banner

AB Bakanı Bağış’tan ‘Erasmus’ açıklaması
AB Bakanı Bağış, AB bütçesindeki sıkıntının, Erasmus programının Türkiye'de uygulanmasını etkilemeyeceğini belirterek, "Ülkemizin Erasmus bütçesi güvence altındadır" dedi.

AB Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, son günlerde bazı basın yayın organlarında "Erasmus bekleyenlere AB'den şok haber", "Erasmus programı AB'den tırpan yedi" gibi haberler yayınlandığına işaret edilerek, AB ülkelerinde ekonomik kriz nedeniyle yaşanan bütçe kesintilerinin, Erasmus programının uygulanmasına olumsuz yansıyacağını ifade eden bu türden haberlerin, programdan halen yararlanan ve gelecekte yararlanmayı planlayan öğrenciler ve üniversite personeli açısından hayal kırıklıklarına yol açabileceği düşüncesiyle bir basın duyurusu yapılmasının gerekli görüldüğü belirtildi. 

Açıklamada, Avrupa Komisyonu Eğitim ve Kültür Genel Müdürlüğü tarafından Türk Ulusal Ajansı'na gönderilen 25 Eylül 2012 tarihli yazıyla, AB'nin ilgili bütçesinin ödeme programında bir sıkıntı olduğu ve bu durumun giderilmesi için çalışmalar yürütüldüğünün ifade edildiği, ancak bu sıkıntının programa katılım için mali katkı ödeyen Türkiye, İsviçre ve Hırvatistan için söz konusu olmadığının açıkça belirtildiği kaydedildi.

Açıklamada ayrıca, AB Bakanı ve Başmükazereci Egemen Bağış'ın, "Ülkemizin Erasmus bütçesi güvence altındadır, AB bütçesindeki gelişmelere doğrudan bağlı değildir. Biz, vatandaşlarımızın programdan yararlanabilmesi için bir kısmı kendi ulusal bütçemizden olmak üzere bir katılım bedeli ödüyoruz. Gerek içinde bulunduğumuz 2012 yılına gerekse 2013 yılına ilişkin bütçe anlaşmaları Avrupa Komisyonu ile imzalanmış durumdadır. AB bütçesindeki ilgili sıkıntının ülkemizi etkilemeyeceği hususu da Komisyon tarafından Ulusal Ajansımıza resmi yazıyla bildirilmiştir. O yüzden, Erasmus öğrencilerimizin de üniversite hocalarımızın da içleri müsterih olsun" ifadelerine yer verildi.  

 

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.