banner

Okyanus Kolejleri projelerinin ortak amacı bilinçli nesil yetiştirmek
Okyanus Kolejleri, kurulduğu yıldan itibaren, TEMA, LÖSEV, Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği (TOFD), Deniz Temiz Derneği gibi kurumlara, Türkiye’nin dört bir yanındaki ihtiyaç sahibi okullara ve kişilere tüm kampüslerinde ayrı ayrı destek olmakla beraber çevreye karşı sorumlu olması bu çerçevede hareket etmesi nedeniyle, sosyal sorumluluk projelerini uyguluyor.

okyanus proje öğrencilerOkyanus Kolejleri, kurulduğu yıldan itibaren, TEMA, LÖSEV, Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği (TOFD), Deniz Temiz Derneği gibi kurumlara, Türkiye’nin dört bir yanındaki ihtiyaç sahibi okullara ve kişilere tüm kampüslerinde ayrı ayrı destek olmakla beraber çevreye karşı sorumlu olması bu çerçevede hareket etmesi nedeniyle, sosyal sorumluluk projelerini uyguluyor. Okyanus Kolejleri Kurumsal İletişim Müdürü Pınar Sönmez, gerçekleştirdikleri sosyal sorumluluk projelerine çalışanların, öğrenciler ve velilerin de katılmasını önemsediklerini belirterek, böylece projelerin öğrenciler tarafından daha çok benimsenmesinin sağlandığını dile getiriyor.


Okyanus Kolejleri’nin sosyal sorumluluk projeleri ile ilgili politika ve vizyonu nedir?

okyanus pınar sönmezTürkiye’nin eğitim markası Okyanus Kolejleri, eğitim kalitesi ile öğrencilerini geleceğe hazırlamak, kampüsleri ile öğrencilerine bir yaşam merkezi sunmanın yanı sıra desteklediği sosyal sorumluluk projeleriyle de örnek bir eğitim kurumu olmaya devam etmekte.

Kurulduğu yıldan itibaren, TEMA, LÖSEV, Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği (TOFD), Deniz Temiz Derneği gibi kurumlara, Türkiye’nin dört bir yanındaki ihtiyaç sahibi okullara ve kişilere tüm kampüslerinde ayrı ayrı destek olmakla beraber çevreye karşı sorumlu olması bu çerçevede hareket etmesi nedeniyle, sosyal sorumluluk projelerini uygulamaktadır.

Daha çok hangi alanlara yönelik sosyal sorumluluk projeleri gerçekleştiriyorsunuz?

Eğitim, sağlık, toplumu doğru bilinçlendirme, çevre, kültür-sanat, spor alanlarına yönelik sosyal sorumluluk projeleri gerçekleştiriyoruz.

Gerçekleştirdiğiniz sosyal sorumluluk projelerinden bahsedebilir misiniz? Projelerle bugüne kadar hangi sonuçlara ulaştınız?

*Dikkatli Çocuk Bilinçlendirme Kampanyası : Çocuk kazalara karşı bilinçlendirme kampanyasını her yıl uygulamalı eğitimle yangın, ilkyardım, trafik, deprem, ev ve okul kazaları konularında ilköğretim öğrencilerini bilinçlendirmek ve bilgilendirmek amacıyla başlatmış olduğu bu kampanya dahilinde devlet okullardaki öğrenciler, yangın, deprem, trafik, koruyucu sağlık, ilkyardım, çevre-tasarruf konularında eğitim almış eğitim görevlileri tarafından bilgilendirilmiştir.

*Kalbim Seninle ve Kalbim Sahada Projesi : Türkiye’de profesyonel araştırma şirketlerine yaptırdığı araştırmalar sonucunda, toplumun eğitiminden sonra en çok sağlık alanında projelere ihtiyaç duyduğunu gören Okyanus Kolejleri, ailelere bir başka alanda hizmet etmeye karar verip, tüm aile bireylerinin faydalanacağı sağlık projelerini hayata geçirmiştir. Bu projelerden en önemlileri arasında yer alan Kalbim Seninle ve Kalbim Sahada projelerinde 26 ünlü isim destek vermiştir. Bebek ve çocuklarda görülen kalp sorunlarına dikkat çekmek için yürütülen bu projede Okyanus Kolejleri öğrencileri ve ünlü isimler birlikte fotoğraf çektirip, basında kalp sağlığına değinilmiştir. (Ayrıca artı eğitim Dergisi ve egitimtercihi.com web sitesinin her yıl geleneksel olarak düzenlediği "Yılın Eğitimde Başarı Ödülleri"nde sosyal sorumluluk kategorisinde seçilmiş projemizdir.)

*Deniz Temiz Derneği ile Kıyılarımızı Temiz Tutalım Projesi : Okyanus Kolejleri, gün geçtikçe kirlenen denizlerimizin, kıyılarımızın temiz tutulması için destek veriyor. Geçtiğimiz yıllarda Okyanus Kolejleri, Uluslararası Kıyı ve Deniz Kampanyası kapsamında Temiz Deniz Derneği Turmepa’nın düzenlediği katıldığı kıyı ve deniz temizliğinde öğrencileriyle destek vermiştir. Avcılar, Yeşilköy, Büyükçekmece sahillerinde düzenlenen Kıyılarımızı Temiz Tutalım Projesi’nde Okyanus Koleji öğrencileri gönülden destek veriyor, kurum çevre sorunların çözülmesi için yürütülen projeleri Deniz Temiz Derneği aracılığıyla destekliyor.

*Van depremi yardımı: 23 Ekim 2011 tarihinde yaşanan Van depremi için Okyanus Kolejleri’nin öğrenci ve öğretmenleri seferber olup, yardım kampanyası başlatmıştır. Toplanan kıyafet, ayakkabı, oyuncak, kitaplar, battaniyeler Van’a tırla gönderilmiştir. Toplanan kıyafet, ayakkabı, oyuncak, kitaplar, battaniyeler Van’a tırla gönderilmiştir. Aynı zamanda depremzedelere maddi destek sağlanmıştır.

*Filistin ülkesine yardım: Okyanus Kolejleri sadece kendi ülkesi değil yardıma muhtaç diğer ülkelere de yardım ediyor. Filistin ülkesi de bunlardan biri olmuştur.

*Engelleri Kaldırma Projesi : Okyanus Kolejleri, görme engelliler için ‘ e-kutuphane Projesi’ni başlattı ve böylece sosyal sorumluluk çerçevesinde hazırlanan elektronik kütüphaneden okunan her kitap, görme engellilere yardım olarak geri dönüyor.

*Resim Yarışması : Çevre bilincinin çocuklardan başlamasının gerekliliğine inanan Okyanus Kolejleri bazı alışveriş merkezlerinde, AVM’ye gelen ailelerin çocuklarının katılımı ile çevre konulu resim yarışması düzenlenmiştir. Yarışmada dereceye giren çocuklara ödüller verilmiştir.

*Fidan Dikme : Okyanus Kolejleri Kemerburgaz-Çiftalan Köyü’nde, öğrencilerin diktiği fidanlardan oluşan, Okyanus Ormanı 2011 adıyla sosyal sorumluluk çalışması başlatmıştır. ‘Bir dikili ağacın olsun’, fikrinden yola çıkılan ve 3000 fidan dikiminin gerçekleştirildiği projede öğrenciler, isimlerinin yazılı olduğu plaketleri, fidanlarının yanına yerleştirmişlerdir. Ayrıca aynı proje 1500 fidanla Avcılar Okyanus Park’ta gerçekleştirilmiştir.

*Hayalimdeki Deniz Resim Yarışması : Okyanus Kolejleri ve Deniz Temiz Derneği’nin ortaklaşa düzenlediği Hayalimdeki Deniz Resim Yarışması, 2010 yılında düzenlenmiştir. Okyanus Kolejleri, çevre-doğa-sanat-spor-bilim alanında sosyal sorumluluk bilinciyle hareket ederek, Deniz Temiz Derneği ile birlikte Deniz Temiz Tutmanın Daha İyi Yolları Var, çalışmasına başladı. Kamuoyunda davranış değişikliği oluşturma konusundaki en önemli aracın, eğitim olması bilinciyle, 7-12 yaş grubu öğrenciler için yapılan ödüllü, Hayalimdeki Deniz Resim Yarışması dikkatleri denizlerin temizliğine yönlendirmeye fayda sağlamıştır.

*15 Mayıs Aile Günü : Bu yıl Okyanus koleji olarak uluslararası aile günü olarak kabul edilen 15 Mayıs Aile Günü’nde tüm çalışan, öğrencilerimiz, velilerimiz ve toplumun bugünün farkındalığını sağlamak amacıyla birçok farklı uygulamalar yapılmıştır. Öncelikle sosyal medya ve internette ,aile temasına özel video hazırlatılıp yayınlanmıştır. Tüm çalışan ve öğrencilerimize aile temalı kartpostal gönderilerek bu özel gün kutlanmıştır. Her şubemizde aile ve öğrencilerimizin katılım gösterdiği etkinlikler yapılmıştır.

SÜRDÜRÜLEBİLİR ÇALIŞMALARA ÖNCELİK VERMEKTEYİZ

Okyanus Kolejleri’nde sosyal sorumluluk projelerine nasıl karar veriliyor?

Proje oluşturulup, destek alınacak kurumlar belirleniyor; bu aşamada sürdürülebilir çalışmalara öncelik veriliyor. Projelerin artı-eksi yönlerini görmek için ölçümleme yapılıyor; proje başlamadan önce, proje bittikten sonra stratejik analizler yapılıyor. Böylece gelecek projeler için ön bilgiler elde edilip, gelecek sosyal sorumluluk projelerine ışık tutuluyor.

Öğrencilerinizi sosyal sorumluluk projelerine teşvik etmek ve farkındalık yaratmak için ne gibi çalışmalar yapıyorsunuz?

Okyanus Kolejleri, gerçekleştirdiği sosyal sorumluluk projelerine çalışanların, öğrenciler ve velilerin de katılımının sağlanmasına önem gösteriyor. Böylece gerçekleştirilen sosyal sorumluluk projelerinin öğrenciler tarafından daha çok benimsenmesi sağlanıyor.

Kurum olarak daha çok sürdürülebilir çalışmalara öncelik vermekteyiz, sürdürülebilir kalkınmaya katkıda bulunabilecek ve etkin bir şekilde fayda sağlayabilecek projelerin sürdürülebilir olması gerektiğinden, projelerden daha çok kişinin faydalanabilmesi, projenin diğer kurumlar tarafından da uygulanabilir yapıda olmasına önem göstermekteyiz.

Ayrıca Okyanus Kolejleri’nde; Genç Gönüllüler Grubu bulunmaktadır.

Öğrencilerimizin sosyal sorumluluk duyarlılığı ve iyi şeyler yapma konusundaki heyecanını öğrenci meclisleri oluşturarak yardım kampanyaları ve iyilik çalışmaları yapmalarına imkan vermek adına genç gönüllüler birimi kurulmuştur. Bu projede her Okyanus Koleji öğrencisi yapılacak sosyal sorumluluk içinde bir genç gönüllü olacaktır. Okul içindeki sınıf temsilcilerinden oluşan öğrenci meclisi, okul meclis başkanı ile bir araya gelir. Okul idarecileri proje içinde danışman olarak görev alır.

Gerçekleştirdiğiniz projelerde öğrenciler nasıl yer alıyor?

Mesela fidan dikme projesinde fidanları kendileri dikiyorlar, çevre resim yarışmasında resimleri kendileri yapıyorlar. Böylelikle yaptıkları projeye ilişkin bilinçlenme sağlanıyor.

Sosyal sorumluluk projelerinin okulunuz için önemi ve okulunuza etkileri hakkında neler söyleyebilirsiniz?

Kurumsal sosyal sorumluluğu bir anlayış olarak gören Okyanus Kolejleri’nin kurumsal sosyal sorumluluk projeleri belirleme aşamasındaki paydaş onayı ve sürdürülebilirlik gerçek fayda sağlamasının öncelikli kriterleridir. Kurumların tüm paydaşlarına karşı sorumlu olması ve bu çerçevede hareket etmesi nedeniyle, sosyal sorumluluk projeleri kurum marka itibarını ve marka bilinirliğini de arttırdığına inanmaktadır. 

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.