banner

Hedefimiz Cumhuriyetin 100. Yılında 100 şubeye ulaşmak
Sekiz Oniki Kurs’un eğitim sektöründe sınav hazırlık süreçlerine yeni bir bakış açısı kazandırmak için kurulan yeni bir eğitim markası olduğunu dile getiren Sekiz Oniki Kurs Genel Müdürü Ömür Yılmaz, “İçerik olarak klasik kursa hazırlık süreçlerinin dışına çıkan, özel hazırlanmış yapay zeka destekli dijital altyapısıyla Hibrit Eğitim Modelini geliştiren Sekiz Oniki, sınava hazırlık sistemini farklı bir noktaya taşıdı. Sekiz Oniki Kurs henüz bir yılını doldurmadan şubeleriyle ülkemizin dört bir yanında hizmet vermeye başlamış durumdadır.” diye konuştu.

omur_yilmaz_temmuz_2022EĞİTİM ve TEKNOLOJİ BİRLEŞTİRİLDİ
Kurs sektöründe Sekiz Oniki markasının yeri ve önemini belirleyen unsurlar nelerdir?
Sınava hazırlık süreci uzun ve zor bir maratondur. Bu sürecin çok iyi planlanması gerekiyor. Sekiz Oniki markasının kuruluş önceliği bu süreci en iyi yürütecek içerikler oluşturarak, öğrencileri sınava tam ve eksiksiz hazırlamasıdır. Sekiz Oniki Kurs olarak kurduğumuz Sekiz Oniki Dijital ile öğrencilerimiz yüz yüze aldıkları eğitimi online sistemimizle güçlendiriyor, eksik kalan kısımlarını yapay zeka destekli programımız ile tamamlayarak sınavlara hazırlanıyoruz. Bu sistemde öğrencilerimiz tamamı yeni nesil içeriklerden oluşan yayınlarımızın tüm sorularının video çözümlerine ulaşabiliyor ve istediği kadar deneme ve sınav çözebiliyor.
Farklılıklarımızı şöyle sıralayabiliriz;
* Yeni Nesil Yayınlar
* Hibrit Eğitim Sistemi
* Video Çözümlü Binlerce Soru
* Ders Anlatım Videoları
* 7/24 Online Soru Çözüm Sistemi
* Türkiye Geneli Denemeler
* Detaylı Sınav Analizleri
* Öğrenciye Özel Soru Bankası
* Detaylı Ödev Takip Sistemi
* Hızlı Okuma ve Anlama Eğitimi
* Koçluk Eğitimi

Hazırladığımız bu içerikler ve program ile sınava hazırlık süreçleri artık çok daha kolay geçmektedir. Eğitimdeki gelişim ve değişimleri göz önüne alacak olursak birçok kurs merkezi maalesef hala geleneksel eğitim modelleriyle devam ettiğini görüyoruz. Sekiz Oniki öğrencileri tamamen başarı odaklı bir yaklaşımı olan kurs merkezlerimizde kurulan hibrit sistemle eğitim ve teknoloji doğru şekilde birleştirildi. 5. sınıftan 12. sınıfa kadar tüm kademelerde öğrencilerimiz, başka bir kaynağa ihtiyaç duymadan rahat bir sınava hazırlık süreci geçirmektedir.

Yeni yatırımlarınız ve şubeleriniz hakkında bilgi verebilir misiniz? Bu çerçevede Franchise modeliniz nasıl işliyor?
Sekiz Oniki Kurs ülkemizin dört bir yanında hizmet vermeye devam ediyor. Markamız büyürken bizlerde genel merkez olarak ileriye yönelik yeni yatırımlar yapıyoruz. Hibrit Eğitim altyapımızı tüm bu şubelerde sıkıntısız hizmet verebilecek şekilde hazırlıyoruz.
Sekiz Oniki Kurs şubelerimize genel merkez olarak desteklerimiz sürekli devam etmektedir. Türkiye genelinde yaptığımız açık hava reklamları, sosyal medya reklamları, ulusal tv reklamları ile şubelerimizin hep yanındayız. Sekiz Oniki Kurs birinci yılını doldurmadan sektörde en çok konuşulan markalardan biri durumuna geldi. Ülkemizin dört bir yanında O Sene Bu Sene seslerini duymaya başladık.
Sekiz Oniki olarak çok güçlü bir genel merkeze sahibiz. Bizler kurumlarımıza hep şunu söylüyoruz “Bir telefon kadar uzağınızdayız” yani her daim kurumlarımıza tam desteğiz. Bizler sadece yayın ve içerik gönderen genel merkez değil, kurumlara rehberlik eden, yol gösteren bir genel merkez olma adına çalışmalarımızı devam ettiriyoruz.
Sekiz Oniki olarak, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün bizlere mirası Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100. yılında Türkiye genelinde 100 şubeye ulaşma hedefimiz var. Bu hedefe ulaşmak için tüm planlamalarımızı ve hazırlıklarımızı yaptık.

YENİ SEZONA HAZIRIZ
Kurs dünyasının ayrılmaz parçası olan yayıncılık alanında faaliyetleriniz olacak mı? Bu alanda ve çalışmalarınızdan ve hedeflerinizden bahsedebilir misiniz?
Yayın anlamında bu süreçte çözüm ortakları ile çalışmaktayız. 2022 - 2023 Eğitim - Öğretim yılında sınava hazırlık için harika bir eğitim seti içeriğimiz oluştu. Kolay - orta - zor seviyeye göre ayrılmış, alanında uzman kadrolar tarafından hazırlanan, MEB müfredatına uygun tamamı yeni nesil; konu anlatım, soru bankası, yaprak test ve Türkiye geneli 40 deneme sınavı ile harika bir sınava hazırlık süreci geçirecekler. Aynı zamanda Türkiye geneli tüm öğrencilerin katılabileceği gerçek sınav formatında denemler ile Sekiz Oniki Kurs yeni sezona hazır. Sekiz Oniki olarak yayın anlamında farklı projelerimizde olacak. Bu konuda da yatırımlarımız devam etmektedir.

FİNANSAL PLAN İYİ YAPILMALI
Türkiye’nin yaşadığı ekonomik koşullar çerçevesinde geçen eğitim – öğretim dönemini değerlendirebilir misiniz?
Ülkemiz ve dünya pandemi ile birlikte çok ciddi finansal sıkıntıya düştü. Bunu en çok hisseden sektörlerden biride eğitim sektörü oldu. Geçen yılın başında hazırlanan yıllık bilançolar tutmadı. Daha dönem ortasında giderler ikiye katlandı. Bunları öngörmek çok kolay değildi. Bu giderler (Elektrik, su, doğalgaz, kağıt, yayın, ücretler) ciddi anlamda artarken kurumlarımız gelirlerini maalesef aynı şekilde arttıramadı. Ama kurumlarımız ve kurucularımız yaptıkları fedakârlıklarla bu süreci atlatmayı başardı. Tabi bu süreçte dijital altyapıların önemini bizler bir kez daha görmüş olduk. Dünyada kağıt alanında oluşan kriz bir anlamda fiyatları üçe katladı. Burada oluşan yüksek maliyetler dijital kitap, dijital soru bankalarının önümüzdeki yıllarda çok daha fazla kullanılacağını bizlere gösterdi.
Kurumlarımız gelecek yıl finansal anlamda plan programını çok daha iyi yapması gerekmektedir. Kurumların maliyetleri en az ikiye katlanmışken öğrenci fiyat planlamasını çok iyi olması, kurumlarımızın günü kurtarmak yerine gerçekçi projeler üretmesi önemli.

Çalışan memnuniyeti konusunda kriter ve yaklaşımlarınız hakkında bilgi verebilir misiniz? Sürdürülebilir eğitim çerçevesinde çalışma koşulları nasıl olmalı? Uygulamalarınız hakkında bilgi verebilir misiniz?
Kurumlarda çalışan yöneticilerden, öğretmenlere ve diğer personellere kadar tüm çalışanların memnuiyeti çok önemlidir. Çalışanların her gün işe mutlu bir şekilde gelmelerini kurumların önemli önceliklerinden biri olmalıdır. Plan program yaparken onlarında rahat çalışacakları ortamları hazırlamak önem arz etmektedir. Kurum içerisinde onlara sağlanan imkânlar ve hizmetlerden memnuniyeti onların hem mutlu olmalarını sağlayacak hem de performanslarını arttıracaktır. Örneğin bir kurumun çalışanına sağladığı servis, yemek, ofis malzemelerinin kalitesinin yüksek olması gibi uygulamalar çalışanın memnuniyetini artırırken, ona saygı duyulması ve ona güvenilmesi size olan bağlılığını artıracaktır.
Bizler Seki Oniki olarak bu anlamda;
Kurumlarımızda çalışma ortamlarının uygun olmasına,
Kurumlarımızda çalışanlarımıza daha kaliteli hizmet verebilmek için çalışanlarımızın görüşlerine başvuracağımız anketler yapılamasına,
Sosyal haklarının tam zamanında verilmesine,
Kurumlarımızda çalışma arkadaşlarımızı seçerken dönemlik değil uzun süreli planlanmasına,
Gelişimlerine katkı sağlamak için hizmet içi eğitimler verilmesine dikkat etmekteyiz. 

“Eğitimde sürdürülebilirlik çok önemlidir. Yapılan çalışmalar ve yenilikler eğitimin devamlılığını sağlarken insanlığın yaşamına ve öğreniminede katkılar sunmalıdır. Başka bir ifadeyle şöyle de diyebiliriz; yaptığımız planlamalar birkaç yıllık değil ömürlük olmalıdır. Maalesef bizim eğitim politikaları hep günü kurtarmak adına yapıldığı için sık sık sistem ve program değiştirmekteyiz. Yetiştirdiğimiz neslinbir süre sonra sorumlulukları olan birer vatandaş olacağını ve sayısız karar vereceklerini bilerek onları yetiştirmeliyiz.”

KURS SEKTÖRÜ HANGİ DÖNÜŞÜMLERLE KARŞI KARŞIYA?
Sınava hazırlık alanının gelişimi hakkında öngörüleriniz nelerdir? Nasıl bir yöne evrilecek?
Sınava hazırlık süreçlerinde dijital dünya çok önemli rol almaya başladı. Bu alandaki yatırımları her geçen gün arttırmak gerekmektedir. Bu yatırımları yaparken sistemlerimizi ve kendimizi de sürekli güncel tutmamız gerekiyor. Örneğin son yıllarda hem LGS’de hem de YKS’de sınavlarda soru tipleri değişti. Sınava hazırlıkta artık “Yeni Nesil Sorular” diye bir kavram oluştu. Eskiden sorular çok çalışılarak biraz da ezbere dayalı yapılabilecek şekilde hazırlanıyordu. Ezberci, üretmeyen, düşündürmeyen bir sistem olduğu için hem MEB hem de ÖSYM artık bilgi dışında daha fazla yoruma ve üretkenliğe yönelik sorular sormaya başladı. Öğrencilerimiz bu yeni soru tarzlarına alışmakta gerçekten zorlanıyorlar. Bizler yayın içeriklerimizi mutlaka bu konulara dikkat ederek hazırlatıyoruz.
Diğer bir konu da sınavlarda çıkan uzun paragraf soruları, çocukları bilgi dışında düşünmeye ve farklı çözümler üretmeye yönlendirmesi ile MEB ve ÖSYM’nin sınavlarında binlerce öğrencinin sınav süresini verimli kullanamadığı ve sınavı zamanında bitirme sıkıntıları yaşadığını görüyoruz. Sekiz Oniki olarak kurumlarımızda hızlı okuma ve anlama konusunda sıkıntı yaşayan öğrencilerimize yönelik bir hızlı okuma ve anlama eğitimini müfredatımıza ekledik. Bu eğitimi alan sınava hazırlık grubu öğrencilerimiz sınavlarını daha kısa sürede tamamlamaktadır.
Bir başka konuda şu ki; öğrencilerimiz sınava hazırlık sürecinde bilgiyi saklama ve uygulamada yetersiz kaldığını gözlemliyoruz. Günümüz eğitim sisteminde salt ders anlatımına dayalı sadece dinleyici rolündeki öğrencilerimiz kendi çabalarını aktif hale getirmekte zorlanıyor. Bu sebeple onlara destekleyici hizmetler sunmamız gerekmektedir. Aynı zamanda öğrenci merkezli çalışmaların gün yüzüne çıkacağı bir sınav hazırlık süreçleri de bizleri bekliyor. Bunların içine sadece ders anlatımı, soru çözümü değil aynı zamanda öğrencilerin öz benliklerini geliştirmeleri adına koçluk yapmak, öğrencilerin aktif bir şekilde hayatlarına yön verecek bireyler olarak yetiştirmek adına kurs merkezlerinin önemli görevlerinden biri haline gelecektir. Kurumlarda eğitim öğretim anlayışı hızla değişerek, bireyleri hem hayatta hem de sınavda başarılı olacakları yönlerini geliştirerek ilerlemelidir. Kurs merkezlerinin aynı zamanda birer kariyer merkezi olması yönündeki gelişimde açıkça görülmektedir.

 

 

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.