banner

‘Okula başlama 69 ay olmalı’
Özel okullar, okula başlama yaşının tekrar düzenlenmesini ve yaş sınırının 69 aya çıkarılmasını istiyor

Türkiye Özel Okullar Birliği Başkanı Cem Gülan, 4+4+4 sistemi ile çocukların okula başlama yaşının 60-66 aya indirilmesini erken bulduklarını ve yeniden 69 aya çıkartılması gerektiğini söyledi. Günal, özel okullara girişin de sınavla gerçekleşmesini istedi. Gülan, 2012- 1013 eğitim ve öğretim yılının birinci yarısında ilk kez uygulanan 4+4+4 sisteminde 60 veya 66 aylık çocukların 1’inci sınıfa başlamasını erken bulduklarını söyledi.

‘Öğrenciye soralım’

Günal, ilk günden bu yana sürekli en az 69 ayını tamamlayan öğrencilerin ilkokul 1’inci sınıfa başlatılmasını, okul öncesi eğitimin en az 1 yıl zorunlu olmasını, bunun yanısıra 36 ayını dolduran tüm çocukların kademeli olarak okul öncesi eğitim imkanına kavuşturulmasını savunduklarını açıkladı. Tüm özel okulların kabusu haline gelen e-okul sisteminde ciddi esneklikler sağlanmasını, ya da özel okullara bu sistem dışına çıkma hakkı verilmesi gerektiğini savunan Cem Gülan, “Özel okullarla ilgili kritik kararların alınması aşamasında iletişimin daha kuvvetli gerçekleşmesini diliyoruz. Aksi durumlarda tüm samimiyetimle ifade ediyorum bazen tahammül sınırlarımızı zorlayarak üzülüyoruz ve gocunuyoruz” dedi. Kıyafet yönetmeliğine ilişkin görüşlerinin alınmadığını da belirten Cem Gülan, serbest kıyafete ilişkin öğrencilerin de görüşünün alınması gerektiğini söyledi.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.