banner

Yurt öğrencilerine spor müjdesi
YURTKUR’a kayıtlı öğrenciler Spor Genel Müdürlüğü’nün tesislerinden ücretsiz yararlanabilecek

Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, imzalanan protokol doğrultusunda Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu (YURTKUR) bünyesindeki gençlerin, Spor Genel Müdürlüğünün tesislerinden ücretsiz yararlanabileceğini belirtti.

Kılıç, Termal ilçesinde inşa edilen 530 kişilik erkek öğrenci yurdunun açılış töreninde yaptığı konuşmada, bu tesisle Yalova'daki yatak kapasitesinin iki katına çıktığını söyledi.

Türkiye genelinde 100 bin 250 yatak kapasitesine ulaşan yeni yurtlar kiraladıklarını belirten Kılıç, "325 kiralama başvurusu aldık. Bunları en kısa sürede değerlendirip size yepyeni binalarda çok modern barınma kapasiteleri sunacağız" ifadesini kullandı.

Yükseköğrenim gençliğini geleceğe çok daha iyi hazırlamaya çalıştıklarını dile getiren Kılıç, imzalanan protokol doğrultusunda Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu (YURTKUR) bünyesindeki gençlerin, Spor Genel Müdürlüğünün tesislerinden ücretsiz yararlanabileceğini anlattı.

Daha sonra Termal Belediye Başkanı İsmail Atik, Kılıç'a seramik tabak hediye etti.

Kılıç, Yalova Valisi Esengül Civelek, AK Parti Yalova Milletvekili Temel Coşkun, Belediye Başkanı Yakup Koçal, Spor Genel Müdürü Mehmet Baykan, YURTKUR Genel Müdürü Recep Kaymakcan ve iki öğrenciyle kurdeleyi keserek hizmete açtığı tesisi beraberindekilerle gezdi.

Törenin ardından Çınarcık ilçesine geçen Kılıç, yapımı tamamlanan 250 seyirci kapasiteli spor salonunu inceledi.

Ziraat Türkiye Kupası'nın statüsü

Kılıç, Yalova Valiliğini ziyaretinde yaptığı konuşmada, bu ilde 52 milyon liralık yatırım gerçekleştirecekleri bilgisini verdi.

Bir gazeteci, Kılıç'a, bazı büyük kulüplerin yöneticilerinin, Ziraat Türkiye Kupası'nın statüsünü eleştirdiği iddiasını hatırlattı.

Yöneticilerinin tepkisi ve bunun kaynağını bilmediğini anlatan Kılıç, şöyle devam etti:

"Henüz bize ulaşan bir hedef ve beklenti vizyonu ortaya koymuş değiller ama sorun PTT 1. Lig takımlarının, Süper Lig'in dev takımlarını kupadan elemesiyse doğrusu o zaman başka türlü yaklaşmak lazım. Büyük takımların, futbol mücadelesinde de büyük performanslar ortaya koyması lazım. Bugün bir Balıkesirspor, bir Fethiyespor, bir Bucaspor çok sürpriz başarılara imza atıp, Süper Lig'in, şampiyonluk kupasını defalarca kaldırmış takımlarını kupanın dışına itebiliyorsa bu, Anadolu'da futbolun kazandığı kalitenin ve geldiği yerin göstergesidir. Öncelikle Anadolu'nun devleşen takımlarını, ortaya koydukları futbol disiplini, azim ve iradesinden dolayı tebrik ediyorum. Helal olsun. Allah gayretlerini artırsın. En alt liglerden itibaren takımların kupa mücadelesine girmesi zaten bundan dolayı anlamlı. Yoksa Trabzonspor'un, PTT Lig'deki Balıkesirspor'la, Beşiktaş'ın, Bucaspor'la, Fenerbahçe'nin, Fethiyespor'la eşleşmesinin bir anlamı olmazdı. Galatasaray da Gaziantep Büyükşehir Belediyespor'u penaltılarla eleyebildi. Dolayısıyla bu tabloya bakıldığı zaman da yaşasın Anadolu kulüpleri. Anadolu kulüplerinin arkasındayız, onları desteklemeye devam edeceğiz. Büyük kulüpler de mücadeleyi buna göre yapmalı."

Kılıç, Avrupa kupalarına ağırlık verilirken bu durumun Ziraat Türkiye Kupası'nda yaşanmamasının, kabul edilemeyeceğine dikkati çekti.

Türkiye'deki kupa mücadelesinin, Avrupa kupaları kadar önemli olduğunu söyleyen Kılıç, "Avrupa Kupası'nı önemseyen kulüplerin, Türkiye Kupası'nı daha da fazla önemsemeleri lazım. Milliyetçilik sadece lafla olmuyor. Türkiye'nin adına, kupasına, vizyonuna sahip çıkılması lazım. Adında 'Türkiye' olan her şey bu coğrafyada önemlidir, çok önemlidir, çok ama çok önemlidir. Büyük kulüplerimizi, Türkiye'nin büyük adına yakışan bu büyük mücadele içinde olmaya davet ediyorum" değerlendirmesinde bulundu.

TFF bu konuyu gündeminden çıkarmalıdır

Fethiyesporlu oyuncuların, Ziraat Türkiye Kupası'ndaki Fenerbahçe maçı öncesi seremoniye "Yüce Atatürk" yazılı tişörtlerle katılmasına da değinen Kılıç, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün, Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu, ulu önderi, Türk toplumu için müşterek ve çok büyük bir değer olduğunu vurguladı.

Atatürk'ün adının, herhangi bir şekilde toplumda siyasi bir mesaj, ötekileştirecek veya başkalaştıracak bir yaklaşım olarak adlandırılamayacağını ve değerlendirilemeyeceğini dile getiren Kılıç, şunları kaydetti:

"TFF ne karar alacak onu bilemiyorum. Nihayetinde Atatürk gibi ortak bir değer, toplumun tamamının saygı duyduğu bir devlet adamı konusunda daha özenli, daha dikkatli adımların atılması, daha hassas kararların alınması gerekir. Aksi takdirde TFF tarafından verilecek bir karar, toplumda bir ayrışmaya sebep olabilecektir. Bu karar sanki siyaseten ülkeyi yönetenler tarafından alınmış bir karar ya da atılmış bir adım gibi değerlendirilecek ve başka mecralara çekilebilecektir. Atatürk'ün adı, bu toplum için çok önemlidir. Ulu önderdir. Dolayısıyla Atatürk adının hiçbir siyasi ya da benzer polemiğe konu edilmesine rıza göstermeyiz. Türkiye bu konuyu tartışmamalı, TFF de bu konuyu gündeminden çıkarmalıdır."

Kılıç, Yalova Belediyesi ile AK Parti İl Başkanlığını da ziyaret etti.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.