banner

23 yaş ve üzeri özel eğitim öğrencileri ücretsiz taşınacak
Orta ve ağır düzeyde zihinsel yetersizliği bulunan 23 yaş ve üzerindeki özel eğitim öğrencileriyle ağır özürlü öğrencilere ulaşım sırasında refakat edecek maddi imkanı yetersiz veliler ücretsiz taşıma kapsamında değerlendirilecek.

Milli Eğitim Bakanlığı'nın "Özel eğitime ihtiyacı olan öğrencilerin okullara ve kurumlara erişiminin ücretsiz sağlanması hakkında uygulama esasları" çerçevesinde yürüttüğü ve bakanlığa bağlı özel eğitim kurumlarında eğitim gören öğrencilerin yararlandığı hizmetin kapsamı genişletiliyor.

Bakan Ömer Dinçer'in imzasıyla illere gönderilen "Özel Eğitim Öğrencilerinin Ücretsiz Taşınması"na ilişkin yazıyla eğitim öğretim döneminin dışına çıkmış öğrenciler, ücretsiz taşınma kapsamına alınacak. Milli eğitim müdürlükleri bu kapsamda olan öğrencileri tespit edip bununla ilgili ihaleye çıkacak. İhale, taşımadan yararlanacak kişi sayısına göre, açık ya da hizmet temini yoluyla yapılabilecek.

Ayrıca öğretim çağında bulunan otistik ve serebral palsili öğrencilerin velilerinden, maddi imkanı elverişli olmayanlar da ücretsiz taşıma imkanından faydalanacak. Ülke genelinde ilk defa hayata geçirilecek uygulamadan yararlanacak kişi sayısını mahalli birimler belirleyecek.

Mevcut uygulama kapsamında, otistik ve serebral palsili çocukların refakatçileri, il değerlendirme ekibince belirlenen "taşınma ücreti"ni ödüyor.

Otistik ve serebral palsili çocukların taşınmasına ilişkin ihale daha önce yapıldığı için bu çocukların velileri için tekrar ihaleye çıkılmayacak ve mevcut sözleşmede iş artışı yapılacak. Böylelikle uygulama kısa sürede başlatılacak.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.