banner

KPSS geçerlilik süresi 2 yıla çıksın
Atama bekleyen öğretmenler, Şubat ayında yapılması gereken atamaların Haziran’da yapılmasını ve KPSS puanlarının geçerlilik süresinin tekrar 2 yıla çıkarılmasını istiyor.

Atama bekleyen öğretmenler, KPSS sonuçlarının geçerlilik süresinin 2 yıldan 1 yıla düşürülmesinin kazanılmış hak mağduriyetine neden olduğu gerekçesiyle düzenlemenin iptali için Danıştay’a başvuruda bulundu ve hükümetten Haziran ayında atama yapılmasını istedi.

Atama bekleyen öğretmenler,  Milli Eğitim Bakanlığı’nın 2012’ye kadar her yıl ek atama yaptığını 2012’de ek atamanın yapılmamasının küresel politikalar sonucu askıya alındığını belirtti. Sayıları gittikçe artan ve ataması yapılmadığı için mağdur edildiklerini belirten öğretmen adayları tüm bunların üzerine bir de alan sınavı ve KPSS puanlarının geçerlilik süresinin 2 yıldan 1 yıla çekilmesine tepki göstererek, kazanılmış hakkın geri alınması nedeniyle Danıştay’a başvuru yaptılar

Haziran'da atama yaparak hatalar telafi edilsin

Atama bekleyen öğretmenlerden;

2012 yılı içerisinde yaşanan sıkıntılar ek bir atamanın yapılmamasıyla son bulmamış bunun üzerine geç vakte kadar içeriği açıklanmayan alan sınavı da son derece amatörce bizlere dayatılmıştır. Bu da haliyle yeni mağduriyetler doğurmuş ve sadece öğretmen adaylarının puan ömrü iki yıldan bir yıla düşürülerek 2012'ye yakışır uygulamalar peşi sıra gelmiştir. Sınav sözleşmesinde yani başvuru formunda sınav geçerliliğimiz iki yıl şeklinde belirtilirken başvurular yapıldıktan bir süre sonra 6 Temmuz'da puan ömrü bir yıla düşürülmüş ve kazanılmış hak mağduriyeti doğmuştur. Bu yanlışlığı gerek Bakanlar Kurulu üyelerine gerek AK Parti MYK üyelerine defalarca anlatmamıza rağmen bir sonuç alamayıp son çare olarak yargı yoluna gittik. Avukatlarımızla birlikte hazırladığımız dava dilekçesini Danıştay 12. Daireye teslim edip özetle şu ifadelere yer verdik: “ Kpss'nin başvuru koşullarında yapılan değişiklikle puan ömrünün bir yıla düşürülmesi kazanılmış hak mağduriyeti doğurmuştur.MEB'in kendisine göre gerekçesi olan alan sınavının, bazı bölümlere uygulanmamasına rağmen, alan sınavı gelmeyen bölümlerinde puan ömrü bir yıla düşürülmüş MEB bir kez daha tutarsızlık örneği sergilemiştir.” diyerek vicdanlı bir hakime denk gelmenin hesabını yapıyoruz.

Hali hazırda yürütülen çözüm süreci içinde hükümete yurdu savunmanın en ucuz yolunun eğitim olduğunu belirtmek ve Haziran ayında yapılacak olan bir atama ile hataların telafi edilebileceğini de vurgulamak istiyoruz.

Atama Bekleyen Öğretmenler Adına                                                                                                                                                                  Eyüp Polat

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.