banner

TEV’den 86 gence yurt dışı bursu
Türk Eğitim Vakfı (TEV) tarafından 1969 yılından bu yana verilen Yurt Dışı Yüksek Lisans, Doktora ve Üst İhtisas Bursu’ndan yararlanacak yeni bursiyerler açıklandı. 2017-2018 öğretim yılında 86 öğrenci daha yurt dışındaki eğitimleri süresince TEV tarafından desteklenecek.

tev_burs_86Tam 50 yıldır Türkiye’nin aydınlık geleceği için eğitime destek veren Türk Eğitim Vakfı (TEV), 2017-2018 öğretim yılında Yurtdışı Yüksek Lisans ve Üst İhtisas Bursu almaya hak kazanan 86 yeni bursiyerini tanıttı. 14 Haziran 2017 tarihinde yurt dışı bursiyerleri tanıtmak amacıyla TEV Mütevelli Heyeti Başkanı Ömer M. Koç, TEV Yönetim Kurulu Başkanı Rona Yırcalı ve TEV Yönetim Kurulu Üyeleri ve TEV Genel Müdürü Yıldız Günay’ın ev sahipliğinde gerçekleştirilen basın toplantısına, burs almaya hak kazanan başarılı gençlerin yanı sıra yurt dışı bursları için işbirliği yapılan ülkelerin konsolosları, bağışçılar, TEV yöneticileri ve gönüllüleri katıldı.
86 genç daha yurt dışında geleceğe hazırlanacak
TEV, 1969 yılından bu yana üst düzey yönetici, tıp doktoru, bilim adamı ve sanatçı gibi Türkiye’nin geleceğine yön verecek değerleri yetiştirmek üzere başarılı gençlere yurt dışında yüksek lisans ve üst ihtisas eğitimi imkanı sağlamak için dokuz ülke ile işbirliği yapan Türkiye’deki tek sivil toplum kuruluşu olma özelliği taşıyor. TEV’in yurt dışı burslarına bu yıl 412 aday başvurdu ve ilk elemelerin ardından 382 aday mülakata alındı. Kendi alanlarında başarılı akademisyenlerden oluşan jüri tarafından seçilen 86 genç burs almaya hak kazandı. Bursiyerlerin 46’si kız, 40’ı erkek öğrencilerden oluşuyor. Mühendislik-teknik alandan 48, Sosyal Bilimlerden 28, Ekonomi ve İşletmeden 6, Tıp’tan 3 uzman hekim ve Sanat alanında 1 öğrenci eğitimine yurt dışında devam edecek. TEV bu bursları verirken Almanya, Fransa, Singapur Hükümetleri ve Danimarka, İtalya, İspanya resmi kurumları ile müşterek çalışıyor.
2017- 2018 eğitim döneminde; TEV özkaynaklarından ABD’ye 6, İngiltere’ye 2, İsviçre’ye 1, TEV-DAAD bursundan Almanya’ya 40, TEV-Fransa Hükümeti bursundan Fransa’ya 15, TEV_IE Business School müşterek bursundan İspanya’ya 2, TEV- Garring Vakfı bursundan Danimarka’ya 3, TEV-FIAT-TOFAŞ bursundan İtalya’ya 2, TEV-SINGA doktora bursundan Singapur’a 12, Dr. Orhan Birman tıp burs fonundan ABD’ye 3 genç uzman tıp doktoru gönderilecek.
Ömer M. Koç: “TEV, Türkiye’nin eğitim vakfıdır”
TEV Mütevelli Heyeti Başkanı Ömer M. Koç, konuşmasında Türk Eğitim Vakfı’nın 50 yıldır edindiği donanım ve aydınlık yarınlara verdiği hizmetlerle artık kendi kültürüne sahip köklü bir kurum ve Türkiye’nin eğitim vakfı olduğunun altını çizdi. Ömer M. Koç sözlerine şöyle devam etti; “Bugün sizlerle tanıştırdığımız 86 bursiyerimiz dünyanın 9 farklı ülkesinde ülkemizi temsil edecek ve hiç şüphesiz bizleri gururlandıracaklardır. Türk Eğitim Vakfı, gençlerin geleceklerinde umut ışığı yakma hedefini gerçekleştirmek üzere yola çıkmıştı. 50. yılımızı kutladığımız bu dönemde, Türk Eğitim Vakfı’nın, gençlerimizin eğitim fırsatlarına erişimi konusunda oynadığı rol ve eğitim kalitesinin artırılması amacıyla aldığı sorumluluk, kuruluş günlerinde saptanan bu hedefe vardığımızı gösteriyor. Bizler, bugünden aldığımız motivasyonla faaliyetlerimizi gelecek yıllara daha güçlü bir şekilde taşımak için çalışıyoruz. Amacımız; gençlerimizin Cumhuriyetin değerlerine bağlı, özgüven sahibi, düşünen ve sorgulayan bireyler olarak yetişmesine katkıda bulunacak eğitim desteğini sağlamaktır.”
Rona Yırcalı: “İşbirliği yaptığımız kurumların da katkısıyla her yıl yurt dışı bursiyerlerimiz için yaklaşık 4 milyon dolarlık burs fonu ayırıyoruz”
Ömer M. Koç’un ardından söz alan TEV Yönetim Kurulu Başkanı Rona Yırcalı, konuşmasında, “Halen yurt dışında 154 gencimiz TEV desteğiyle eğitimlerine devam etmektedir. 2017-2018 yurtdışı bursiyer seçim sürecimiz başarıyla tamamlanmıştır. Bu yıl seçilen 46’sı kız, 40’ı erkek olmak üzere 86 başarılı gencimiz önümüzdeki aylarda yurt dışında öğrenimlerine başlayacaktır. 40 farklı ilden ve Türkiye’nin 26 farklı üniversitesinden başvuruda bulunan gençlerimiz, TEV’in Türkiye’nin vakfı olduğunun en güzel göstergesidir. Yurt dışında yüksek lisans öğrenimini başarıyla tamamlayıp, çeşitli üniversitelerden burs alan 144 bursiyerimiz doktora öğrenimine yurt dışında devam etmektedir. Yurt dışında yüksek lisans ve üst ihtisas eğitimi yapan gençlerimize, Türk Eğitim Vakfı olarak, her yıl yaklaşık 1 milyon dolarlık burs fonu ayırmaktayız. İşbirliği yaptığımız kurumların katkılarıyla birlikte bu tutar 4 milyon dolara yaklaşmaktadır. Örnek uygulamalarımız ve çalışmalarımız, yurt içinde olduğu gibi yurt dışında da saygınlık kazanmış, Avrupa ve Uzak Doğu’dan önemli devletlerin kurumlarıyla uluslararası ortaklığımızın ve yurtdışındaki pek çok başarılı üniversiteyle işbirliklerimizin artmasına vesile olmuştur. Şu ana kadar Vakfımızla işbirliği yaparak burs olanaklarımıza katkıda bulunan ülkelere, değerli bağışçılarımıza, kurum ve kuruluşlara teşekkürlerimizi sunuyoruz” dedi.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.