banner

YÖK’ün adı değişiyor İşte yeni isim
Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Gökhan Çetinsaya, yeni yasa taslağına göre YÖK'ün isminin Türkiye Yükseköğretim Kurulu (TYK) olacağını belirterek, tek tiplilikten farklılaşmaya gidileceğini ve rektörlük seçimlerinin de seçimle yapılacağını söyledi.

YÖK Başkanı Prof. Dr. Gökhan Çetinsaya, yeni Yüksek Öğretim Yasa Taslağı’nın ayrıntılarını açıkladı. Yeni Türkiye'nin koşullarının yeni yüksek öğretim yasasını gerekli kıldığını ve yasa yapım sürecinin katılımcı bir tarzda gerçekleşmesini çok önemsediklerini belirten Çetinsaya, "Öğretim elemanlarının, öğrencilerin, STK’ların, kamu kurum ve kuruluşlarının, sanayi ve ticaret dünyası temsilcilerinin de katıldığı bir dizi çalıştaylar yaptık. Bir dizi toplantılar yapacağız. Gelen yeni fikirleri tekrar ele alacağız. Kurum ya da kurul merkezli değil yüksek öğretim alanı merkezli yapı oluşturacağız. Bizim açımızdan bol tartışmalı bir Kasım ayı diliyorum" dedi.

Yasayla birlikte Kurul’un sadece yapısının değil, adının da değişeceğini söyleyen Çetinsaya, YÖK'ün isminin Türkiye Yükseköğretim Kurulu (TYK) olmasını önerdiklerini ifade etti. Hazırladıkları taslağın üniversitelerle paylaşıldığını belirten Çetinsaya, "Bu tasarı çalışmasında farklılaşmaya imkan veriyoruz. Üniversitelerimiz de farklı görüşlerini bizlere ilettiler. Özellikle doçentlik, yardımcı doçentlik konusunda çok destek gördük" diye konuştu.

İlgili haberler için linke tıklayın

Çetinsaya, YÖK Taslağı’nın tüm detaylarını anlattı

'Türkiye anadilde eğitime hazır değil'

Yeni yasa taslağını 'tek tiplikten farklılığa geçiş’ olarak ifade eden Çetinsaya, "Genel olarak bakınca idari özerklik ve yetki devri maddesini öngördük. Kalite güvencesi içerisinde denetim söz konusu olacak. Araştırmayı teşvik etmek önemli yere sahip. Rektörlük seçimlerinde ise seçimi Kurul yapacak. Kurul’da ise öğrencilerden STK'lara kadar temsilciler bulunacak" dedi.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.