banner

56 yıllık Kültür geleneği başarıyı getiriyor
Bilim, sanat, spor gibi alanlarda 56 yıllık bir deneyimle öğrencilerini hem ulusal hem de uluslararası yarışmalara yönlendirdiklerini belirten, İstanbul Kültür Eğitim Kurumları (İKEK) Okullar Koordinatörü Biriz Kutoğlu, “Başarıyı getiren en önemli unsur, sorumluluk almaktır. İstanbul Kültür Eğitim Kurumları olarak, 56 yıldır sorumluluğumuzun bilincindeyiz bu nedenle de gönül rahatlığıyla anne babalara “içiniz rahat” olsun diyoruz. İşin ehli olmak da başarıyı tetikliyor.” diyor.

biriz_kutoglu_ikekİstanbul Kültür Eğitim Kurumları olarak bilim, sanat ve spor alanlarında elde ettiğiniz ulusal ve uluslararası başarılarınızdan söz edebilir misiniz?
Kültür Koleji ve Kültür2000 Koleji, 1960’dan bu yana başarılarına her geçen yıl yenilerini eklemeye devam ediyor. Öğrencilerinin sadece okul başarılarıyla değil, farklı projelerdeki başarılarıyla da gururlanıyor.
Kanada Waterloo Üniversitesinin Ortaokullar için düzenlediği Gauss Matematik Yarışması'nda Kültür2000 Koleji 7.sınıf öğrencileri, birincilik, ikincilik ve üçüncülükle ödüllendirildiler. Yine, matematik bölümü olarak katıldığımız Purple Comet yarışmasında öğrencilerimiz Mansiyon Ödülü almaya hak kazandılar.
Kültür Koleji Fen Lisesi öğrencilerimiz “Şafak Vakti Göç” konulu belgesel Türk Coğrafya Kurumu tarafından düzenlenen yarışmada Belgesel Dalında Birincilik ödülüne layık görüldü. Bu yıl çevre temasını sahiplenen Kültür Koleji ve Kültür2000 Koleji, öğrencilerinin, bu konuda yürüttüğü bir başka çalışma da I-SWEEP Proje Yarışmasında “Kito Filtre ile Su Kirliliğine Çözüm” konulu proje finale kalmaya hak kazandı. Vizyonu “Küresel ısınmanın azaltılması ve iklim değişikliği eğitiminin yaygınlaştırılması” olan GREEN (Avrupa Yeşil Çevre Eğitim Programı) projesi kapsamında hazırlanan “The Survival Day” isimli kısa film GREEN ekibi tarafından 52 hikaye arasından en iyi on hikaye arasında yer alma başarısını gösterdi.
Kültür Koleji ve Kültür2000 Koleji, tüm alanlarda olduğu gibi spor alanında da çalışmalarını sürdürüyor ve üst üste başarılar elde ediyor. Kültür2000 Koleji 7.sınıf öğrencimiz son iki yıldır yüzme ve modern pentatlonda Türkiye derecesi yapıyor. Kültür Koleji, eskrimde İstanbul ve Türkiye 1.liği’nin yanı sıra 11-18 Temmuz 2016’da Dünya Liseler Arası Olimpiyatlar’da (Gymnasiade) yarışma hakkı kazandı. Satrançta ise öğrencilerimiz Türkiye, İstanbul ve Marmara grup 1.liğini elde ettiler. Voleybol, masa tenisi ve yüzme alanlarında öğrencilerimizin il ve ilçe birincilikleri bulunuyor.
ikek_kulturHEDEF KOYAN ÖĞRENCİ BAŞARIYA GÜDÜLENİYOR
Bu alanlardaki başarıların okul ve öğrenci üzerindeki etkileri nelerdir?
Her türlü başarının özünde sistemli ve disiplinli çalışma vardır. Doğru hedef belirlendiğinde ve sistemli bir çalışma gerçekleştirildiğinde başarı kaçınılmazdır. Spor yapan çocuk ister istemez, disiplinle sistemi uygulamaya, hedef koymaya ve başarmaya güdülenir. Sadece sportif başarılarda değil, bilimsel projeler ya da sanatsal çalışmaların tümünün zemininde bu vardır. Kültür Koleji ve Kültür2000 Koleji de 56 yıllık tecrübesiyle, öğrencilerine bu kültürü aşılar. Başarı ile öğrenciler onaylanır, destek görür ve sevilir. Tüm bu pozitif katkılar öğrencinin ders başarısını da olumlu yönde etkiler. Yapılan araştırmalar, fiziksel anlamda daha aktif olan öğrencilerin, akademik başarılarının da daha yüksek olduğu, egzersizin beyne daha fazla kan ve oksijen gitmesini sağladığı; endorfin artışı sağlayarak stresi azalttığı ve duyguları dengelediği, böylelikle kişinin bilişsel sisteminde gelişim sağlayabileceğini vurguluyor.

Kuruma başarıyı getiren unsurlar neler?
Başarıyı getiren en önemli unsur, sorumluluk almaktır. İstanbul Kültür Eğitim Kurumları olarak, 56 yıldır sorumluluğumuzun bilincindeyiz bu nedenle de gönül rahatlığıyla anne babalara “içiniz rahat” olsun diyoruz. İşin ehli olmak da başarıyı tetikliyor. Başarılı kurum ve kişilere baktığınızda, sadece tek bir konu üzerinde odaklandıklarını görürüz. Biz de, yarım yüzyılı aşkın bir süredir sadece eğitime odaklandık. Kurumsal başarılarının en önemli yapıtaşı da “insan”dır. İnsan kaynağının kalitesi ve kurumların bu kaynağın geliştirilmesine önem ve değer vermesi gelecek başarılara zemin hazırlar.
İstanbul Kültür Eğitim Kurumlarında öğrenciler yarışmalara nasıl hazırlanıyorlar?
Her yıl il ve ilçe çapında düzenlenen spor müsabakalarında tüm branşlarda şampiyonluk hedefi ile öğrencilerimizi hazırlıyoruz. Alınan başarılar sonrasında hem takımdaki öğrencilerin hem de okul içinde sporun popülaritesini arttırarak diğer öğrencilerin de spora olan ilgilerinin yükselmesine yol açıyor. Öğretmenlerimizin ve öğrencilerimizin özverili çalışmaları, velilerimizin ve okul yönetiminin sınırsız destekleri ile başarıya ulaşmak kaçınılmaz oluyor. Öğrencilerimiz arasında takım seçmeleri yapmadan ilgisi olan tüm öğrencilerimizi (sayı çok yüksek olmadığı sürece) antrenmanlarına katılmalarını sağlıyoruz ve haftada 2 antrenman ile sportif müsabakalara hazırlıyoruz.
Kurum olarak öğrencileri nasıl destekliyor ve yönlendiriyorsunuz?
Öğrencilerimizi Beden Eğitimi ve Sosyal kulüp derslerinde gözlemleyerek yetenekleri ve ilgilerine göre velileri ile iletişime geçerek dışarıda ya da okulumuz bünyesindeki hafta içi ve hafta sonu yapılan spor çalışmalarına yönlendirerek sevdikleri spor branşında eğitim almalarını sağlıyoruz. Bu sayede, sevdikleri spor takımları ve sosyal kulüplerde yer alan öğrencilerimizi, kendine güveni olan, sosyal, paylaşım duyguları gelişen, sporcu disiplinine sahip, kazanma ve kaybetmeyi kabullenme duygusunu öğrenen, kendisi ve çevresi ile barışık, topluma faydalı bireyler olarak yetişmeleri konusunda sonuna kadar destekliyoruz.
Okul içinde bu başarılara zemin hazırlayan kulüpler var mıdır? Bahseder misiniz?
Tüm kademelerdeki öğrencilerimiz için, onların yaşlarına ve ilgi alanlarına uygun sportif, sanatsal, bilimsel ve kültürel kulüplerimiz yer almaktadır. Bu yıl öğrencilerimiz, basketbol, dans, voleybol, futbol, satranç, dağcılık, masa tenisi gibi pek çok sportif, ritm atölyesi, müzik, resim, bale, drama, moda tasarım, perküsyon gibi sanatsal, yaratıcı yazarlık, bilim akademisi, akıl oyunları, yaratıcı okuma-yazma, yaratıcı drama, bilgisayar gibi bilimsel ve kültürel kulüplerde faaliyetlerde bulundular.

ÇEVRE DUYARLILIĞINI ARTIRMAK İÇİN BİSİKLET TURU PROJESİ
Kültür Koleji ve Kültür2000 Koleji’nin bilim, sanat ve spor alanlarında elde ettiği ulusal ve uluslararası başarılarımız dışında, toplumsal farkındalık bilincini aşıladığımız öğrencilerimiz ile gerçekleştirdiğimiz pek çok faaliyetimiz bulunuyor. Avrupa Birliği Çevre Politikası ve Türkiye konusu kapsamında öğrencilerimize çevre duyarlılığını kazandırmak ve ekolojiyi bozmayan ulaşım araçlarının önemini göstermek için Kültür2000 Koleji olarak Büyükçekmece sahilinde bisiklet turu düzenledik. Bu proje ile öğrencilerimiz, küresel ısınmayı önlemek, ozon tabakasını ve doğayı korumak ve daha da önemlisi sağlık için bisiklet kullanımının teşvik edilmesi ve yaygınlaştırılması için farkındalık yaratmaya çalıştılar. Öğrencilerimizin gelişim özellikleri göz önünde bulundurarak onları sağlıklı, mutlu, dengeli bir kişiliğe sahip, yapıcı, yaratıcı ve takım ruhunu benimsemiş fertler olarak yetiştirmek, çağdaş bilimsel bir bakış açısı kazandırmak, yorumlama ve tartışma becerisi edindirmeyi hedefliyoruz.
İKLİM MÜCADESİNDE BİR IŞIK TUT
Kültür2000 Koleji olarak gerçekleştirdiğimiz bir diğer proje de Change the Climate Change: İklimi Değiştirmek Elimizde sözüyle yola çıkarak, öncelikle öğrenci ve okul ortamında farkındalık yaratarak daha sonrasında da aile ve toplum bazında etkileşim yaratarak çevre bilincimizi geliştirmeyi hedefledik. Bunun için WWF’ın da sponsor olduğu www.earthhour.org sitesinde de görebileceğiniz gibi dünya genelinde bir çevre hareketine dahil olduk. Amacımız, 19 Mart 2016 gecesi sembolik olarak bir saatliğine ışıklarımızı kapatarak enerji tasarrufu sağlamak ve çevreye katkıda bulunmak. Ayrıca gecede elde edilecek gelir bir üniversiteli öğrenciye katkı sağlayacaktır. DP öğrencilerinden kurduğumuz komiteler bir araya gelip takım arkadaşlarını seçtiler ve bu gece için neler yapabileceklerini planladılar. Bunun için ilk adım olabildiğince çok kişiye ulaşmak olduğu için bir web sitesi kuruldu.www.k2000theearthhour.com 19 Mart öncesindeki haftada etkinlik gecesinin adımları olarak sınıflar çeşitli tasarım ve aktiviteler hazırladılar.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.