banner

Devlet öğretmenleri yıllarca aldatmış…
Mehmet Ali Birand bugünkü köşesinde atanamayan öğretmenleri yazdı İşte o yazı

Sayıları 400 bine yaklaşıyor. Öğretmen olmuşlar, ancak atanmıyorlar veya atanamıyorlar. Son derece büyük bir hayal kırıklığı içindeler. Üstelik haklılar. Ne yazık ki, geçmişteki abuk sobuk politikaların kurbanı durumundalar. Ancak, artık bazı gerçekleri görmek ve bu gerçeklerle yaşamayı öğrenmek zorundalar.

Siz bu satırları okuduğunuz sırada ben New York'ta olacağım. Hareketimden önce de, bu akşam 00.30'da Kanal D'de izleyeceğiniz 32.Gün programını çektim ve öğretmenler açısından son derece acı bazı gerçekleri öğrendim.

Atanmayan veya Atanamayan öğretmenlerden söz ediyorum.

Milli Eğitim Bakanlığı bir ilk yaptı. Haklarını arayan öğretmenlerin temsilcileriyle, Bakanlığın üst düzey yetkililerinin bir programda buluşmalarını ve açık açık sorularını yanıtlamalarını kabul etti. Kolay bir iş değil. Hele bürokratlar bu tip karşılaşmayı hiç sevmezler. Salih Çelik (Müsteşar yardımcısı), Ömer Balıbey (Öğretmen Yetiştirme Müdürü) ve Hamza Aydoğdu (İnsan Kaynakları Gen.Md vekili), hiddetli -hatta ağzından alev fışkıran- gençlerin karşısına oturdular ve acı gerçekleri anlattılar.

En sonda söyleyeceğimi şimdi söyleyeyim:

Şu anda iş bekleyen 400 bine yakın öğretmen, bugüne kadar ki Milli Eğitim Bakanlarının yanlış politikalarının kurbanıdırlar. Haklarını aramaları normaldir, ancak gerçekler karşısında başlarının çaresine de bakmaya başlamalılardır. Zira bu yolun çıkışı maalesef yok.

Gençleri dinledikçe içim sızladı. Bir rüya adına yola çıkmışlar ve Devlet tarafından resmen aldatılmışlar. Geçmişteki hatalı politikalarla herşey karman çorban olmuş.

Bu akşamki programda öğrenecekleri gerçekler de şunlar:

- Milli Eğitim Bakanlığı her öğretmene iş garantisi veremez. Evet, eskiden yanlış politikalar izlenmiş ve böylesine bir balon yaratılmış. Bu gidişe artık bir son verildi. Yeni bir plan hazırlandı. Devlette iş bulamayanlar, şanslarını başka alanlarda denemelilerdir.

 - Bakanlığın belirli bir öğretmen ihtiyacı vardır. Bunun dışına çıkılamaz.

 - Şubat ayında 30 bin kişinin işe alınması söz konusu değildir.

Gel de genç öğretmenlere hak verme.

Devlet yıllar boyunca öğretmenliği teşvik etmiş. İhtiyacından fazlasının mezuniyetine göz yummuş, şimdi "Kusura bakmayın hata edilmiş, yeniden düzenleme yapıyoruz" diyor. Gerçekten de ilk defa uzun vadeli stratejik planlama yapıyorlar. Ancak olan bugünkü mağdurlara olacak...Başka çare de görülmüyor.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.