banner

Bu okulda 4 sınıfa bir öğretmen bakıyor
Türkiye'de yıllardır atanmayı bekleyen binlerce öğretmen varken, MEB'in öğretmen açığınına sınırlı sayıda öğretmen ataması eğitimde aksaklıklara neden olmaya devam ediyor. Bunun en son örneği Denizli'de bir ilköğretim okulunda yaşandı dört sınıfa bir öğretmen bakıyor.

Sabah Gazetesi'nin haberine göre, Denizli'deki Ebecik Köyü İlkokulu'nda 1'inci, 2'nci, 3'üncü ve 4'üncü sınıflara aynı anda tek öğretmen ders veriyor. Sınıf başına sadece 1.5 saat ders düşüyor. Veliler: Çocuklarımız mağdur. Öğretmen atayın

Denizli'nin Tavas İlçesindeki Ebecik Köyü İlkokulu'nda, 4 sınıf bir arada eğitim görüyor. 1'inci, 2'nci, 3'üncü, ve 4'üncü sınıflara aynı anda tek öğretmen ders veriyor. Günde 6 saat ders işlenen okulda, sınıf başına sadece 1,5 saat ders düşüyor. Duruma tepki gösteren öğrenci velileri, "Çocuklarımız mağdur oluyor. Okula öğretmen atanmasını istiyoruz" diyor.

30 ALTINA BİR 'HOCA'

Birleştirilmiş sınıf uygulamasının yapıldığı ilkokullarda, 4+4+4 eğitim sistemine adaptasyon sorunu yaşanıyor. Geçen yıl 3 sınıfın bir arada eğitim gördüğü okullara bu yıl 4'üncü sınıflar da eklendi. Mevzuata göre, sınıf mevcudu 30'un üzerinde olan okullarda iki öğretmen görev alabiliyor. 1'inci ve 2'nci sınıflara bir, 3'üncü ve 4'üncü sınıflara ise bir öğretmen ders veriyor. Ancak sınıf mevcudu 30'un altında kalan bazı köy okullarında 4 sınıf bir arada eğitim görüyor. Bu okullardan biri de Denizli'nin Tavas İlçesi'ne bağlı Ebecik Köyü İlkokulu.

BİRİNİ GERİ ALDILAR

Yıllardır sadece bir öğretmenin bulunduğu okulda, bu eğitim dönemi başında bir öğretmen daha görevlendirildi. Ancak bir süre sonra okulda öğrenci mevcudu 26 olduğu gerekçesiyle Tavas İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü 'iki öğretmen fazla' diyerek öğretmenlerden birini geri aldı. Tek öğretmenin kaldığı okulda yaklaşık bir aydır, 1'inci, 2'nci, 3'üncü ve 4'üncü sınıflar bir arada eğitim görüyor. Okulda günde yaklaşık 6 saat ders işleniyor. Öğretmen bir sınıfa sadece 1,5 saat zaman ayırabiliyor. Öğretmen bir sınıfa ders verdiği sırada diğerleri okuma-yazma çalışması yaparak sıranın kendilerine gelmesini bekliyor.

4+4+4 UYUMSUZLUĞU

Okulda 3 yıldır görev yapan öğretmen Temel Ünal konuyla ilgili açıklama yapmazken, duruma tepki gösteren öğrenci velileri, okula bir an önce öğretmen atanmasını istiyor. Yeni gelen öğretmenin geri alınmasının ardından 3 gün boyunca çocuklarını okula göndermediklerini anlatan öğrenci velisi Nevres Küçükel, "Tepkimizi koyduk. Değişen bir şey olmadı. Biz de çocuklarımızı okula göndermek zorunda kaldık. İlk üç sınıfın dersleri ortak olduğu için önceki yıllarda sorun çıkmıyordu. Ancak 4'üncü sınıfın dersleri farklı. Bu yüzden çocuklar mağdur oluyor. Bu şartlarda öğrenciler nasıl başarılı olabilir? Öğretmen istiyoruz" dedi.

(sabah)

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.