banner

Ömer Dinçer: Sınavları kaldıracağız
Ömer Dinçer: Yeni sistemle ilgili çalışmaları 2012-2013 eğitim ve öğretim yılı sonuna kadar tamamlamak istiyoruz.  Amacımız uzun vadede sınavları kaldırmak olacaktır.

Ömer DinçerMilli Eğitim Bakanı Dinçer, eğitimde yeni sistem ile ilgili soruları yanıtladı. Dinçer, "çocukların okuldan uzaklaştırılması söz konusu değil" derken TÜSİAD'a da yanıt verdi.

Ömer Dinçer'in açıklamaları özetle şöyleydi: "Normal eğitim gören öğrencilerin okuldan uzaklaştırılması söz konusu değil. Kazanımların geriye götürüleceği yorumu doğru değildir. Kızların evde eğitim alacağı ile ilgili yanlış bir yorum var. Ancak endişeleri gidermek bizim görevimizdir. AK Parti iktidara geldiğinde okullaşma oranı yüzde 91'in bile altındaydı. Bizim dönemimizde bunu biz yüzde 98'in üzerine çıkardık. Kızların okula kazandırılma oranında da çok ciddi artış yakaladık ve bu konuda erkekleri bile geçtik. İdari tedbirlerle her türlü tereddüdü gidereceğiz. Okul öncesi eğitimde 2010-2011 yılında yüzde 67 civarında olan oran yüzde 72 civarına çıkardık. Eğitim sistemini esnekleştirmek demokratikleştirmek istiyoruz. Türkiye demokratikleşirken, eğitim sisteminde de demokratikleşmenin sağlanması lazım. Bunun için de hukuki dayanağa ihtiyaç var. Dünyanın bütün ülkelerinde ilk 4 yıl neler öğretiliyorsa ikinci 4 yıl neler öğretiliyorsa bizde de bunun dışında bir şey öğretilmeyecek.

Okulları çeşitlendirme fikrini bugün yeniden gözden geçirmeliyiz. Öğrencileri seçmeye yönelik sınavları gözden geçiriyoruz. Öğrencilerin bilgi ve becerilerini ölçen sınavlar haricindeki seçmeye yönelik sınavları tekrar masaya yatırmalıyız.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.