banner
banner
banner

Emko’dan analog ve dijital teknolojileri birleştiren çözümler
Emko’nun bir mobilya ya da akıllı tahta firması olmanın ötesinde bir eğitim firması olduğunu altını çizen Emko Satış Müdürü Yeliz Açıkgöz ile firmanın eğitim kurumlarına sunduğu çözümleri ve gelecekte öne çıkacak sınıf modellerini konuştuk.
emkoEmko olarak pazardaki payınız hakkında bilgi verebilir misiniz?
Emko, pazarda kendini bir mobilya veya akıllı tahta firması olarak tanımlamaz. Emko, vizyonu ve misyonu gereği kendini bir eğitim firması olarak tanımlar. Emko’nun verdiği hizmet tamamen eğitim kurumlarının işini kolaylaştıran çözümler üretmektedir. Bunu yaparken, eğitimde didaktik ve pedagojik gelişmeleri yakından takip ederek, analog ve dijital teknolojileri birleştiren çözümler sunar. Bu anlamda Emko’nun pazardaki payı eşsizdir zira bu çözümleri birleştirip eğitim kurumlarına sunan sektörde firma bulunmamaktadır.
3 KATEGORİDE ÇÖZÜM ÜRETİYORUZ
Eğitim kurumlarına sunduğunuz hizmet ve ürünler hakkında bilgi verebilir misiniz?
Biz eğitim kurumlarına sunduğumuz çözümleri üç ana kategori altında topluyoruz: Yazı tahtaları ve görsel iletişim, Eğitim Mobilyaları ve Eğitim Teknolojileri. İlk kategorimizde eğitim kurumunda görsel iletişimi kolaylaştırmaya yönelik ürünler konumlandırıyoruz. Eğitim mobilyaları altında geleceğin sınıfları için tasarladığımız mobilyalar ve sıralar bulunuyor; eğitim teknolojileri altında da akıllı tahtalar ve akıllı LED ekran çözümlerimiz yer alıyor.
yeliz_acikgoz_emkoGELİŞTİRDİĞİMİZ TÜM ÜRÜNLERİN HİKAYESİ VAR
Okullarda STEM gibi uygulamalarla teknoloji konsepti öne çıkmaya başladı. Bu kapsamda okullara sunduğunuz hizmetler hakkında neler söyleyebilirsiniz?
STEM gibi uygulamalar popüler oldu ancak içi de fazla doldurulamadı. STEM’in altyapısının ve içeriğinin iyi öğrenilmesi daha sonra buna yönelik ürün alınması gerekiyor. Emko, STEM gibi uygulamalara yönelik ürünler tabi ki geliştirdi. Örneğin, “Aile Masası” diye bir ürün geliştirdik. Üzerinde USB, priz girişleri olan büyük bir katlanır masa. Amaç bu masanın etrafında öğrencileri toplayarak sınıf içi toplantılar, projeler yapabilmek. İhtiyaç olmadığında yer işgal etmeden kaldırılan bu masayla sınıfın (ailenin) bir masada toplanarak; sosyal iletişim ve birlikteliğin arttırılması, oluşan fikir ve bilgi alışverişiyle aktif öğrenmenin başlaması hedefleniyor. Emko’nun geliştirdiği tüm ürünlerin altında mutlaka bir hikaye bulunmaktadır ve eğitimin didaktik altyapısıyla uyumlu hikayeleri birleştirerek kurumun eğitim vizyonuyla uyumlu çözümler sunulmaktadır.
2018-2019 yılında okul mobilyalarında öne çıkan tasarımlara değinebilir misiniz?
2018-2019’da eğitim teknolojileri ve akıllı tahta alanında biraz daha fonksiyonelliğe bakılacağını düşünüyoruz. Geçtiğimiz senelerde akıllı tahta olsun da sınıfta dursun anlayışı hakimdi. Artık eğitim kurumları biraz da bu akıllı tahtaları nasıl daha iyi kullanırız ona bakıyor. Bizim ürünlerimiz fonksiyonellik anlamında diğer ürünlerden ciddi anlamda ayrılıyor. Müşterilerimiz diğer ürünlere akıllı tahta diyorsak sizin ürünlerinize “Çok Akıllı Tahta” dememiz lazım diyorlar. 2017 yılında başlayan bu farkındalık ileride de bu şekilde devam edecek ve bu da ülkemizi de bir adım ileriye taşıyacak diye umuyoruz. Bizim başarımızın sırrı bu vizyonumuzu müşterilerimize doğru anlatabilmemiz. Eğitim mobilyaları anlamında da aynı durum söz konusu. Farklılık ve fonksiyonellik arayan kurumlarımız var. Ürünlerimizi beğenen, kendi eğitim sistemlerine uyarlayan firmalar var. Akıllarındaki bir ürünü söyleyen ve bizim geliştirmemizi isteyen kurumlar da var. Ancak 2018-2019 yılında okullarda kullanılacak tasarımları görmek için 2017 Emko ürün kataloglarına bakmak daha doğru olacak. 2018’de bu ürünleri tüm firmalarda göreceğiz diye düşünüyorum.
emkoÖzel okul sektörüne bir çok yeni kurumun giriş yaptığını görüyoruz. Yeni açılana okullara hizmet verdiğiniz alanlarla ilgili olarak neler tavsiye ediyorsunuz?
Bu kadar senelik tecrübemde bir sürü okul gördüm. Bahçesine, dış cephe giydirmesine, inşaatına milyonlar harcayan okullarla tanıştım. Ancak bu okullar bile okulun içine harcanacak iç mekan mobilya ve eğitim teknolojileri bütçesinde çok korkak davranıyorlar. Okulun binasının dışarıdan nasıl durduğu tabi ki önemli ama içeride kullanılan ürünlerin sağlıklı, kaliteli ve fonksiyonel olması bunun çok çok ötesinde. Yatırımcı değil eğitimci gözlüğüyle konuya bakılabilmeli. Benim tavsiyem bu olabilir.
GELECEĞİN EĞİTİMİ İÇİN GELECEĞİN SINIFLARI
Geleceğin Sınıfları sloganını kullanıyorsunuz. Geleceğin sınıfları modeliniz neleri kapsıyor?
Geleceğin sınıfları sloganını içini doldurmak kolay değil. Biz tüm ürün kategorilerinde ürünlerimizi tasarlarken gelecekte eğitim nereye gidecek sorusunun cevabını veriyor mu ona bakıyoruz. Biz geleceğin sınıflarındaki ürünlerin fonksiyonel anlamda 6 fayda sağlaması gerektiğini belirledik: Sosyal etkileşimi arttırma, öğrencilere kendini ifade etme özelliği sağlama, aktif öğrenme alanları yaratma, dersleri ilgi çekici hale getirme, öğrenci dikkatinde artış sağlama ve tüm duyulara hitap eden yaşam ve öğrenme alanları oluşturma. Tüm ürün tasarımlarımızın bu faydalardan en az bir tanesini sağlamalı diye düşünüyoruz. Örneğin sınıf akustiği ülkemizde çok göz ardı ediliyor. Sınıflar içinde uğultuyu engellemek işitsel iletişimi iyileştirerek aslında eğitim ve öğretimin kalitesini arttırıyor. Bunu da bulunduğu ortamı güzelleştirerek yapıyor. Sosyal etkileşimi arttıran, öğrencilerin kendilerini ifade etmesini sağlayan; üzerine yazı yazılabilen öğrenci dolaplarımız var. Bu tarz fonksiyonel ürünlerle eğitimcilerin vizyonunu kurduğu “Geleceğin Eğitimi” anlayışının “Geleceğin Sınıfları”na evrilmesi için uğraşıyoruz.
İskandinav ülkeleri senelerdir Emko’nun en iyi pazarlarından biri. Emko ürünlerini orada daha iyi pazarlamak için ülkede bir ofis veya şirket evliliği planlıyoruz. Yurtdışında satış ağırlığımızı daha da arttırmak için çalışmalarımızı sürdüreceğiz.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.