banner

Öğretmen güçlendirilirse eğitim de güçlenir
Öğretmeni odağına olan tek sivil toplum kuruluşu olan Öğretmen Akademisi Vakfı (ÖRAV), öğretmenlere, hem mesleki hem de kişisel gelişimlerini destekleyici eğitimler veriyor. 120 bin öğretmene ulaştıklarını, yıl sonu itibarıyla 125 bin öğretmene ulaşacaklarını söyleyen ÖRAV Genel Müdürü Selman Behmuaras, “Eğitim çok önemli bir olgu. Öğretmeni yeterince güçlü hale getirirseniz eğitimi de güçlendirmiş olursunuz” dedi.

selman behmuaras2008 yılında kurulan Öğretmen Akademisi Vakfı, 2009 yılı itibariyle Türkiye’deki tüm öğretmenlere eğitimler veriyor. Öğretmenlerin mesleki ve kişisel gelişimlerini destekleyici ve aynı zamanda da onların kamu gözündeki itibarını yükseltmeye yönelik, onların hakettiği değerlere kavuşmasını sağlayacak birikime, donanıma sahip olmaları için nasıl bir destek olabilir düşüncesiyle hareket eden Vakıf, öğretmenlerin bu eğitimler vasıtasıyla daha donanımlı, daha birikimli ve bilgili bir şekilde çocuklarımızı, gençlerimizi geleceğe daha rahat ve daha iyi hazırlayacakları bir ortam sunmak için çalışıyor. Öğretmenleri ana odağına alan tek sivil toplum kuruluşu olduklarının altını çizen Öğretmen Akademisi Vakfı Genel Müdürü Selman Behmuaras, “Eğitim çok önemli bir olgu. Öğretmeni yeterince güçlü hale getirirseniz eğitimi de güçlendirmiş olursunuz. Bizim de ana gayemiz bu” dedi.

Selman Behmuaras, vakıf olarak öğretmenlere yönelik gerçekleştirdikleri eğitimler hakkında şu bilgileri verdi:

“Birbirinden farklı birçok projemiz var. Bunların en büyüğü Öğrenen Lider Öğretmen projesi. Burada öğretmenlerimize, sınıfta etkili iletişim, ölçme değerlendirme gibi modüllerle eğitimler veriyoruz. Ayrıca lise öğretmenleri için daha geliştirilmiş versiyonunu da mevcuttur. Çözüm Odaklı İletişim programımızda, öğretmenin öğrencisiyle, velisiyle ve okul yönetimiyle daha etkili bir iletişim kurabilmesi için araçlar sağladığımız bir günlük eğitim. Eğitim yöneticilerine yönelik yaptığımız Eğitim Yöneticileri Geliştirme Programı. 10 gün süren bu programda, okul müdürleri ve yöneticilerine okullarını daha iyi yönetmeleri daha iyi bir iletişim kurmaları daha demokratik ve güzel bir okul ortamı sunmaları için kendilerine beceriler edinecekleri bir eğitim.

Bunların dışında kurum ve kuruluşlarla yaptığımız farklı programlarımız var. Bunlardan biri Down Türkiye ile yaptığımız Öğretmenin Kimyası projesi. Bu projede, kimya öğretmenlerine kimya dersini, bilimi, feni çocuklara daha çok sevdirecekleri, çocukların bilimle fenle daha haşır neşir olabilecekleri bir ortam yaratmaları için onlara fırsatlar ve eğitim sunuyoruz. Yine Adel Faber Castell grubuyla yaptığımız Yaratıcı Çocuk Yaratıcı Beyin projesinde, sınıf öğretmenleri, resim öğretmenleri ve anaokulu öğretmenlerine yönelik, hem kendilerinin hem de çocukların yaratıcılıklarını geliştirebilecekleri bir eğitim sunuyoruz. Ayrıca çok önemsediğimiz bir projemiz var; Hayat Sende Vakfıyla yaptığımız Etiketsiz Eğitim programı. Bu program, devlet koruması altında olan çocukların sınıf ortamında farklılaştırmaması, ayrıştırmamaları, etiketlenmemeleri ama genel anlamda bakıldığı zamanda herhangi bir etiketin çocuklara yakıştırılmamasıyla ilgili öğretmenin bilincini geliştiren bir program.”

Öğretmen Akademisi Vakfı’nın eğitimlerine katılım ücretsiz. Yüzyüze yapılan eğitimlerle şu ana kadar 120 bin öğretmene ulaşıldı. Yıl sonu itibarıyla bu rakamın 125 bine ulaşması bekleniyor.

ÖRAV’IN YENİ PROJESİ FARK YARATAN ÖĞRETMENLER

“Herkesin hayatta kendisine değer katmış bir öğretmeni vardır” düşüncesiyle yola çıkan Öğretmen Akademisi Vakfı, 24 Kasım Öğretmenler Günü kapsamında anlamlı bir projeye imza atıyor. Öğretmen Akademisi Vakfı, kendi hayatında “fark yaratan öğretmeni” olan herkesi “Fark Yaratan Öğretmen” Projesine davet ediyor. Katılımcılar, Kasım ayı boyunca farkyaratanogretmen.com sayfasını ziyaret ederek en değer verdiği öğretmeniyle ilgili anısını yazı, video ya da fotoğrafla paylaşabiliyor. Projeye katılımcılar, farkyaratanogretmen.com sayfasının yanı sıra #farkyaratanöğretmen etiketiyle de sosyal medya hesaplarından diledikleri formatlarda paylaşımda bulunabiliyor. Bu proje ünlüler tarafından da destek alıyor.

Bu projeyle öğretmenlerimizi bir kez daha anmak ve onlara bir kez daha değer vermek istediklerini söyleyen Behmuaras, “Bunu yaparken de aynı zamanda bu projenin ilerleyiş şekline göre bu fark yaratan hikayeleri bir yıllık haline getirip her yıl belki tekrar tekrar basılabilecek ve içinde birbirinden etkileyici hikayelerin olacağı ve herkesin kendi fark yaratan öğretmenini anlatacağı bir proje olabilir. Fark Yaratan Öğretmenlerle ilgili bizim için önemli olan ne kadar çok kişi paylaşırsa o kadar büyük bir arşivimiz olur” diye konuştu.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.