banner

Van'da yaşamını yitiren öğretmenin adı okula verildi
Van'ın Saray ilçesindeki trafik kazasında yaşamını yitiren sınıf öğretmeni Sevim Örnek'in adı, Isparta'da mezun olduğu okula verildi.

sevim_ornekSaray ilçesi Çartak köyü yakınlarında geçen ay meydana gelen trafik kazasında hayatını kaybeden Van Baltepe İlkokulu'nda sınıf öğretmeni olarak görev yapan Örnek'in adı, Isparta Batıkent Mahallesi'ndeki mezun olduğu okula verildi. Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı'nın talimatı üzerine harekete geçen Isparta Milli Eğitim Müdürlüğü yetkilileri, "Öğrenciler İlkokulu"nun ismini, "Sevim Örnek İlkokulu" olarak değiştirdi. Okulda, ayırca Örnek için bir köşe oluşturdu.

Baba Mehmet Örnek ve anne Selamet Örnek, kızlarının isminin verildiği okulu ziyaret ederek bir zamanlar kızlarının eğitim gördüğü sınıfı gezdi. Kızı için hazırlanan köşeyi de inceleyen anne ve baba, duygulu anlar yaşadı. Baba Örnek, gazetecilere yaptığı açıklamada, tayini çıkması üzerine kızıyla Van'a gittiğini söyledi. Kızının atandığı Baltepe İlkokulu'nu ilk gördüğünde bakımsızlığı nedeniyle üzüldüğünü ifade eden Örnek, kızı ve okuldaki diğer öğretmenlerle okulu boyadıklarını, elektrik kablolarını onardıklarını anlattı.

- "Kızım, yardım kampanyası başlatmıştı"

Kızının bölge halkını ve öğrencilerini çok sevdiğini dile getiren Örnek, şöyle devam etti: "Onlarla günlerini en iyi şekilde geçirdi. Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi ile irtibata geçerek üniversite öğrencilerini okula getirdi, şenlik yapıldı. Bölge halkı da buna dahil oldu. Bölgede iklim koşulları çok sertti. Çocukların üzerinde mont, ayaklarında bot yoktu. Kızım yardım kampanyası başlatmıştı. Bu, karşılıksız kalmadı. Okula koli koli kitaplar, kıyafetler gönderenler, hatta yakacak alınması için para yatıranlar oldu. Karne töreninde o gelen yardımları öğrencilere verecekti ama törene üç gün kala trafik kazasında yaşamını yitirdi."

Baba Örnek, kızının cenaze töreninin çok kalabalık olduğuna vurgu yaparak şunları kaydetti:

"Van Valisi, Milli Eğitim Müdürü, okul müdürleri, tüm öğretmen arkadaşları, öğrenciler, bölge halkı taziyede bulunmak için hastaneye akın etti. O büyük acıyla çok şeyin farkına varamadım. Buradan bölge halkına teşekkürlerimi sunuyorum. Ne yapalım kızımı biz kaybettik, başka öğretmenler ölmesin. Milli Eğitim Bakanımız aradı, taziyede bulundu. Okulumuza ismini vereceğini söyledi. Verdiği sözü tuttu. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum."

Anne Selamet Örnek de kızının çok seveni olduğunu anladığını dile getirerek "Her yerden aradılar. Başsağlığı dilediler. Çok iyi bir öğretmen olduğunu söylediler. Kızımla gurur duydum" dedi.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.