banner
banner

Başvuru yapmayan öğrenciler 1 yılını evde geçirecek
Oğuzkaan Koleji Yönetim Kurulu Üyesi ve Eğitim Uzmanı Hatice Yılmaz, “Tercih yaptığı halde herhangi bir liseye yerleşememiş öğrencilerin velilerinin kayıt için 07-10 Eylül 2015 tarihleri arasında il/ilçe nakil komisyonlarına başvuruda bulunmaları gerekiyor. Nakil komisyonlarına başvuruda bulunmayan öğrenciler herhangi bir okula yerleştirilemeyeceklerinden önümüzdeki öğretim yılını evde geçirmek zorunda kalacaklar” dedi.

Ortaöğretim kurumlarına yerleştirme takvimine göre merkezi yerleştirme işlemleri 07 Eylül’de sona erdi. Hala bir ortaöğretim kurumuna yerleşemeyerek açık liseye düşmüş olan öğrencilerin 7-10 Eylül tarihleri arasında il/ilçe nakil komisyonlarına başvuruda bulunmaları gerekiyor.

11.822 öğrenci hiçbir tercihine yerleşemeyerek açık liseye düştü

TEOG sınavlarına giren 282,512 öğrenci için liselerin (tüm okul türleri) toplam kontenjanı 1.290.716 idi. MEB’den yapılan açıklamaya göre 227.769 kontenjan boş kaldı. 11.822 öğrenci ise yapmış olduğu tercihlerden hiçbirine yerleşemeyerek açık liseye düştü. Sınava giren ancak tercih yapmamış olan öğrenci sayısı ile özel okullara yerleşen öğrenci sayısı hakkında bilgi verilmedi.

İl ve İlçe Nakil Komisyonlarına başvuru için son gün

Oğuzkaan Koleji Yönetim Kurulu Üyesi ve Eğitim Uzmanı Hatice Yılmaz, “Tercih yaptığı halde herhangi bir liseye yerleşememiş öğrencilerin velilerinin kayıt için 07-10 Eylül 2015 tarihleri arasında il/ilçe nakil komisyonlarına başvuruda bulunmaları gerekiyor. Nakil komisyonlarına başvuruda bulunmayan öğrenciler her hangi bir okula yerleştirilemeyeceklerinden önümüzdeki öğretim yılını evde geçirmek zorunda kalacaklar” dedi.

Herhangi bir ortaöğretim kurumuna yerleştikleri halde daha farklı bir okula geçmek isteyen öğrenciler puanları gitmek istedikleri okula en son giren öğrencinin puanına denk veya daha yüksek olmak kaydıyla ve gitmek istedikleri okulda boş kontenjan olması halinde nakil başvurusunda bulunabilirler. Oğuzkaan Koleji Yönetim Kurulu Üyesi ve Eğitim Uzmanı Hatice Yılmaz, nakil başvurularının her ay e-okul üzerinden yapılmakta olduğunu ve yerleştirmelerin ise her ayın son günü onaylandığını belirtti.

Yerleştikleri okuldan memnun olmayıp özel bir okula geçmek isteyen öğrencilerden eğitim öğretim desteği başvurusunda bulunmuş olan adayların ise  10 Eylül tarihine (bugün) kadar gitmek istedikleri okullarla görüşerek tercih yapmaları gerekiyor.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.