banner

‘Dershanelerin olmadığı bir ülke yok’
2013-2014 eğitim öğretim yılında hizmete açılacak olan Ankara Bahçeşehir Koleji'nin tanıtım toplantısı yapıldı. Toplantıya, bürokrasi, medya ve eğitim camiası yoğun ilgi gösterdi.

2013-2014 eğitim öğretim yılında hizmete açılacak olan Ankara Bahçeşehir Koleji'nin tanıtım toplantısı Marriott Oteli'nde yapıldı. Toplantıya eski TBMM Başkanı Köksal Toptan, Danıştay Başkanı Hüseyin Karakullukçu, DSP Genel Başkanı Masum Türker, MHP Grup Başkanvekili Mehmet Şandır, Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Öğretmen Yetiştirme Genel Müdürü Ömer Balıbey, Ankara İl Milli Eğitim Müdürü Kamil Aydoğan, olimpiyat şampiyonu halterci Halil Mutlu, Tüm Özel Öğretim Kurumları Derneği (TÖDER) Başkanı ve Bahçeşehir Koleji Kurucusu Enver Yücel ile milletvekilleri, öğretmenler ve öğrenci velileri katıldı.

Açılışta konuşan Bahçeşehir Koleji Kurucusu Enver Yücel, Türkiye'de her çocuğun kalite eğitim alma hakkı olduğu anlayışıyla yollarına devam ettiklerini belirterek, 35 okul kampüsü ve 100'e yakın okulla Eylül ayında eğitim ve öğretime başlayacaklarını dile getirdi. "Bugün Ankara'da yeni bir milat başladı" diyen Yücel, Türkiye için yeni bir eğitim anlayışı, eğitimde yeni bir paradigma değişimi sunduklarını kaydetti. Türkiye'nin eğitimde bir dünya markası olmasını istediklerini söyleyen Yücel, "Anaokulundan yaşam boyu eğitime kadar bir bireyin hayatındaki bütün kademelerde varız. Bu sorumlulukla hareket ederek hedeflerimize ulaşmak için çalışıyoruz. Hedefimiz, 2023'te cumhuriyete en büyük armağanı vermek ve dünyanın ilk 500 üniversitesi içinde yer almak" dedi. Son bir ayda Fas, Tunus, ABD ve Fransa olmak üzere 10 ülkeye gittiğini anlatan Yücel, dünya ülkelerinin içinde bulunduğu ekonomik krizden kurtuluş yolu olarak eğitimi gördüklerini dile getirdi.

"ÖĞRETMENLERİMİZİ EĞİTMEK İÇİN FAKÜLTE KURDUK"

Öğretmenleri eğitmek için fakülte kurduklarını belirten Yücel, "Okul içinde üniversite modelini geliştireceğiz ve Türkiye'nin en iyi öğretmenlerini yetiştirmeye aday olacağız. Türkiye'de 300 bin kişi devlete 'ben öğretmenim, beni niye atamıyorsun' diyor. Bana göre devletin böyle bir sorumluluğu yok. Fakat bu arkadaşlarımız dil bilseydi, pedagojik formasyonları olsaydı dünyanın her yerinde öğretmenlik yaparlardı. Biz Bahçeşehir Kolejleri'ni dünyaya açılan bir pencere yapmak istiyoruz" ifadelerini kullandı. Yücel, klasik sınıf anlayışında vazgeçilmesi gerektiğini vurgulayarak, dünyanın en büyük teknoloji devi Apple ile işbirliği yaptıklarını ifade etti. Bahçeşehir Kolejleri'nin Apple ekipmanlarının özel oluşturan eğitim içerikleriyle zenginleştirdiğini söyleyen Yücel, "Bu içerikler dünyada bir ilk olarak 50 dile çevrilecek ve onlarca farklı ülkede eğitim sisteminde yerini alacak" diye konuştu.

"ÖZEL OKULLAR ZENGİN AİLE ÇOCUKLARININ GİTTİĞİ OKULLAR DEĞİL"

Türkiye'de Bahçeşehir Kolejleri'nin sayısının 70'e ulaşacağını açıklayan Yücel, şunları söyledi: "İlk önce Doğu'dan başladık. Diyarbakır'da üçüncü okulumuzu açacağız, Batman'da okulumuzu açtık, Mardin'deki okulumuz Ankara'daki gibi, Van'da İzmir'de ve Karadeniz'de okulumuz var, her yerde olacağız. Özel okullar zengin aile çocuklarının gittiği okullar değildir. Ama keşke hükümetimiz öyle bir eğitim politikası izlese ki başarılı bir çocuk bir özel okulu kazanmışsa parası yoksa bile onun parasını verebilse. Eğitim işi dünyada böyle yapılıyor. Eğitim hizmeti maalesef en az Türkiye'de özelin elinde, yüzde 3'lerde. Rusya'da bile yüzde 15'lere çıktı. Çin yabancı özel üniversitelerle ortaklık yapıyor."

TÖDER BAŞKANI YÜCEL: "EĞER DERSHANELER KAPATILIRSA BU İHTİYAÇ BİR YERLERDEN GİDERİLECEK"

Tanıtım toplantısının ardından gazetecilerin dershanelerin kapatılması konusuna ilişkin, sorularını cevaplayan Yücel, "30 yılı aşkın süredir dershanecilik sektöründeyim. Dershanelerin olmadığı bir ülke yok. Ancak Türkiye'deki okullar arasında seviye farkı olduğu için dershaneler biraz daha öne çıkmış gözüküyor. Dersanelerinin işlevinin kapatılması söz konusu değildir. Hukuken belki kapatabilirsiniz ama onun yaptığı hizmeti yapamazsınız. Bugün Milli Eğitim Bakanlığı'nın denetimi altında yapılan bu eğitim yarın başka türlü bir eğitime dönüşebilir. İnsanların daha iyi olma arzusu ve isteği olduğu müddetçe okulların dışında eğitim alma istekleri olacaktır. Dolayısıyla bunu yasaklamak mümkün değildir. Eğer bu yasal kurumlar kapatılırsa bu ihtiyaç bir yerlerden mutlaka giderilecektir" diye konuştu.

Açılış konuşmalarının ardından dershane öğrencileriyle akıllı tahta üzerinde tarih dersi işlendi. İstanbul'un Fethi'nin anlatıldığı dersi davetliler ilgiyle izledi.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.