banner

Eğitim-Sen: Okullarda türbanla derse giriliyor
Eğitim-Sen Adana Şube Başkanı Kamuran Karaca, eğitimdeki 4+4+4 uygulamasıyla okullardaki sorunların da arttığını ifade ederek,  bazı okullarda yasa ve yönetmeliğin uygulanmadığını türbanla derse giren öğrencilerin olduğunu ve bu öğrencilerin her geçen gün sayılarının arttığını iddia etti

Sendika binasında, şube yöneticileriyle birlikte açıklama yapan Eğitim-Sen Adana Şube Başkanı Kamuran Karaca, sendikanın 150 okul temsilcisiyle 17 Kasım'da Adana Öğretmenevi'nde toplantı yaptıklarını söyledi. Eğitimdeki 4+4+4 uygulamasıyla ilgili yapılan toplantıda, okul temsilcilerinin okullardaki sorunları dile getirdiğini aktaran Kamuran Karaca, toplantının ardından bir sonuç raporu hazırladıklarını söyledi.

Raporda şu sıkıntılara yer verildi

Sorunlara ilişkin hazırlanan raporu açıklayarak yetkilileri göreve çağıran Karaca, şunları kaydetti:

"4+4+4 sisteminin altyapısı olmadığından okullar ilk, orta ve lise olarak ayrılmamıştır. Bu yeni sistemle çok sayıda öğretmen norm kadro fazlası duruma düşmüş, pek çok okula ücretli öğretmen olarak görevlendirilmiştir. 66 aylık öğrencilerin bilişsel ve motor becerileri yetersizdir. Bu öğrencilerde korku ve okuldan soğuma eğilimi görülmektedir. Resim, müzik gibi dersler için özel derslikler ve atölyeler oluşturulmalıdır. Bir çok okulda temizlik sorunu vardır. Anadolu liselerinde görevlendirilecek öğretmen ve idareciler için sınava dayalı atama uygulamasına geçilmiş, geçen yıl sınavın yapılmış olmasına rağmen halen atamaları yapılmamıştır. Bu genel sorunların yanında eğitimde siyasal anlayışını dayatan gerici uygulamalarla karşı karşıya kalınmaktadır. Seçmeli ders olarak, Temel Dini Bilgiler, Hz. Muhammed'in Hayatı, Kuran-ı Kerim derslerinin seçilmesi için öğrenciler yönlendirilmek isteniyor. Bazı ortaokullarda yönetmelik ve yasalara aykırı olarak türbanla derse giren öğrenciler vardır. Sayıları da her geçen gün daha da artıyor. Milli Eğitim Müdürlüğü yöneticileri ve okul idarecileri, durumu tespit tutanağı ile kayıt atına almaktan öteye bir çözüm üretmemektedir. Bu sorunların çözülmesi ve eğitim öğretim ortamının bilimsel, laik ve demokratik yaklaşımlar çerçevesinde oluşturulması için yetkilileri bir kez daha göreve davet ediyoruz."

Yönetmeliğe aykırı davranan okulların isimlerini de verdi

Gazetecilerin, "Hangi okulda öğrenciler türbanla derse giriyor?" sorusuna yanıt veren Eğitim-Sen Adana Şube Başkanı Kamuran Karaca, "Biz bir çok okulda bunun olduğunu biliyoruz. Toros, Sakarya, Bahçelievler ve Kiremithane okullarının adını sayabiliriz" diye konuştu.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.