banner

Okulda mini Guantanamo!
ABD'de skandal... Mississippi eyaletinde okulundan uzaklaştırma alan çocukların gönderildiği 'Gençlik Gözaltı Tesisi'nde bir cezaevi kurulduğu ortaya çıktı. Alternatif okulda en hafif suçu işleyen çocukların sonu bile pis hücreler

Okulda mini Guantanamo!ABD Adalet Bakanlığı'nın yazdığı bir mektup, ülkenin en büyük eyaletlerinden biri olan Mississippi'de yaşanan rezaleti ortaya çıkardı. Lauderdale İlçesinde bulunan 'Gençlik Gözaltı Tesisi'ne gelen öğrencilerin inanılmaz muamelelere maruz kaldığı belirlendi.

Okullarından uzaklaştırma cezası alan tüm öğrencilerin gönderildiği merkezde, en küçük hataya bile oldukça ağır cezalar verildiği ortaya çıktı. İddialara göre, çok konuşmak veya arkasına yaslanmamak gibi küçük suçlardan dolayı bile pis hücrelerde bırakılan 'merkez sakinleri', göz yaşartıcı sıvıyla eziyet çekiyordu.

EN ETKİLENEN AFRO-ABD'LİLER

Konuyla ilgili soruşturma başlatan ve Lauderdale İlçesi yetkililerini bir 'okul-cezaevi hattı' işletmekle itham eden Adalet Bakanlığı yetkilileri, gençlerin anayasal haklarını ihlal edecek şekilde gözaltına gönderildiğini söyledi. Bakanlık, bu sistemden en çok etkilenen öğrencilerin Afro-Amerikan çocuklar ve engelli çocuklar olduğunu belirtti.

(akşam)

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.