banner

Ortadoğulular depremin yarasını sarmak için seferber oldu
Deprem bölgesinden gelen öğrenciler için eğitimden, rehberlik hizmetlerine, barınma ve beslenme ihtiyaçlarına kadar bir çok destek sağladıklarını belirten Ortadoğulular Çankaya Anadolu Lisesi Okul Müdürü Zeynep Bayar, “Deprem bölgesinden Ankara’ya gelen depremzede öğrencilerimiz kurumlarımızda ücretsiz eğitim almaya başladılar ve ayrıca kurum psikologlarımız bu öğrencilerimizle bireysel görüşme seansları oluşturarak depremin açtığı psikolojik yaraları sarmak adına çalışıyorlar.” diye konuştu.

ortadogulular_mart_2023Türkiye depremde acı bir tablo ile karşılaştı. Deprem konusunda eğitimin önemi bir kez daha ortaya çıktı. Kurumunuzda deprem özelinde, afet eğitimi konusunda yapılan çalışmaları anlatabilir misiniz?
Ülkemizde Kahramanmaraş merkezli başlayan ve adeta bir deprem fırtınası şeklinde devam eden, özelinde on bir ilimizi ve genelde ise ülkemizin tamamını derinden yaralayan bir felaket yaşadık. Bu deprem, aslında 1999 Marmara depreminden sonra göz ardı ettiğimiz tedbirlerin ne kadar da hayati bir öneme sahip olduğunu bize tekrar acı bir şekilde hatırlatmış oldu. Her konuda olduğu gibi eğitimin önemini burada da fark ediyoruz. Ortadoğulular Eğitim Kurumları olarak deprem öncesinde de olduğu gibi afet tatbikatlarına ve afet eğitimlerine oldukça önem veren bir kurumuz. Öncelikli olarak deprem bölgesinden gelen öğrencilerimizin sosyal adaptasyonunun sağlanması sürmektedir. Bu noktada okul tatbikatlarımız eğitimin içerisine dâhil edilmiştir. Kurum olarak tatbikatlar ve afet eğitimi konusunda kurumlarla iş birliği çalışmaları yaparak eğitim ve tatbikatlarımızı sıklaştırma üzerine profesyonel destek almaktayız.

Afet eğitimleri ile işbirliği yaptığınız kurumlar var mı? Nasıl destekler alıyorsunuz?
Kurumumuz tüm şubelerinde MEB ve AFAD tarafından destek alarak düzenli olarak afet tatbikatları yapmaktadır. MEB tarafından belirlenmiş olan deprem haftasında, kurumlarımızda deprem tatbikatı yapılmış, olası bir deprem sırasında yapılması gerekenlerin öğrenci ve personelimize AFAD görevlileri tarafından anlatıldığı seminerler düzenlenmiş ve ilerleyen süreçler için benzer programlar planlanmıştır.

TÜM BİNALARIMIZ BELGELENDİRİLDİ
Kurum binalarınızın deprem dayanıklılığı konusunda bilgi verebilir misiniz? Bu konuda belgelendirmeleriniz tamamlandı mı? Kayıt döneminde velilere bu konuda uyarı ve önerileriniz neler olur?
Millî Eğitim Bakanlığı’nın kurum açılışı için Standartlar Yönergesinde belirlediği ölçüde tüm kontrollerimiz yönetmeliklere uygun olarak yapılmış olup yetkili merciiler tarafından belgelendirilmiştir. Öncelikle kurum olarak ülkemizin bir deprem ülkesi olduğu ve bu konuda hem bireysel hem toplumsal olarak önlemler hakkında veli ve öğrencilerimizi birebir bilgilendirmeye çalışıyoruz. Bu noktada velilerimize çocuklarını kaydettirdikleri kurumların depreme dayanıklılığı ile ilgili raporlarının olup olmadığını sormalarını ve kurum personelinin afetler konusunda yeterliliklerini sorgulamalarını tavsiye edebilirim.

DEPREMZEDE ÖĞRENCİLERE ÜCRETSİZ EĞİTİM
Yaşadığımız depremle ilgili sosyal sorumluluk çerçevesinde gerçekleştirdiğiniz faaliyetlerden bahsedebilir misiniz?
Ülkemizde ve kurumlarda yapıldığı gibi biz de kurum olarak ilgili birimlerle iletişim kurarak velilerimizin ve öğrencilerimizin desteği ile bölgeye yardımlarımızı ulaştırdık ve ulaştırmaya devam ediyoruz. Bu anlamda okulumuzda öğretmen-öğrenci-veli işbirliği ile hızlıca gerekli iletişimler sağlanmış olup yardımların iki gün içerisinde toplanması ve gerekli yerlere ulaştırılması sağlanmıştır. Okulumuzda deprem bölgesinde yakınları olan veli ve öğrencilerimiz ile iletişime geçilip rehberlik servisi olarak psikolojik anlamda desteklerimizi sağladık. Kurum bünyemizde olan öğrencilerimizden deprem bölgesinde aile yakınlarının yanında bulunan bu acı olayı yaşayan ve bizimle iletişime geçen enkaz altında öğrencilerimiz de oldu. Bu kapsamda sosyal medya üzerinden ilgili yerlerle iletişime geçerek öğrencilerimiz için yardım çağrısında bulunup başarılı sonuçlar elde ettik. Deprem bölgesinden Ankara’ya gelen depremzede öğrencilerimiz kurumlarımızda ücretsiz eğitim almaya başladılar ve ayrıca kurum psikologlarımız bu öğrencilerimizle bireysel görüşme seansları oluşturarak depremin açtığı psikolojik yaraları sarmak adına çalışıyorlar.

Deprem bölgesinden öğrencilere ev sahipliği yapıyor musunuz? Bu konuda bilgi verebilir misiniz?
Evet deprem bölgesinden gelen öğrencilerimiz eğitim hayatına başladılar. Depremzede öğrencilerimiz okula gelmeden önce okulda eğitimine devam eden öğrencilerimizin bilinçlenmesi açısından deprem bölgesinden kurumumuza öğrencilerin geleceği ve onlara karşı olması gereken davranışlar hususunda öneri ve tavsiyeler de bulunuldu. Okul açıldıktan sonra ise uzman psikolog ve PDR ekibi ile sürekli görüşme sağlanarak aynı zamanda öğretmenlerimizin de desteği ile deprem bölgesinden gelen öğrencilerin sosyal adaptasyonları konusunda destek sağlanmaktadır. Sosyal adaptasyon ve psikolojik desteğin yanı sıra öğrencilerimizin akademik başarısı ile ilgili de ek çalışmalar ve takviyeler verilmektedir. Öğrencilerin geçmiş konulardan olan eksikleri ile ilgili bireysel etüt planlaması ve takibi yapılmaktadır. Bütün bunların yanı sıra deprem bölgesinden gelen öğrencilerin konaklama bilgilerini alarak, şayet konaklama imkânları yoksa bu konuda ilgili kuruluşlara ulaşmaları konusunda yardım ve destekte bulunmaktayız.

Afetlerin yarattığı psikolojik ve sosyal sorunlara karşı nasıl mücadele edilmeli? Öğrencilere yönelik deprem ve afetlerle ilgili rehberlik çalışmalarınız hakkında bilgi verebilir misiniz?
Öncelikle hem yaşanılan durumun zorluğu hem de öğrencilerimizin farklı bir şehre adapte olmasının güçlüğü dolayısıyla onlara psikolojik ve adaptasyon desteği haricinde bireysel olarak ben de öğrencilerle sohbet ederek ve onları sıklıkla dinleyerek kendilerini evlerinde hissetmelerini sağlamaya çalışıyorum. Kurumumuz bünyesinde olan Rehberlik Direktörlüğü tarafından yapılan aylık takvimler güncellenerek yaşanan afet ile ilgili gerekli sunum ve çalışmalar rehberlik ve psikolojik danışmanlara iletilmiş olup süreç ile ilgili bilgilendirmeler yapılmıştır. Bununla birlikte okulumuzda her hafta düzenlenen akademik rehberlik organizasyonunda depremle ilgili öğrencileri bilgilendirme ve kaynaşmasına yönelik çalışmalar yapılmaktadır.

Eklemek istedikleriniz…
Son olarak hayatını eğitime adamış bir okul müdürü olarak her konuda olduğu gibi afet konusunda da eğitimin önemini vurgulamak isterim. Artı Eğitim dergisi çalışanları olarak afet eğitimine ilişkin yönlendirdiğiniz sorular için ve böyle önemli bir konuya yer verdiğiniz için teşekkür ederim. Umarım ülkemiz tekrar böyle bir afet yaşamaz.

“Ortadoğulular Eğitim Kurumları olarak deprem öncesinde de olduğu gibi afet tatbikatlarına ve afet eğitimlerine oldukça önem veren bir kurumuz. Öncelikli olarak deprem bölgesinden gelen öğrencilerimizin sosyal adaptasyonunun sağlanması sürmektedir. Bu noktada okul tatbikatlarımız eğitimin içerisine dâhil edilmiştir. Kurum olarak tatbikatlar ve afet eğitimi konusunda kurumlarla iş birliği çalışmaları yaparak eğitim ve tatbikatlarımızı sıklaştırma üzerine profesyonel destek almaktayız.”

 

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.