'da boşluklar meydana getiriyor. Bakanıma talimat verdim, bu sorunu çözmek için talimat verdik o sorunu da çözeceğiz.

İkinci öğretimde harçlar kanuni bir zorunluluk

Bu konuda kanun çok açık net. Gece eğitimi ile alakalı olarak burada katkı payı olarak geçmiyor. Ya ücretli eğitim olarak geçer yasada. Bu ücretli eğitim olduğu için bu kaldırılmadı. Biz neyi kaldırdık harçları kaldırdık, yani katkı paylarını. Burada böyle bir ücretsiz eğitime gidilsin dendiğinde bunun arkasından başka talepler gelmeye başlar. Bizim şuanda bu konuyla ilgili atabileceğimiz bir adım yok zaten kanun değişikliği de gerektirir. Onun da bize getireceği maliyet 350-400 milyon TL'dir bu da bizi sıkıntıya sokar.

Okullarda kayıt parasında sorumluluk müdürlerin

Ben öğretmenlerimi severim. Göreve geldiğimizde öğretmenler 800 TL alıyordu şuanda 1.800 TL alıyor. Müdürlerimiz herhalde okulları ile yaz tatile çıkıldığında da ilgilenmesi lazım. Eksiğin varsa bildirirsin. Ben her zaman söylüyorum benim özel kalemime bildirin ben takipçisi olurum. Biz bunların altında ezilmeyiz. Yeni dönemde bunu defaetle söyledik. Bu iş biraz heyecan istiyor, aşk istiyor. Nice müdürler biliyorum ki evine bakar gibi okuluna bakıyor ama malesef nice müdürler var ki hiç ilgilendikleri yok gücenmesinler ama ben dobra konuşmayı severim dost acı söyler ama gerçeği söyler.

Çocukları için rapor alanlar ihanet içerisindeler

66 aylık veya 4+4+4 konusunda bir karşı kampanya var. Çocukları için rapor alanları evlatlarına ihanet içindedirler. Çocukların hiçbiri geri zekalı değil. Dünyada uygulamalar belli. Ailelerimizde durum ortada. Okul öncesi eğitimi kaldırdığımızı söylüyorlar. Tam aksine biz bunu daha da yaygınlaştırma gayretindeyiz. Okul öncesi eğitimi çok daha yukarı çekmeye çalışıyoruz. Ben de babayım. Eşim çocuklarımızı yaşları gelmeden okula başlattı. Benim 1 çocuğum ikinci sınıftan başladı. Bırakalım çocuklarımızı gidip okullarına başlasın. Biz bu 66 ayı söylerken rastgele atmadık ki araştırmasını yaptık. Biz istiyoruz ki bir an önce yavrularımız okullarına başlayıp hayata geçsinler. Biz okul öncesi eğitimi kladırmadık. Okul öncesi eğitim kalkmadı. Aksine daha da teşvik edilir hale geldi. Şuanda bir sistem oturtmaya çalışıyoruz bu zamanımızı alabilir. Bazı kanallar adamları çıkarıp konuşturuyorlar araştırıyorsun adamın 1-2 koleji var onun ağzıyla konuşuyor. En fazla kadro tahsisi MEB'e yapıldı, derslik noktasında eksiklerimiz var bunları yapmaya devam ediyoruz.

Gelin dersanelerinizi birleştirin okul yatırımı yapın

Dershanelerin kaldırılması olayı var. Ben buradan tüm dershanecilere sesleniyorum. Gelin dershanelerinizi birleştirin okul yatırımı yapın biz de size öğrenci verelim. Bana bir öğrenci maliyeti 2.500 biz bu parayı size veririz. Daha önce bu adımı attık Danıştay iptal etti. Bu neyi getirir bunu yapmamız bizi bu tür yatırımlardan bir ölçüye kadar kurtarır bir sistem daha işler. Benim Anadolu'da velimşunu söylüyor. Madem biz bileziğimizi satıp dershaneye göndereceğim bu okul niye, madem bu okul varsa bu dershane niye haklı. Koleje gidiyor ona rağmen bir de dershaneye gidiyor. Yazıktır günahtır. Biz istiyoruz ki okullarımız artık bize netice versin. Hem o hem o olmaz. Devlet olarak diyoruz ki hizmet alımıyla da bunu yapalım. Yoğun bir şekilde dershane sahipleri adımını atıp yatırımlarını yapsınlar onlardan da bunu alalım.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.