banner

4+4+4 yazılı çelenge 231 yıl hapis
AK Parti'ye üzerinde 4+4+4 ve 4688 sayılı sahte sendika yasa tasarısı geri çekilsin’  yazlı siyah çelenge hapis istemi

Eskişehir'de AKP il binası önüne çelenk bırakan 77 Eğitim Sen üyesi için 3'er yıl hapis cezası istendi.

Eskişehir’de yürüyüş yapıp, üzerinde ’ 4+4+4 ve 4688 sayılı sahte sendika yasa tasarısı geri çekilsin’ yazısının bulunduğu siyah çelengi AKP il binası önüne bırakan, çoğunluğu Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) üyesi 77 kişi hakkında 3 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı.

KESK üyeleri 30 Mart 2012 tarihinde Eskişehir İl Sağlık Müdürlüğü önünde toplanıp 4+4+4 eğitim sistemine tepki göstermek amacıyla yürüyüş yaptı. Sloganlar atarak yaklaşık 2 kilometre yürüyen KESK üyeleri, Yunus Emre Caddesi’ndeki parti binası önüne üzerinde ’4+4+4 ve 4688 sayılı sahte sendika yasa tasarısı geri çekilsin’ yazısının bulunduğu siyah çelengi bıraktı. Zaman zaman polislerle gerginlik yaşayan sendika üyeleri, basın açıklamasını yaptıktan sonra olaysız dağıldı.

AKP il binası önüne çelenk koyan aralarında Eğitim Sen Şube Başkanı Ali Paşa Şanlı’nın da bulunduğu 77 kişi hakkında ’Halkı kanuna aykırı toplantı ve gösteri yürüyüşüne kışkırtma, kanuna aykırı toplantı ve gösteri yürüyüşleri düzenleme, yönetme bunların hareketlerine katılma’ suçlarından Eskişehir 3’üncü Asliye Ceza Mahkemesi’nde dava açıldı.

DÜŞÜRME TALEBİNE RET

Davanın ilk duruşması bugün yapıldı. Duruşmaya 77 tutuksuz sanıktan 59’u katıldı. 1,5 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası istemiyle tutuksuz yargılanan sanıklar suçlamaları kabul etmedi. Sanık avukatları, müvekkillerinin olaydan sonra hiç ifadelerinin alınmadan haklarında dava açıldığını, bunun da yasalara aykırı olduğunu ve bu nedenle de davanın düşürülmesi talebinde bulundu. Mahkeme hakimi avukatların talebini reddetti. Sanıklardan Eğitim Sen Şube Başkanı Ali Paşa Şanlı şunları söyledi, "Bu bizim ilk eylemimiz değil. Bu tür eylemleri daha önceleri de yaptık. Olay günü de yürümemize ve çelenk koymamıza izin verildi. Ancak ne olduysa AKP yetkilileri tarafından kolluk güçlerine verilen talimat sonrası bizi bir süre beklettiler. Amacımız 4+4+4 eğitim sisteminin çocuklarımız ve bizlerin hak gaspı ile ilgili tepkimizi dile getirmekti. Olay günü bizim tarafımızdan trafik engellenmemiştir, trafik işliyordu. Ben polis tarafından dağılmamız yönde uyarı yapıldığını duymadım. Polisin belirlediği sınırlar dışına çıkmadık. Biz demokratik hakkımızı belirlenen sınırlar dahilinde kullandık. Suçlamaları kabul etmiyorum. Beraatimi istiyorum."

Duruşmada dinlenen diğer tutuksuz sanıklar da demokratik hakları doğrultusunda belirlenen kurallar çerçevesinde eylemlerini gerçekleştirdiklerini belirterek, hakimden beraat talebinde bulundular. Hakim, diğer sanıkların dinlenmesi için duruşmayı 16 Ocak 2013 tarihine erteledi.

Duruşmayı CHP Genel Başkan Yardımcısı Yakup Akkaya, CHP Eskişehir milletvekilleri Süheyl Batum ve Kazım Kurt ile Eğitim Sen Genel Başkanı Ünsal Yıldız da izleyerek KESK üyelerine destek verdiler. (radikal)

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.