banner
banner
banner

Apple hissederek dokunduracak!
Apple yeni bir dokunmatik ekran teknolojisi üzerinde çalışmalarını sürdürüyor. Apple'ın üzerinde çalıştığı bu dokunmatik ekranı çok yakında göremeyeceğimiz kesin!

apple hissederek dokunduruyor"Haptic" teknolojisi, dokunmatik ekranlarda ekrana dokunduğunuzda size bir geri besleme göndererek dokunduğunuz bölgeyi "hissetmenizi" sağlıyor. Apple'ın Mart ayının sonlarında yaptığı bir patent başvurusu ise ekranın altında piezoelektrik uyarıcılarının nasıl kullanılacağını açıklıyor.

Yeni farkedilen patent, Apple'ın haptic konusunda bir adım daha attığını gösteriyor. Buna göre Apple'ın yeni dokunmatikekranları bükülebilir olabilir ve bir düğme veya denetim alanı kullanılacağında bu alan yükseltilebilir. Apple'ın hayal ettiği düğmeler, bükülebiliyor ve eğilebiliyor böylece örneğin oyunlarda ve navigasyon uygulamalarında kullanılabiliyor.

Patent başvurusuna göre bu sistem, baskı şiddetini, zorlamayı, hatalı bölgeye basmayı ve diğer fiziksel yanıtları algılayabiliyor.

Bu denli gelişmiş bir teknolojinin önümüzdeki birkaç sene içinde Apple ürünlerindeki yerini alması zor gibi görünüyor. Yine de çıkacak Apple ürünleri için iyi bir dedikodu malzemesi olarak kullanılabilir.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.