banner

Sosyal medyayı sallayan İmamınGülü, öğretmen çıktı
Sosyal medyada hükümete yönelik eleştirel mesajları binlerce kişi tarafından takip edilen ‘İmamın Gülü - @ladyimam’ adlı kullanıcının gerçek kimliğinin deşifre olmasıyla ölüm tehditleri aldığı ortaya çıktı.

Twitter’da “Ladyimam” adıyla açtığı hesapta muhalif tweetleriyle dikkat çeken kullanıcının İstanbul’da bir öğretmen olduğu iddia edildi. 170 bine yakın tweeti bulunduğu için “Derste bile tweet” attığı iddia edilen öğretmenin yakınları, S.K.’nın isminin ve çalıştığı kurumun internette açıkça deşifre edilmesi ve fotoğraflarının sızdırılmasının ardından ölüm tehditleri aldığını söyledi.

Hesabımı çaldılar

Bu linç kampanyasının ardından iki günlük rapor alarak okula gitmeyen öğretmen, İlçe Milli Eğitim Müdürü’ne giderek, haksızlığa uğradığını, sosyal medya hesabının ve fotoğraflarının çalınarak kendisine bir komplo kurulduğunu açıkladı. 10 yıldır görevde olan ve okulunda da çok sevilen öğretmen ile ilgili İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü yetkilileri soruşturma değil, inceleme yapacaklarını, eğer öğretmenleri haksızlığa uğramışsa buna neden olan kişileri araştıracaklarını açıkladı.

Kimler sızdırdı?

Sosyal medya linçiyle karşı karşıya olan öğretmenin yakınları ise çalıntı hesap ve fotoğrafla açılan sanal karakterin yazdıklarından bazı çevrelerin rahatsız olduğunu, bu nedenle ona linç girişiminde bulunduklarını belirtti. Bu bilgilerin öğretmeni tanıyan hatta tartıştığı bazı kişilerce yayılmış olabileceğini vurgulayan yakınları, Hürriyet’e şunları söyledi:

Hayatı tehlikede

“Bütün gün derslerde bile tweet attığı söyleniyor. Oysa devlet kurumlarında sosyal medyaya girilemiyor. Öğretmenin telefonunda internet yok. Derste tweet nasıl atsın? Çok iyi bir öğretmen. Öğrencilere ve işine derste kendini veren başarılı bir öğretmen. Bütün iş yeri adresi bile internette yayılmış. Tehdit alıyor. Başına bir şey gelirse bunun hesabını kim verecek ? CHP’li değil. İddia edildiği gibi CHP’nin para vererek tatil yaptığı biri hiç değil. Onun adına 4-5 hesap açılmış.”

Sendika sahip çıktı

Öte yandan öğretmenin bağlı bulunduğu Eğitim İş Sendikası Genel Başkanı Veli Demir ise üyelerine sahip çıktı. Demir, şunları söyledi: “Bu arkadaşımızın kimlik bilgilerini çalıp, deşifre edenlerin takipçisi olarak, gereğini yapacağız. Bu belli çevrelerin linç olayıdır. Öğretmenimizin kendi resimlerinin ve bilgileri çalınmış. Ayrıca, çalınmasa da kendisinin siyasal iktidarı, kurumları, kurumların çalışmalarını eleştirme, olaylarla ilgili yorum yapma hakkı vardır. Biz kendisini savunuruz. Yeter ki kişilerin kurumların onurunu kıracak şeyler yapmasın. Kişilerin özel hesabından dahi kimseyi eleştirme hakkı yok mu? Öğretmen de yurttaştır. Demokratik aydındır. Ülkeye dair eleştirileri olabilir. Toplumsal değerler ve hareketi aşmayan her şeyde yanındayız. Sendikamız hemen kendisine bir avukat görevlendirdi.”

Suçlamalar linç kampanyası kıvamında

Prof.Dr.Yasemin İnceoğlu Galatasaray Üniversitesi İletişim Fakültesi: ladyimam rumuzuyla yazan öğretmenin kişisel verilerini çalmak bunları deşifre etmenin suç oluşturup oluşturmadığına karar vermek için özel  yaşamına karşı işlenip işlenmediğine bakmak gerekir. Bu da zaten TCK’nın özel hayata ve hayatın gizli alanına karşı suçlar bölümünde düzenlenmiştir. Öğretmen bir yurttaş olarak eleştirme ve yorum yapma hakkını kullanmaktadır ve de bunu kendi özel hesabından yapmaktadır. Burada öğretmenin mesajları hakaret içermediği müddetçe suç teşkil etmez. Öğretmene yöneltilen suçlamalar linç kampanyası kıvamında olup çoğu da dayanaksız suçlamalardır (CHP’li olduğu, CHP’nin kendisine tatil yaptırdığı, ders saatlerinde twit atması gibi.) Diğer yandan, Bilişim Suçlarını düzenleyen yasalarda izinsiz erişim, şifre kırmak veya değiştirmek suretiyle kişisel verileri ele geçirmek suçtur.

Bir boşaltım alanı oldu internet

Prof.Dr. Haluk Gürgen Bahçeşehir Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı: Bu tür şeyleri korkunç buluyorum. O kadar hızlı kuralsız, o kadar ilkesiz, o kadar değerlerin oluşmadığı bir alan ki, sürekli kayıyor zemin. Bu kayan zemin içinde söylenen söze de, sözlerin muhataplarının olumlu olumsuz kazanımlarına da,  kayıplarına da güvenimizi yitirmiş durumdayız. Bu alan giderek dezonformasyon oluyor. Ciddiye alınmayacak bir alan olarak karşımıza çıkıyor. Ticari ve narsist ve egolarla alakalı kişilik problemli alan olarak görüyorum. Artık bundan sonra geriye sayılamaz, geriye dönüş mümkün değil. Ama bir uzlaşım alanı yaratılarak güvenli, ilkeli bir iletişim mecrası oluşturularak yasakçı anlayışla başta üniversiteler kafa yorup, bir çalışmanın alanını ortaya çıkarmamız gerekiyor. Alacağımız çok dersler var. Bu tür olaylar bizim bu tür çalışmaları biran önce yapmamız gerektiğini gösteriyor. Üzüntü duydum. Gerçekten çok üzüntü duydum. Bizler merhametimizi de duygularımızı da, insana olan  de değerlerimizi kaybettik. Vur abalıya yapıyoruz. Bunları psikologlar herhalde çok iyi açıklayacaklardır. Biri üzerinde bir yerlere ulaşmaya çalışıyoruz. Rahat boşaltım alanı oldu. Bir iletişim hocası olarak bu konularla alakalı son derece olumsuz düşünüyorum, bu haliyle bir yere varmaz.

Bir kişinin ifşasından dolayı zarar görmesi başka suçları beraberinde getirir

Bilişim Avukatı Gökhan Ahi: Demokrasi ve çokseslilik kültürü fazla gelişmemiş ülkelerde, farklı ve aykırı fikirlerini gerçek kimliği ile dile getirebilmek ne yazık ki kolay değildir. Özellikle Türkiye'de bir kamu görevlisinin gerçek kimliğiyle fikirlerini ifade edebilmesi işini kaybetmesi, kınanması, ötekileştirilmesi gibi kötü sonuçlara yol açabilir. İşte bu yüzden bir çok insan, fikirlerini ifade edebilmek ve özgürce eleştirebilmek için  internet ve sosyal medyada "anonim" bir kimlik kullanmak zorunda kalabiliyor. Nitekim, Türkiye'nin de üye olduğu Avrupa Konseyi, İnternet Üzerinde İletişim Özgürlüğü Deklarasyonu adında bir belge yayınlayarak anonimliğin bir insan hakkı ve fikirlerin özgürce dolaşmasını sağlayacak bir araç olduğunu kabul etmiştir. Anonimlik hakkını kullanan bir kişinin yani nickname kullanan bir kişinin, ancak suç işlerse ve bu konuda bir mahkeme kararı olursa kimliği açıklanabilir. Bu koşullar dışında birisinin kimliğinin açıklanması, kişisel verilerin ve özel hayatın gizliliğinin ihlali suçlarını oluşturduğu gibi, kişinin bu ifşadan dolayı zarar görmesi halinde ayrıca başka suçların da gündeme gelmesi mümkündür.(hürriyet)

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.