banner

Dicle, ODTÜ, İÜ ve şimdi de Ondokuz Mayıs üniversitesi karıştı
Dicle Üniversitesi’nde yaşanan olaylar diğer üniversitelere de sıçradı. Dün ODTÜ’de çıkan olayların ardından bugün de İstanbul ve Samsun Ondokuz Mayıs Üniversiteleri'nde karşıt görüşlü öğrenciler arasında olaylar yaşandı. Çok sayıda gözaltı var.

Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi'nde okuyan karşıt görüşlü iki grup arasında stant kavgası çıktı. Bir öğrencinin soda şişeleriyle yaralanması üzerine polis müdahale etti. Öğrenciler polise taş ve sandalyelerle saldırırken bir polis kolundan yaralandı. Çıkan olaylarda 42 öğrenci gözaltına alındı.

Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi'nde Samsun Ülkü Ocakları üyesi öğrenciler, Kurupelit Yerleşkesi'nde bulunan Eğitim Fakültesi binası önünde "Türksüz Anayasa Türksüz Anadolu istemiyoruz" sloganıyla imza kampanyası başlattı. Stant açan öğrencileri, sol görüşlü öğrenci grubu engellemeye çalıştı.

Karşıt görüşlü iki öğrenci grubu arasında kavga çıktı. Özel güvenlik görevlileri iki grup arasında set oluşturdu. Bu sırada sol görüşlü öğrenciler stant açan sağ görüşlü öğrencilere soda şişesi fırlattı. Olayda bir öğrenci yaralandı. Çıkan kargaşa nedeniyle üniversite yönetimi tarafından kampüse polis çağırılırken, olay yerine gelen polis iki grubu da sakinleştirmeye çalıştı. Olayların büyüme ihtimaline karşı kampüse çevik kuvvet ekipleri çağırıldı.<br /> Çevik kuvvet ekipleri sol görüşlü öğrencileri gözaltına almak istedi. Bu sırada polis ile öğrenciler arasında arbede çıktı. Atılan taşlar nedeniyle bir polis kolundan yaralandı. Öğrenciler ilk müdahalenin ardından Eğitim Fakültesi binası zemin katında bulunan kantine sığındı. Kantinin kapılarını kapatan öğrenciler polisin içeriye girmesine izin vermemesi üzerine polis kantinin çamını kırarak içeriye biber gazı attı. Öğrenciler gazdan etkilenmemek için fakülte binasının içindeki dersliklere kaçtı.

Polis kaçan öğrencileri bina içinde yakalarken, biber gazından fakültede bulunan diğer öğrenciler de etkilendi. Gazdan etkilenen öğrenciler ambulansla OMÜ Tıp Fakültesi Hastanesi'ne kaldırıldı. Olaylarla ilgili 42 öğrenci gözaltına alınarak, Recep Tokur Polis Merkezi'ne götürüldü. Olayla ilgili başlatılan soruşturmanın devam ettiği belirtildi.

İstanbul Üniversitesi’nde de olaylar çıktı

İstanbul Üniversitesi’nde iki karşıt görüşlü grup arasında olaylar çıktı. Öğrenciler arasında çıkan olayları çevik kuvvet polisleri ile özel güvenlik ekipleri yatıştırdı.

Son günlerde birçok üniversitede yaşanan olaylar, İstanbul Üniversitesi’ne de sıçradı. İstanbul Üniversitesi Beyazıt Kampüsü’nde iki karşıt grup arasında basın açıklaması nedeniyle olaylar çıktı. Sözlü olarak başlayan tartışma sonrası iki karşıt görüşlü grup arasında arbede yaşandı. Daha sonra iki grup arasına giren üniversitenin güvenlik ekipleri, kavganın büyümesini önledi. Bu sırada giriş-çıkışlarda geniş güvenlik önlemleri alan güvenlik ekipleri ile öğrenciler arasında da kısa süreli tartışmalar yaşandı. Olay üzerine İstanbul Üniversitesi’ne çağrılan çevik kuvvet polisi de bir süre içeride güvenlik önlemleri aldı.

Gerginlik sona ererken, polis ekipleri ise bekleyişlerini sürdürüyor.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.