banner

Kore gazilerinin torunlarına eğitim bursu
Güney Kore Cumhuriyeti Türkiye Büyükelçiliği Savunma Ataşeliği tarafından Bartın’da yaşayan Kore gazilerinin torunlarına törenle eğitim bursu verildi.

Amasra Sahil Güvenlik Komutanlığı Gazinosu'ndaki törende konuşan Güney Kore'nin Ankara Büyükelçisi Lee Sang Kyu, 1931 doğumlu babasının da Kore gazisi olduğunu, 2,5 yıldır bulunduğu Türkiye’de gazileri gördüğünde Kore'de yaşayan babasını görmüş gibi hissettiğini söyledi.

Güney Kore Cumhuriyeti’nin, 1945’de bağımsızlığını kazanmasının hemen ardından Kuzey Kore askerlerinin ani saldırısına uğradığını ve Türkiye’nin de aralarında yer aldığı 16 dost ülkenin Güney Kore’nin özgürlüğünü ve barışını korumak için gönüllü asker gönderdiğini belirten Kyu, şöyle konuştu: 

"8 bin kilometre mesafeden bir adımda Güney Kore'ye gelen 15 bin Türk askeri, canları pahasına cesurca savaşmış ve böylelikle Türkler ile Koreliler kan kardeş olmuştur. Güney Kore, 1953’de kişi başı milli geliri 50 dolardan bugün 22 bin 708 dolara ulaşmış ülke konumuna gelmiştir. Güney Kore, bugün birçok markası ve kaliteli ürünleriyle dünya piyasasında rekabet etmektedir. Güney Kore Hükümeti ve halkı, katettiği gelişmeleri sizlerin akıttığı kan, ter ve fedakarlığa borçlu olduğuna inanmaktadır. Son zamanlarda iki arasındaki ilişkiler, siyasi, kültür, askeri ve ekonomi gibi her alanda gelişmektedir.”

Vali Çınar

Bartın Valisi Ali Çınar da iki ülke arasındaki dostluğun insani, ekonomi, siyasi ve askeri gibi her alandaki ilişkilerle büyüyerek gelişeceğini ve dostluğun ilelebet devam edeceğini belirtti.

Tarihteki yardımlaşmanın hazzının düzenlenen törenle bir kez daha yaşandığını dile getiren Çınar, “Bu dostluğu geliştirmenin gayreti içinde olacağız. Kardeş ülkemiz Güney Kore Cumhuriyeti’nin özellikle son 20 yılda göstermiş olduğu büyük ilerleme bizi de mutlu etmektedir. Bu ilerlemenin mimarı büyük firmalar, ülkemizde de çeşitli yatırımlar yapmakta ve ülkemiz üretimi ile istihdamına destek olmaktadırlar” ifadesini kullandı.

Türkiye Muharip Gaziler Derneği Genel Başkanı Mehmet Şükrü Tandoğan ise Kore gazilerinin, Güney Kore-Türkiye arasında dostluk köprüsü oluşturduklarını vurgulayarak, savaşan 22 bin kişiden bugün yaklaşık 4 bin Kore gazisinin hayatta olduğunu aktardı.

Törende, Güney Kore Cumhuriyeti Büyükelçiliği Savunma Ataşesi Kurmay Albay Jooseong Han, gazi torunu 8 öğrenciye eğitim bursu belgesini takdim etti.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.