banner
banner
banner

Öğrencilerin araştırmaları için mobil bilgihane açıldı
Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından uygulamaya konulan Bilgihane Projesi ile imkanları kısıtlı öğrenciler kitap sinema ve ödev araştırmaları için gerekli internet erişimi ihtiyaçlarını karşılıyor.

mobil bilgihaneKonya Büyükşehir Belediyesi tarafından uygulamaya konulan Bilgihane Projesi ile öğrenciler kitap, sinema ve bilgisayarla buluşturuluyor.

Çeşitli kurum ve kuruluşların desteği ile başlatılan proje kapsamında, ilçe ve mahallelerdeki okullara giden mobil bilgihane tırı, imkanları kısıtlı öğrencilerin kitap, sinema ve ödev araştırmaları için gerekli internet erişimi ihtiyaçlarını karşılıyor.

Okullarda yoğun ilgi gören tırda, öğrencilerin gelişimine katkı sağlayacak kitaplar bulunuyor. Sinema odasında eğitici filmleri izleme imkanı bulan öğrenciler, bilgisayar odasında ise internet üzerinden araştırma yapabiliyor.

3 ayrı yerde açıldı

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, proje ile arkadaşlık, dostluk, paylaştıkça artan sevgi ve bilginin gücünün keşfedilmesini arzu ettiklerini söyledi.

Mobil bilgihane araçlarının yanı sıra şehrin üç ayrı yerinde "Bilgehane" açtıklarını anlatan Akyürek, "Bilgehanelerimizde sanat, spor, karakter eğitiminin bir arada gösterileceği, kültür ve sanat faaliyetlerinin yapılabileceği mekanlar oluşturduk. Ayrıca 10-20 yaş arası öğrencilerin destekleme kurslarından yararlanacağı etüt merkezleri de bulunuyor" diye konuştu.

Müze ve Kütüphaneler Şube Müdürü Hasan Yaşar da kitap okuma alışkanlığını artırmak ve kütüphaneleri şehrin her noktasına ulaştırmak için Bilgihane Projesi'ni başlattıklarını söyledi.

Projenin ortaya çıkış sürecinde Nevşehir'de başlatılan bir çalışmadan etkilendiklerini belirten Yaşar, "Eşekli Kütüphane adıyla anılan gezici kütüphane köylere kitap dağıtıyor ve insanları okumaya teşvik ediyordu. Biz de 'insanlar kitap okumaya kütüphaneye gelmiyorsa ayaklarına gidelim, onları kitapla buluşturalım' diye düşündük" dedi.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.