banner

Ataması yapılmayan öğretmenler diploma yaktı
Ataması Yapılmayan Öğretmenler Platformu üyesi bir grup öğretmen, Eminönü Yeni Camii önünde düzenledikleri eylemde atanmadıkları için diploma fotokopilerini yaktı.

Eyleme katılanlar,  öğretmen adaylarını "yem bekleyen güvercinler"e benzettiğini iddia ettikleri  Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer'i güvercin uçurarak protesto ettiler.

Ataması Yapılmayan Öğretmenler Platformu üyesi yaklaşık 100 öğretmen güvenceli iş, koşulsuz atama, nitelikli eğitim ve Milli Eğitim Bakanı'nın "Güvercin" benzetmesi yaptığını öne sürerek, protesto amacıyla saat 13.00'te Eminönü'ndeki Yeni Camii önünde toplandı. Ataması yapılmayan öğretmen adaylarının bazılarının babaları, bazılarının da çocukları  destek için eyleme katıldı. Katılımcılar, "Şubatta 30 bin atama istiyoruz" yazılı dev bir pankart ve "Ücretmen değil Öğretmen", "Öğretmenler işsiz okullar öğretmensiz", "Bekle beni anne beraber atanırız", "Sadaka değil atama istiyoruz" yazılı dövizler açtı. Ayrıcı eylemciler, hep bir ağızdan "Ücretli köle olmayacağız", şeklinde slogan attı.

Grup adına konuşma yapan Ataması Yapılmayan Öğretmen Platformu üyesi Duygu Özgümüş, "Biz koşulsuz atamanın yapılması için mücadele veriyoruz. Yıllardır öğretmenler adeta yarış atı gibi birbirleriyle yarıştırılıyor. Bizleri ücretli köle olmayı dayatan bu hükümeti protesto ediyoruz' şeklinde konuştu" dedi.

Konuşmanın ardından katılımcılar, yanlarında getirdikleri diplomalarının fotokopilerini yakıp, atanmamalarını protesto etti. Protestocular daha sonra da kendilerini "Yem bekleyen güvercinler" diye tanımladığını öne sürdükleri Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer'i protesto etmek için güvercin uçurdu.

Eylem olaysız bir şekilde sona erdi.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.