banner

YÖK Başkanı: Tam Gün Yasası gerekli
Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Gökhan Çetinsaya, YÖK olarak, Tam Gün Yasası'nın, sağlık eğitiminin kalitesi, sürdürülebilirliği ve planlaması açısından bir zorunluluk olduğunu söyledi.

Tam Gün Yasası Çetinsaya, Sağlık Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı ve YÖK'ün desteğiyle düzenlenen Sağlık Eğitimi Kongresi'nin açılışında yaptığı konuşmada, insanı gözeten, gelişme, huzur ve barışı esas alan toplumlar için sağlık eğitimi konusunun öncelikli bir alan olduğunu söyledi. Toplumun yaşam kalitesi ve geleceğini ilgilendiren bu önemli alana ilgisiz kalmanın düşünülemeyeceğini savunan Çetinsaya, hükümetlerin en önemli görevlerinden birisinin toplumun beden ve ruh sağlığını temel alarak yaşam kalitesini yükseltmek olduğunu, bunun için gerekli olan siyasi iradenin gösterilmesi ve sağlıklı toplumu oluşturacak altyapının hazırlanması gerektiğini vurguladı. Türkiye'de son yıllarda bu yönde reform niteliğinde başarılı çalışmalar yürütüldüğünü belirten Çetinsaya, “Bu bağlamda hasta hakları temelli yapılan iyileştirmeler gerçekten memnuniyet verici” dedi. Dünyadaki kırılgan ekonomik gelişmeler göz önüne alındığında, sağlık harcamalarının ekonomiye yansımalarının titizlikle izlenmesi gerektiğini anlatan Çetinsaya, şunları ele aldı: “Ülkemiz sağlık çalışanlarının kurumsal farklılıklarıyla ortaya çıkan özlük hakları uygulamaları, sağlık eğitiminin geleceğini tehdit ediyor. Haksız rekabete neden oluyor ve sürdürülebilirliği imkansız kılıyor. Artık geçmiş dönemlerde kalan ve sadece hekim tarafından sürüdürülen bireysel sağlık hizmeti sunumu yerini ekip çalışmasına bıraktı. Nitelikli sağlık hizmeti için nitelikli insan kaynağı yetiştirilmesi gerekliliği hizmet kalitesi ve planlamasını etkileyen önemli bir eğitim sorunu olarak gündeme geliyor. YÖK olarak, Tam Gün Yasası'nın, sağlık eğitiminin kalitesi, sürdürülebilirliği ve planlaması açısından bir zorunluluk olduğunu biliyor ve destekliyoruz.”

(hürriyet)

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.