banner

300 kişilik okul 60 kişilik ‘imam hatip’e dönüştürüldü
300 kişilik okul imam hatibe dönüştürüldü okula sadece 60 kişi kayıt yaptırdı

İzmir Menemen’de yaklaşık 40 bin kişinin yaşadığı bölgedeki tek lise statüsü değiştirilerek imam hatip yapıldı. 300 kişi kapasiteli okulun imam hatibe dönüştürülmesi sonrası ise sadece 60 öğrenci kaydı yapıldı.

Menemen’e bağlı Egekent 2’de yapımı geçen yıl tamamlanan tek lise imam hatip okuluna dönüştürüldü. 300 kişi kapasiteli okula şu-ana kadar 60 kadar kayıt yaptırıldığı belirtilirken, okul adeta “terk edilmiş” görüntüsüne büründü.

Veliler tepkili

Cumhuriyet gazetesinden Emre Döker’in haberine göre, yaklaşık 40 bin nüfusu bulunan bölgedeki tek lisenin de imam hatipe dönüştürülmesi nedeniyle veliler çocuklarını farklı bölgelerdeki okullara göndermek zorunda kaldı.

Menemen Egekent 2’de yaşayan yurttaşlar okullar açılmadan önce gerçekleştirdikleri eylemin ardından şimdi de yargı yoluna gitme kararı aldı. Okulun kooperatif ve bir yurttaş tarafından bağışlanan alana kurulduğunu, bağışın koşullu olduğu da öğrenildi. Bölgede yaşayanlar okul değişikliğine isyan ederken imza kampanyası da düzenlendi. Öğrenci Velileri Derneği’in (ÖVDER) yürüttüğü kampanyayla 2 bini aşkın imza toplandı. Öğrenci velileri, İzmir Milli Eğitim Müdürlüğü yetkililerinin kendilerine “Bu değişiklikten bizde hoşnut değiliz ancak emir yukarıdan geldi” dediğini de öne sürdü.

ÖVDER üyesi Zeynep Tugay, “Çocukların zorunlu olarak imam hatipli olması için yapılmış bir uygulama. İptali için bağışçılara ulaşmaya çalışıyoruz. Arazinin Anadolu lisesi olmak şartıyla bağışlandığını öğrendik” dedi.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.