banner

‘İtalyan Lisesini kazanmak en büyük hayalimdi’
Muhteşem Yüzyıl dizisindeki Şehzade Mustafa rolüyle milyonların gönlüne taht kuran ünlü oyuncu Mehmet Günsür: İtalyan Lisesini kazanmak en büyük hayalimdi. İşte ünlü oyuncunun hayat hikayesi…

Muhteşem Yüzyıl dizisindeki Şehzade Mustafa rolüyle milyonların gönlüne taht kurdu Mehmet Günsür. Aslında çocuk yaşta kameralar karşısına geçmiş olsa da Hamam filmine kadar oyunculuğa dair bir kariyer planlamayan ve bu alanda 25 yaşına kadar eğitim almayan Günsür, üniversiteden mezun olduktan sonra tesadüflerin onu tekrar oyunculuğa yönelttiğini söylüyor.

1975 yılında Tatar kökenli bir ailenin ikinci çocuğu olarak İstanbul'da dünyaya gelen Mehmet Günsür’ün bütün aile fertleri akademisyen. Annesi Sibel Hanım, Boğaziçi Üniversitesi Yabancı Diller Yüksek Okulu’nda öğretim üyesi, babası Teoman Bey ise bir kuantum fizikçisi… Modern bale koreografı olan ablası Zeynep Günsür de aynı zamanda bir öğretim görevlisi…  Mehmet Günsür, bir röportajında çocukluğuna dair hafızasında kalanları şöyle anlatıyor: “Olağanüstü güzel bir çocukluk, güneş hatırlıyorum, ferah, büyük bir ev hatırlıyorum, deniz manzarası hatırlıyorum. Hisarüstü'nde geçti çocukluğum. Annem Boğaziçi Üniversitesi'nde öğretim görevlisiydi, ablam da Boğaziçi'nde öğrenciydi.”

Ailede bu kadar eğitimci varken Mehmet Günsür’ün kariyer planlarında bambaşka bir alan müzik ve spor yer alıyormuş o zamanlar. Dört yaşından itibaren tenisle, yüzmeyle ve kayakla uğraşan Günsür, profesyonel tenisçi bile olmuş. Ancak devam edememiş tenise. Oyunculuk ile tanışması ise yedi yaşındayken oynadığı Sana reklamıyla başlamış ve onu TRT'de 1988 yılında yayınlanan “Geçmiş Zaman Mimozoları” adlı dizi izlemiş. Burada evin gözlüklü küçük oğlu Sabih'i canlandıran Günsür, her ne kadar oyunculuğun tadını almış olsa da o dönemde müzik tutkusu bunun önüne geçmiş.

İTALYAN LİSESİNİ KAZANMAK EN BÜYÜK HAYALİMDİ

Çocukken ailece kayağa İtalya’ya gittiklerinde sevmiş İtalya’yı ve İtalyancayı… Bu sebeple en büyük hayali olmuş İtalyan Lisesi’nde okumak. Sonrasında bu hayalini gerçekleştirmiş ve İtalyan Lisesindeki eğitim hayatı başlamış. Günsür, o günlere dair şunları söylüyor: “Diğer okulları bilemem ama bizim bütün hocalarımız dünyayı gezmeyi seçmiş insanlardı. İtalyan hükümeti bir sınav açıyor, o sınavı kazanırsan dünyayı gezerek hocalık yapıyorsun, bizimkiler de öyle tiplerdi. Felsefe hocamız İstanbul'a gelmeden 4 sene Fas'ta çölde çadırda hocalık yapmıştı. İki tane resim dersimiz vardı, tiyatro dersimiz vardı, olağanüstü bir müzik hocamız vardı, tabii o yıllarda, kaçmaz, rock grubu da kurduk...”

Liseden mezun olduktan sonra Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Reklamcılık bölümünden mezun olan Mehmet Günsür, reklamcılık mesleğini hiç yapmamış. Dört yıl Taksim’de Roxy isimli mekanda dokuz masalık küçük bir lokantayı işletmiş. Aynı zamanda The Dawn isimli müzik grubuyla Kemancı, Flatline gibi yerlerde sahne alıyormuş.

HAYATININ DÖNÜM NOKTASI, “HAMAM” FİLMİ

Mehmet Günsür, Hamam filminin figürasyonunu yapan bir arkadaşının aracılığıyla seçmelere katılmış. Deneme çekiminin ardından role kabul edilmiş ve Ferzan Özpetek'in yönetmenliğindeki bu filmle adını geniş kitlelere duyurmuş.

Filmin ardından yalnızca oyunculuğa yönelme kararı aldığını söyleyen Günsür’ün  Ferzan Özpetek tanışma hikayesi de bir hayli ilginç. “İsmim Mehmet ama herkes bana Memo der” diye elini uzatan Günsür. Ferzan Özpetek’in yüzündeki şaşkınlığın nedenini senaryoyu okuyunca anlamış. Filmdeki karakterin repliğiymiş bu: “İsmim Mehmet ama herkes bana Memo der”.

“Sürekli başka biri olmak dünyanın en eğlenceli şeylerinden biri. Ben bir anlatıcıyım, kendimi öyle hissediyorum. Hayatı anlatmanın en acayip yönlerinden biri de oyuncu olmak...”  diyen Günsür, bu kadar farklı uğraş ve meslekten sonra oyunculukta karar kılma sebebini açıklıyor.

Kendini pozitif, sabırlı ve iyi niyetli olarak tarif eden Günsür, “Kendimi mutlu edecek şeyler her zaman buldum hayatta. Bardağın dolu tarafını görmek de olabilir bu ya da bardak epey boşsa bile sonuçta hayat devam ediyor ve seni mutlu eden başka güzelliklerin, sana yaşattığı güzel duyguların o bardağı görüşünü etkilemesi de olabilir. Eğer bir yerde yeterli pozitiviteyi bulamıyorsam, başka yerlere bakıyorum bulmak için ve bir yerde mutlaka buluyorum” diyor.

2006 yılında İtalyan Belgesel Yönetmeni Katerina Mongio ile evlenen Mehmet Günsür, üç çocuk babası ve İtalya’da yaşıyor.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.