banner

Devlet internet kafelere el atıyor
İnternetin sosyal etkilerini araştırmak amacıyla kurulan Meclis Araştırma Komisyonu'nun Başkanı Necdet Ünüvar, komisyon olarak internet kafelerde inceleme yapacaklarını söyledi.

Devlet internet kafelere el atıyor''Bilgi toplumu olma yolunda bilişim sektöründeki gelişmeler ile internet kullanımının başta çocuklar, gençler ve aile yapısı üzerinde olmak üzere sosyal etkilerinin araştırılması'' amacıyla kurulan Meclis Araştırma Komisyonu, yapacağı çalışmalara ilişkin yol haritasını belirlemeye çalışıyor.

TBMM İçtüzüğü'ne göre ek süreyle birlikte 4 ay çalışabilecek olan komisyon, sanal ortamdaki tehlikeler ve bunların aile ve toplum sağlığı üzerindeki etkilerini araştıracak.

AA muhabirine komisyonun çalışmalarıyla ilgili bilgi veren Ünüvar, ''Araştırma Komisyonu, bu konuyla ilgili her türlü yerinde incelemeyi yapacaktır. Bunun içinde internet kafeler de var. Onlar da bizim gündemimizde'' dedi. Ünüvar ayrıca internet kafelerle ilgili bir derneğin olduğunu ve bu dernek yöneticilerinin de komisyon üyeleri tarafından dinlenmesinde yarar olacağını söyledi.

Necdet Ünüvar, kimlerin komisyona çağrılacağı veya komisyon üyelerinin nerelerde inceleme yapacakları konusunun tam olarak netleşmediğini, kısa süre içerisinde bu konuların netleştirilip bir yol haritasının belirleneceğini kaydetti.

İnternet siteleri, internet oyunları ve sosyal medya siteleri de dahil olmak üzere çok kapsamlı bir alan üzerinde inceleme yapacak olan komisyon üyeleri, özellikle çocuk ve gençlerin internette maruz kaldığı düşünülen cinsel istismara ilişkin hususlara eğilecek ve bu konuda alınması gereken tedbirler üzerinde çalışacak.

Komisyon üyeleri ayrıca çok sayıda kuruluş temsilcisi ve uzmanla da görüşecek.

(haber7)

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.