banner

Dr. Turay Kesler: Eğitime yatırım geleceğe yatırımdır
Eğitim sektörüne 2002 yılında dershane yöneticisi olarak giren Dr. Turay Kesler, 2014 yılında Vatan Oulları’nı kurarak, eğitim yatırımlarına yeni bir soluk kazandırdı. “Terörü ve fakirliği ancak eğitimle yenebiliriz” diyen Vatan Okulları Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Turay Kesler ile Vatan Okulları’nın kuruluşunu, hedeflerini ve eğitim sektörünü konuştuk.

turay_kesler_vatanVatan Okulları, eğitim dünyasında yeni ve genç bir okul olarak karşımıza çıktı. Eğitim sektöründeki girişimcilik öykünüzü bizimle paylaşır mısınız?
Özel Eğitim sektörüne 2002 yılında Dershane Yöneticisi olarak başladım. Bu süreçte bir yandan da Marmara Üniversitesi’nde akademik çalışmalar yapıyor, doktora çalışmalarını yürütüyor, bir yandan da yöneticilik yapıyordum. Beraber çalıştığımız arkadaşımla ortak olarak ilk kurumumuzu 2005 yılında Bahçelievler’de açtık. Daha sonra yeni bir yapılanma ile beraber Uğur Eğitim Kurumları olarak 2010 yılından itibaren şu anda Temel Lise olarak hizmet vermekte olan Şirinevler, Güneşli, Bağcılar ve Yenibosna’daki kurumlarımızı açtık. 2014 yılından itibaren ise yeni yatırımlarımızı kurucusu olduğum Vatan Eğitim Kurumları bünyesinde gerçekleştiriyoruz.
“Vatan” kelimesinin harflerinden esinlenerek “Verimli Eğitim, Akademik Eğitim, Teknolojik Eğitim, Akılcı Eğitim ve Nitelikli Eğitim” misyonu ile 2014 yılında Vatan Anaokulu ile yola çıktık. 2002’den beri eğitim sektöründen ve akademik çalışmalarımızdan elde ettiğimiz tecrübe ve kazanımlarımız üzerine Vatan Okulları markasını inşa ettik. 3 yılda toplam 13 okulumuz ile öğrencilerimize dünya standartlarında, eğitim sunmaya çalışıyoruz.
Eğitim sektöründe bir başarı hikayesi olarak BUEK başkanı Enver Yücel’in girişimcilik ve başarı hikayesini her zaman dikkatlice takip etmişimdir. Kendisinden çok şey öğrendiğimi ifade edebilirim. Emek, sabır, iletişim, insana, eğitim kalitesi ve markaya yatırım başarı süreçlerinde en önemli etken olarak karşımızda durmaktadır. Eğitim yöneticileri ve yatırımcıları olarak bizlerden önceki kuşakların bilgi ve deneyimlerine önem vermemiz; yeni kuşaklar için başarıda önemli bir anahtardır.

turay_kesler_1TERÖRÜ VE FAKİRLİĞİ EĞİTİMLE YENEBİLİRİZ
Vatan Okulları’nda uyguladığınız eğitim modelleri ve programları hakkında neler söyleyebilirsiniz?
Eğitim programlarımız, öğrencilerin gelişim süreci ve öğrenim süreci göz önünde bulundurularak hazırlanıyor. Öğretmenlerin öğrenci ile yakından, birebir ilgilenmesi, öğrencinin başarısını pozitif yönde etkiler. Bu nedenle her bir öğrencinin “özel” olduğu ve öğretmenlerinin özel eğitim yaklaşımları ile ilgilendiği eğitim sistemiz var.
Globalleşen dünyada en büyük sorunumuz terör… Bu sorunun altında eğitimin yetersizliği göze çarpıyor. Terör ve fakirliği ancak eğitim ile yenebileceğimizi biliyoruz. Bu bilinçle çocuklarımızı ve gençlerimizi ülke değerlerine saygılı bir şekilde yetiştiriyoruz. Vatan Okulları olarak, kurulduğumuz günden bu yana anaokulundan üniversiteye kadar eğitimin tüm kademelerinde vatanını seven, çağdaş, vizyoner ve donanımlı nesiller yetiştiriyoruz.

OKUMA YAZMADAN ÖNCE KODLAMA YAZIMINI ÖĞRETİYORUZ
Eğitim sisteminde teknoloji kullanımının önemi gün geçtikçe artıyor. Bu kapsamda son yıllarda Akıllı Okul Konsepti öne çıkıyor. Bu konsept hakkında ne düşünüyorsunuz? Okullarınızda bu konsepte uygun eğitimler veriyor musunuz?
Teknoloji çağı olarak nitelendirilen 21. yüzyılda, eğitim modelleri de çağa eşlik ediyor. Öğrenme metotları, teknoloji sayesinde daha da gelişiyor. Artık öğrenmenin ve bilgiye ulaşmanın yolu sadece okul duvarlarının çevrelediği alan ile sınırlı değil. Vatan Okulları’nda, Z kuşağı olarak tanımladığımız milenyum kuşağı öğrencileri istedikleri bilgiye, okul dışında da istedikleri zaman ulaşabiliyorlar. Okullarımızda yer alan bilgisayar laboratuvarları, akıllı tahta ve tabletli eğitim sistemi ise öğrencilerin daha keyifle öğrenmesini sağlıyor.
Okullarımızda, üretken ve sorgulayan çocuklar yetiştirmek öncelikli hedeflerimiz arasında yer alıyor. Anaokulundan itibaren STEM, robotik ve kodlama eğitimleri veriyoruz. Okuma yazma öğrenmeden çocuklara, önce kodlama dilini öğretiyoruz. Bu eğitimler sayesinde çocuklar algoritmik, bilişimsel, yaratıcı düşünme ve problem çözme becerisi ile öğrenciler, çocuk yaşta kendi özgün ürünlerini ortaya çıkartabiliyorlar.

turay_kesler_2Okullarınızda çalışacak öğretmenleri seçerken nelere dikkat ediyorsunuz, hangi kriterlere öncelik veriyorsunuz?
Çağdaş, vizyoner ve donanımlı nesiller yetiştirmenin ilk adımı eğitimden geçiyor. Bu nedenledir ki öğrencilerimizin yetiştirilmesinde en büyük paya sahip olan öğretmenlerimiz, bizlerin en büyük destekçisi. Bilginin üretimi ve dağıtımı için Vatan Okulları markası altında çalışan her bir öğretmenin, kurum kültürümüzü en iyi şekilde yansıtmasına dikkat ediyoruz. Bilimsel gelişmeleri ve eğitim sistemlerini yakından takip eden, alanında uzman, özgüveni yüksek, sorumluluk sahibi, pedagojik formasyonu bulunan ve çocuklar ile iletişimi iyi olan öğretmenler ile çalışıyoruz. Yeni öğretmenlerin aramıza katılım sürecinde de bu nitelikleri göz önünde bulunduruyoruz.

Öğrencilerinizi TEOG ve üniversite sınavlarına hazırlamak için yaptığınız çalışmalara da değinebilir misiniz?
Hem ortaöğretim için hem de yükseköğretim için eğitim sistemimizde iki önemli sınav bulunuyor. Bu sınavlara hazırlık sürecinde öğrencilerimizin öncelikle derslerini en iyi şekilde öğrenmelerini hedefliyoruz. Tam öğrenme eğitim anlayışı ile hazırlanan eğitim programlarımızda, ders dışında sınıf etütleri, ek dersler, yazılı çalışmalar ve birebir soru çözümleri ile sınava tam hazırlık sağlıyoruz. Ayrıca öğrenci başarısının en çok sınav kaygısı nedeniyle düştüğünü biliyoruz. Öğrencilerimizin, sınav heyecanını azaltmak için düzenli deneme sınavları yapıyoruz. Bunun yanı sıra Rehberlik ve Kariyer birimimiz de sınav kaygısı ve stresini azaltmaya yönelik seminerler, öğrenciler ile birebir görüşmeler organize ediyor.

KİTAPLARDAKİ SEBZE MEYVELERİ KENDİLERİ YETİŞTİRECEK
Öğrencilerinize sportif, sanatsal ve kültürel, yabancı dil alanında ne gibi imkanlar sunuyorsunuz?
Öğrencilerimizin ders dışı zamanlarında mümkün olduğunca sosyalleşmesi hedefliyoruz. Onların ilgi alanlarına yönelik, sosyal gelişimlerini destekleyecek etkinlikleri, hem sınıf içerisinde hem de okullarımızda yer alan çeşitli aktivite odalarımızda gerçekleştiriliyor. Okulumuzda yer alan cep sinemasında, çocuklar akademik takvim ile uyumlu filmler, animasyonlar izleyerek derslerini pekiştirebilecekler. Hobi bahçeleri ve ekolojik ev ile doğayı, toprağı ve organik yaşamı yakından tanıma fırsatı olacak. Çocuklar istedikleri sebze ve meyveleri yetiştirerek, kitaplarda gördükleri bazı bitkilerin büyüme süreçlerine yakından şahit olacak.
Sağlıklı büyüme sürecinde büyük rolü olan spor, okullarımızda günlük eğitimin bir parçası. Futbol, voleybol ve basketbol sahaları ile desteklenen sportif çalışmalarda öğrencilerimizin uluslararası düzeyde başarılar kazanarak, Türk sporunu temsil etmesini hedefliyoruz. Şubat ayında düzenlenen Avrupa Taekwando Kulüpler Şampiyonası’nda, öğrencimiz Ayşe Ebrar Duran, ikincilik ödülünü kazanarak bizi gururlandırdı.

ÜLKE DEĞERLERİMİZE SAHİP ÇIKAN OKULLAR TERCİH EDİLMELİ
Özel okul seçerken nelere dikkat etmek gerekiyor? Bu kapsamda velilere neler önerirsiniz?
Çocukların okul kayıt dönemi geldiğinde, velilerin kafasını karıştıran en büyük sorulardan biri de “hangi okulu tercih etmeliyim” olur. Eğitimde önemli olan, ülkesini seven, ailesine ve topluma faydalı bireyler yetiştirmektir. Bu nedenle aileler, okul seçiminde bu değerlere önem veren okulları seçmelidir. Ayrıca okullarda verilen eğitim, yabancı dil eğitim süreleri, sosyal aktiviteler, öğrenciye sunulan psikolojik ve rehberlik danışmanlık hizmetleri gibi kriterler incelenmeli. Buna ek olarak çocuğun ilgi alanları, yetenekleri de göz ardı edilmemeli.

Okullarınızda öğrencilere sunduğunuz burs olanakları hakkında bilgi verebilir misiniz?
Her öğrencinin eğitim alması ve desteklenmesi önceliklerimiz arasında yer alıyor. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından belirlenen kurallar çerçevesinde öğrencilerimize burs imkanı sunuyoruz. Her yıl, düzenli olarak yaptığımız sınavlar ile bir çok öğrenciye ulaşıyor ve burs imkanı sağlıyoruz.
Polis ve Asker şehitlerimizin çocukları tüm kurumlarımızda ücretsiz eğitim alabilmektedirler. Ayrıca 15 Temmuz’da yaşadığımız darbe girişimi sonrası, ülkemiz adına hayatını kaybeden şehitlerimizin çocuklarına tüm okullarımızda %100 burs imkanı ile eğitim alma imkanı sunduk.

DEVLETİN İSTİHDAM ÇAĞRISINA EĞİTİM SEKTÖRÜ BİNLERCE YENİ İSTİHDAM İLE DESTEK VERİYOR
Ülkemizdeki özel okul sektörünün durumuna ilişkin neler söyleyebilirsiniz?
Özel eğitim sektöründe okullaşma sayısı giderek artıyor. Özellikle birçok dershanenin, özel okula dönüşmesi sektörü giderek büyütüyor. Türkiye genelinde toplam 24.050 özel eğitim veren kurum bulunuyor. Bu okullardan, 2.778’i okul öncesi, 1.277’si ilkokul, 1.412’si ortaokul, 2.575’si ortaöğretim seviyesinde eğitim veriyor. Diğer özel öğretim kurumu sayısı 12.065 iken, 3.943 tane özel öğrenci yurdu çocuklara hizmet veriyor. Eğitim alanında yapılan yatırımlar bir eğitimci olarak bizleri mutlu ediyor.
Özel okulların dönüşüm sürecine ek olarak öğrencilere verilen eğitim öğretim desteği ile özel okullarda eğitim gören öğrenci sayısı da giderek artıyor. Destek sürecinin başlamasından bu yana geçen üç yıllık süre zarfında, özel okulda eğitim gören öğrenci sayısı 656.096’dan, 1.166.427’ye ulaştı. Bu öğrencilerimizin yaklaşık 314.413’ü destek kapsamında eğitim alıyor. Tüm bu rakamlar, bizlere devletin verdiği desteğin doğru yere ulaştığını gösteriyor.
Dershanelerin kapanma sürecinde, yatırımcıların mağdur olmaması için dönüşüm süreci başlatıldı. Bu dönemde ise eğitim sistemine “temel lise” kavramı girdi. 2016 – 2017 eğitim öğretim döneminde, özel okullarda ortaöğretim eğitimi gören 371.621 öğrencinin 203.760’ı özel temel liselerde eğitim alıyor. Temel liseler hem öğrenciler hem de devlet açısından önceden fark edilemeyen açığı kapatmış oldu. Temel liseler ile birlikte kurumlar, öğrenci maliyetlerini üstleniyor, öğretmen ve akademik kadroya istihdam yaratıyor ve ödenen vergiler, yatırımlar ile devletin kamu hizmeti verme sürecine büyük ölçüde destek oluyor.
Bazı eğitimsel sorunların hızlıca giderilmesi ve yatırımların daha da artırılması gerekiyor. Bu nedenle temsil ettiğimiz ve üyesi olduğumuz tüm STK’larda konu ile ilgili yakından ilgileniyorum.

Üyesi olduğunuz İTO Eğitim Komitesi ve TÖDER üzerinden de yürüttüğünüz çalışmalar ile ilgili bilgi verebilir misiniz?
Eğitim sektöründe yaptığımız çalışmaları yalnızca okullarımız ile sınırlı değil. Eğitimin daha geniş kitlelere ulaşması ve eğitim sektöründeki sorunları çözebilmek için birçok sivil toplum kuruluşu ile yakından çalışıyoruz. 2009 yılından bu yana İstanbul Ticaret Odası bünyesindeki Eğitim Komitesi’nde, Başkan Yardımcılığı görevini 2 dönemdir üstlenmekteyim. İstanbul’daki tüm özel eğitim kurumlarının temsilciliğini yapmaktayız. Komite olarak da ÖZEL OKULLAR BİRLİĞİ, TÖDER, ÖZDEBİR, OZKURBİR, KÜLTÜRBİR, ÖZDER, SÜRÜCÜ KURSLARI FEDERASYONU gibi birçok STK ile ortak etkinlikler düzenliyoruz.
Tüm Özel Öğretim Kurumları Derneği’nde (TÖDER) Yönetim Kurulu Üyesi olarak da görev alıyorum. Ayrıca okullarımız aynı zamanda Türkiye Özel Okullar Derneği üyesidir. Bir dönem de TOBB İstanbul Genç Girişimciler Kurulu, Eğitim Grubu Başkanlığı görevini üslendim. Tüm eğitim STK’ları ile ilgili yakından ilgileniyor, aktivitelere katkıda bulunmaya çalışıyorum.

2020 YILI TOPLAM 20 OKUL 750 İSTİHDAM HEDEFİMİZ VAR
Vatan Okulları olarak gelecek döneme yönelik yeni yatırım planlarınız nelerdir?
Vatan Okulları olarak, kurulduğumuz günden bu yana anaokulundan üniversiteye kadar eğitimin tüm kademelerinde vatanını seven, çağdaş, vizyoner ve donanımlı nesiller yetiştiriyoruz. Grubumuz bünyesinde yer alan 6 Temel Lise, 1 Anadolu Lisesi ve 1 Fen Lisesi, 1 Ortaokul, 3 İlkokul ve 5 Anaokulu ile binlerce öğrenciye eğitim veriyoruz. 2017 – 2018 eğitim öğretim döneminde İstanbul Bahçelievler - Basın Ekspres’te Anaokulu, İlkokul ve Ortaokul düzeyinde, Güneşli’de ise Anadolu Lisesi ve Fen lisesi düzeyinde eğitim verecek olan iki okulumuzu açacağız. Vatan Okulları markası ve kalitesini tüm Türkiye’ye ulaştırmak için yeni yatırımlar planlıyoruz. Bu amaçla; 2020 yılı toplam 20 okul ve 750 istihdam hedefimiz var. Bütün bu yatırımları yaparken “Eğitime Yatırım Vatan Hizmetidir” düşüncesi ile hareket etmekteyiz…

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.