banner

Öğretmen ağzını bantlayıp derse girdi
Özel bir eğitim kurumunda bir öğretmen, yabancı dil eğitimi dersine ağzını bantlayarak girdi.

agzı bantlı ogretmenÖğrencilerinin şaşkın bakışları altında derse başlayan Öztürk taviz vermeden dersini işledi.

Ders sonrasında fikirlerini aldığımız Utku Öztürk, böyle bir uygulamaya gitme sebebini anlattı.

Ülkemizde yabancı dil eğitiminde ciddi bir eksiklik olduğunu belirten Öztürk 15 sene yabancı dil eğitimi alan çocukların tek kelime konuşamadıklarını vurguladı. Klasik yabancı dil eğitiminde öğretmenin sürekli olarak öğrenciye bilgi aktardığına değinen Öztürk; "Bu süreçteki terminolojiyi değiştirmemiz lazım. Artık dilbilimciler "öğrenme" kelimesi yerine "karşılaşma" kelimesini kullanıyorlar. Çünkü yabancı dilde ilk kez sunulan bir yapı veya kelimeyle öğrenci sadece "karşılaşır." Öğrenmenin sağlanabilmesi için yüksek frekansta bu yapıya veya kelimelere maruz bırakılmaları gerekir."dedi.

Yabancı dilin sürekli kullanımının gerektiğinin altını çizen Öztürk, öğretmenlerin bir şeyler öğretme derdinden vazgeçmeleri gerektiğini söyledi. Çocukların oturup öğretmenlerini sessizce dinlemelerinin sorunu çözmediğini dile getiren Öztürk, bu şekilde devam ettiği sürece yabancı dil eğitimindeki noksanlığın giderilemeyeceğini ifade etti.

Ağzını bantlayarak derse girmesini sembolik bir gösteri olduğunu anlatan Öztürk, "Videomuzu Youtube'da 2 binden fazla insan izlemiş. Bazı eleştirileri okudum, beni yanlış anladıklarını düşünüyorum. Ben susarak İngilizce öğrettiğimi söylemiyorum, yalnızca öğrencilerin üretken olması gerekliliğini anlatmaya çalışıyorum."dedi.

Uygulama öncesi çocuklara haber vermeyerek tamamen doğal bir ders işlediklerini belirten Öztürk, "Yalnızca simgesel sustum ve bu durumda öğrencilerimin daha aktif olduklarını göstermek istedim.

Türkiye'de artık "Anlıyorum ama konuşamıyorum" klişesinin kalkması gerektiğini de savunan Öztürk, yaptığı dersin amacına ulaştığına inandığını belirtti.

(haber7)

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.