banner

Eğitim-Bir-Sen, başörtüsüne serbestlik istedi
Eğitimciler Birliği Sendikası (Eğitim Bir-Sen) üyeleri, İstanbul'da MEB'in Kılık Kıyafet Yönetmeliği'ni protesto etti ve kamusal alanda başörtüsüne özgürlük istedi.

Cağaloğlu'ndaki İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü binası önünde toplanan Memur Sendikaları Konfederasyonu'na (Memur-Sen) bağlı Eğitim Bir-Sen  İstanbul şubesi üyeleri ''Başörtüme DOkunma'' pankartı açtı. ''Zulüm Varsa Direniş de Var'', ''Yasak Duruyor, Zulüm Sürüyor'', ''Sorunuma Ders Merkezli Değil, Hak Merkezli Yaklaş'', ''Başörtüsü Takanda değil Başörtüsüne Takanda Sorun Var'', ''Başörtüsü İnancım gereğidir'' yazılı döviz taşıyan sendika üyeleri, çeşitli sloganlar attı.

Sendika üyeleri adına basın açıklamasını Eğitim-Bir-Sen Kadın Komisyonu'ndan Saadet Birol ve Gülsüm Peker yaptı. Birol, özgür bir toplumda düşünce ve inançlardaki farklılığın zenginlik olduğuna inandıklarını kaydederek, “Bu ülkeyi bizim. Kadınlar için bu ülkeyi yaşanamaz kılan yasakların kaldırılması için toplandık. Biz gerçek anlamda özgür bir toplumda düşünce ve inançlardaki çeşitliliğin engellenmemesi gerektiğini düşünüyoruz. Hiçbir otoriterin toplumsal dokuya müdahale etmemesini, insanları ötekileştirmemesini ve çalışma hayatının dışına itilen başörtülü kadınlara özgürlük istiyoruz'' dedi.

Milli Eğitim Bakanlığı'nın yeni yayımladığı kılık kıyafet yönetmeliğinde öğrencilerin başörtüsünü sadece imam hatip okullarında ve Kur'an-ı Kerim dersleri ile sınırlandırıldığını anlatan Birol, şunları söyledi: ''Biz yasaklar kalksın derken yasağı meşrulaştıran bu yaklaşımı asla kabul etmiyoruz. Bakanlık tez elden bu defoyu ortadan kaldırmalı, ders merkezli hak kullanımı ayıbından bir an önce kurtulmalıdır.''

Sendika üyelerinden Gülsüm Peker eşitlikten yana olduklarını ve insanların kategorize edilmemesi gerektiğini vurguladı. Başarı için fırsatların herkese eşit sunulması gerektiğini kaydeden Peker, ''Devletin bütün vatandaşlarının meşru haklarını iade etmesini istiyoruz. Adalet istiyoruz. Biz adaletin sadece maddi olgularla sınırlı olmadığını düşünüyor ve onun da insanlara eşit olarak dağıtılması gerektiğini biliyoruz ve istiyoruz. Erkeğiyle kadınıyla hep birlikte el ele bu çağ dışı yasağı kaldırmalıyız. Başörtüsü, politik çatışmaların malzemesi değildir. Başörtüsü inancı gereği kadınların kimliğidir, kişiliğidir. Herkes kadına ait bu kimliğe ve kişiliğe saygı duymak zorundadır'' diye konuştu.

Açıklamanın ardından bir süre daha slogan atan grup olaysız dağıldı.

Protesto eylemine, Özgür Düşünce ve Eğitim Hakları Derneği ile Belediye Ve Özel İdare Çalışanları Birliği Sendikası da destek verdi.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.