banner

Yeni ders saatleri belirlendi
MEB, 2012-2013 eğitim öğretim yılından itibaren geçerli olacak haftalık ders çizelgesi çalışmalarını tamamladı.
ders_saatleriMilli Eğitim Bakanlığı (MEB), 2012-2013 eğitim öğretim yılından itibaren geçerli olacak haftalık ders çizelgesiyle ilgili çalışmaları tamamlayarak, karara bağladı.

Buna göre, dersler gelecek eğitim öğretim yılından itibaren 1. ve 5. sınıflardan başlanmak üzere kademeli uygulanacak.
Tüm sınıflarda matematik, 1'er saat artırılarak 5'er saat verilecek. Yabancı dil öğretimine ilkokul 2. sınıftan başlanacak, 2. sınıftan 4. sınıfa kadar 2'şer saat, ortaokul 5. sınıftan 8. sınıfa kadar ise 4 saat olacak.
İnsan hakları, yurttaşlık ve demokrasi dersi zorunlu olarak sadece ilkokul 4. sınıflara verilecek.
Kürtçe seçmeli ders
Ortaokulda yerel dil ve lehçelerin seçmeli ders olarak okutulacağı ''Yaşayan Diller ve Lehçeler'' dersi, haftada 2 saat seçilebilecek. Yeterli öğrencinin seçmesi halinde Kürtçe seçmeli ders okutulabilecek.
Öğrenciler, ''Temel Dini Bilgiler'' dersini alarak isteğe bağlı İslam Dini, Hristiyanlık, Musevilik dinleri ile Alevilik inancına ait bilgileri öğrenebilecek. Ortaokulda ''Kur'an-ı Kerim'' ile ''Hz. Muhammed'in Hayatı'' dersleri hafta 2'şer saat seçilebilecek.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.