banner

TÖDER sordu: Öğrenciler dershaneleri nasıl buluyor?
Üniversite adaylarının dershane algısı araştırması sonuçlandı.TÖDER öğrencilere sordu: Öğrenciler dershaneleri nasıl buluyor?

TÖDER tarafından yaptırılan ‘Üniversite adaylarının dershane algısı’ araştırması sonuçları yayımlandı. Ankete katılan adayların yüzde 83’ü dershanede aldıkları eğitimin okullardaki derslere yardımcı olduğunu ve başarılarını artırdığını ifade ediyor

Tüm Özel Öğretim Kurumları Derneği (TÖDER) tarafından 30 Mart-2 Nisan 2012 tarihleri arasında yaptırılan ‘Üniversite adaylarının dershane algısı’ araştırması çarpıcı sonuçları ortaya koydu.

Araştırmada bin 209 adaya dershanelerle ilgili çeşitli sorular soruldu. Ankete katılan adayların yüzde 83’ü dershanede aldıkları eğitimin okullarındaki derslere faydası olduğunu düşünüyor. Yüzde 60’ı dershanelerin kapatılıp özel okullara dönüştürülmesi fikrine katılmıyor. Başarılı öğrenciler, dershane ve okulun birbirini tamamladığı görüşünde birleşiyor. Adayların yüzde 56’sı ise merkezi sınav kaldırıldığında yerine getirilecek sistemin adaletli olmayacağını belirtiyor. Ayrıca öğrencilerin büyük çoğunluğu dershanelerin hedef belirleme ve sosyal gelişim noktasında kendilerine büyük katkı sağladığına inanıyor.

Tüm Özel Öğretim Kurumları Derneği’nin (TÖDER), ‘Üniversite Adaylarının Dershane Algısı’ araştırmasına göre adayların yüzde 56’sı merkezi sınav kaldırıldığında yerine getirilecek sistemin adaletli olmayacağı görüşünde. Dershaneye gidenlere okul ya da dershane seçenek olarak sunulduğunda adayların yüzde 60’ı dershaneyi tercih ediyor. Dershanenin okullara nazaran en çok tercih edildiği türlerde Anadolu liseleri, düz lise ve meslek liseleri yer alıyor. Sınavda başarılı olabilmek için dershanelerin gerekli olduğunu düşünenlerin oranı, okul türleri arasında değişse de bu oran fen liseleri dahil yüzde 60’ın altına düşmüyor. Her üç adaydan ikisi sınavda başarılı olmak için dershanelerin gerekli olduğunu belirtiyor. Bu seneki LYS’de dereceye girenler, okul müfredatındaki eksikliklerini dershaneler sayesinde giderdiklerini ifade ediyor. Başarılı öğrenciler, dershane ve okulun birbirini tamamladığını belirterek dershanelerin kapatılması durumunda öğrencileri olumsuz etkileyeceğini söylüyor.

SBS kalkıyor, dershaneler 2013'te kaldırılacak

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.