banner

Öğretmenler artık daha interaktif ders işliyor
Eksen Yayıncılık Genel Koordinatörü Engin Turan, artık dijital çalışmaların sayesinde öğretmenlerin, dersin yarısını şekil, görsel çizerek geçirmediğini, daha interaktif ders işleyebildiğini söylüyor

Üniversite ve liselere hazırlık kapsamında yayın üretmek amacıyla kurulan Eksen Yayıncılık, değişik isimlerle eğitimin tüm alanlarında ürünlerini geliştirmeye devam ediyor. Ürünlerin hazırlanma aşamasında benimsedikleri en önemli kriterin ‘insana saygı’ olduğunu vurgulayan Eksen Yayıncılık Genel Koordinatörü Engin Turan, bunun dışında eğitim odaklılık, güvenilirlik, kalite ve değerlere uygunluk gibi birçok kriteri gözettiklerini de söylüyor.

Eksen Yayınları’nın gelişimi hakkında kısaca bilgi verir misiniz?

Eksen Yayıncılık, üniversite ve liselere hazırlık kapsamında yayın üretmek üzere 2000 yılında İstanbul’da kuruldu. Bu tarihten sonra hızlı bir gelişme yaşayarak okullara yardımcı kaynak kitaplar çıkardı. Karşılaşılan yoğun ilgi ve teveccüh sürekli bir gelişmenin katalizörü oldu.

2010 yılında ürünlerinin dijital çalışmalarına Apple firmasıyla işbirliği yaparak Ipad üzerinden ulaşımını sağladı. Yine aynı yıl DYS (Dijital Yayın Sistemi) oluşturuldu. FATİH Projesiyle beraber yeni bir boyut kazanan eğitimde dijital unsurların kullanımına (Akıllı Tahta, Tablet) yönelik çalışmalar yaptı. Yayınların Android ve akıllı tahta temelinde kullanımına ağırlık verdi.

2012 yılında tamamen özel okul ve devlet okullarının ölçme değerlendirme taleplerini karşılayacak “Test Okul” ismiyle yeni bir yayına imza attı. Test Okul, %100 dijital ve Tam Öğrenme Kuramı’na uygun olarak sistemleştirilmiş bir yayın oldu.

2013 yılında ilkokullara yönelik yardımcı kaynak üreten ‘Çalışkan Yayınları’nı kurdu. Eksen Yayıncılık değişik isimlerle eğitimin tüm alanlarında ürünlerini geliştirmeye devam ediyor.

İlkokuldan üniversite hazırlığa kadar tüm kademelerde ürünler hazırlıyorsunuz. Ürünlerin içeriğini hazırlarken benimsediğiniz kriterler nelerdir? Bu aşamada kurum/eğitim danışmanlarından yardım alıyor musunuz?

Ürün içeriklerini hazırlarken öncelikle ‘nasıl bir ürün geliştirmeye ihtiyaç var?’ bu belirlenir. Bu ürünü hazırlamadan önce bu alanın en yetkin uzmanlarından yani öğretmenlerden fikir ve görüş alınır. Zümrelerimiz çerçeveyi belirleyerek telifi hazırlar. Ürünlerimiz hazırlanırken benimsediğimiz en önemli kriterlerin başında “İnsana saygı” gelir. Bunun dışında eğitim odaklılık, farklılık, güvenilirlik, kalite, değerlerimize uygunluk gibi birçok kriteri gözeterek hazırlanır ürünler.

Ürünleriniz hakkında bilgi verebilir misiniz? Kaç çeşit ürününüz bulunuyor ve en çok hangi ürünleriniz tercih ediliyor?

İlkokul, ortaokul, lise ve üniversite hazırlık alanlarında farklı kategorilerde 1500 çeşit ürüne sahip bir portföyümüz var. Tüm gruplardaki okulların yardımcı kaynak ihtiyacını karşılayabilecek bir çeşitliliğe sahibiz. Bu ürünlere ilave dijital içeriklere (animasyon, video vb.) değinmemize gerek yok herhalde.

Ürünleri, “Klasik ve Yeni” diye ayırmak gerekebilir. Hiçbir öğrenci Eksen sorularını çözmeden kendisini sınavlara hazır hissetmez. Bu noktada klasik ürünlerimiz talep görüyor. Öte yandan öğrenmeyi sevdiren, kolaylaştıran, belli bir konseptle (Kavramsal Daire Modeli, Kazanım Denetleme Modeli, Tam Öğrenme Modeli Ürünler) çıkan yenilikçi ürünlerimize talep çok fazla.

HEDEFLERİN ÜZERİNE ÇIKTIK

Geçen yıl itibariyle Çalışkan Serisini piyasaya sunmuştunuz. Bu seriyle belirlediğiniz hedeflere ulaşabildiniz mi? Bu seri için ileriye yönelik ne gibi planlarınız var?

Çalışkan Yayınları yeni çıkmasına rağmen özellikle farklı ürünleriyle çok iyi karşılandı. Görsel Sanatlar, Serbest Etkinlikler vb. alışılmışın dışında farklı ürünlerin olması Çalışkan’ın eğitim odaklılık prensibini ortaya koyuyor. Bu durum beğeni topladı. Geçtiğimiz yıl Çalışkan’la ilgili belirlediğimiz tüm hedeflerin üzerine çıktık. Artık bu alanda daha zengin bir ürün gamına sahibiz. Çalışkan Yayınları, bundan sonra okul öncesi ve çocuk edebiyatı alanına göz kırpıyor.

Günümüz şartları teknolojinin hızına bağlı olarak değişiyor ve gelişiyor. Artık teknoloji eğitimde de kullanılmaya başlandı. Eğitim kurumları da buna yönelik çalışmalar yapıyorlar. Kitaplarınızı online ortamda bulmak mümkün mü?

Tüm ürünlerimizin dijital versiyonları kullanılıyor zaten. Tablet kullananlar, PC kullananlar, Akıllı Tahta kullananlar, Flash Bellek ,Web veya Android Marketten yükleyerek kullanabiliyor ürünlerimizi. Üstelik binlerce video, animasyon, görselle beraber… Ayrıca kitaplarımızın üzerindeki kişiye özel aktivasyon şifreleriyle her bir ürünün dijitaline ulaşmak mümkün. Kullanımı da o kadar kolay ki. Öğretmenler, Test Okul’un yeni dijital ders rehberlerini çok beğendi.

ÖĞRETMENLER ARTIK DAHA İNTERAKTİF DERS İŞLİYOR

Ders kitapları, yardımcı kitaplar ve test kitaplarının dijital ortamda olması çocukların ders çalışmasına nasıl etki yapıyor? Eğitimde teknolojiden ne derece faydalanmak gerekir? Bu konudaki düşünceleriniz nelerdir?

Teknoloji, eğitimde, anlamayı, öğrenmeyi kolaylaştırdığı ölçüde kullanılmalıdır. Bilgiye hızlı erişim olmadan bilgi toplumundan bahsedemeyiz. Teknolojik araçlar bizi bilgiye daha hızlı ve kolay götürmesi sebebiyle okullarda daha etkin kullanılmaya başlandı. FATİH Projesi kapsamında tüm okullara akıllı tahta ve tablet uygulamasında belli aşamalara gelindi. Öyle görünüyor ki bu donanım kısmı tamamlanacak. Tabi Bakanlığın bu donanım çalışmasına içerik sağlamak biz yayıncıların işi. Bu alanda hatırı sayılır yatırımlar yaptık ve yapmaya devam ediyoruz. Artık dijital çalışmalar sayesinde öğretmenler, dersin yarısını şekil, görsel çizerek geçirmiyor. Daha interaktif ders işleyebiliyor.

2013-14 eğitim-öğretim yılı nasıl geçti? 2014-15 eğitim-öğretim yılı için hedefleriniz ve planlarınız nelerdir?

Eğitim yayıncılığı eğitim sektörü gibi çok dinamik bir alan. Bu yıl bizim için müthiş yoğun geçti. Özellikle yeni çıkardığımız Test Okul ve Çalışkan ürünlerinin yoğun talep görmesi bizi çok mutlu etti. Zaman zaman ürün yetiştiremedik. Şimdi ise yeni dönem planlamalarıyla meşgulüz. Elbette hedeflerimiz büyük. Bu alanda oluşturduğumuz markaların kalitesini hep yukarıda tutmak. Bize güvenen binlerce öğretmenimizin ve milyonlarca öğrencimizin memnuniyetini sağlamak en önemli hedefimizdir.

İHTİYAÇ DEVAM EDİYOR

Dershanelerin dönüştürülmesiyle eğitim yayıncılığının durumu ne olur? Yardımcı kitap ve test kitap ihtiyacı azalır mı, yoksa artar mı?

Dershanelerin dönüştürülmesiyle Milli Eğitim sistemimiz içerisinde özel öğretimin payının artacağını gösteriyor. Esasen dershaneler özel okullara dönüşürken, fonksiyonlarını da okullara devredeceğini görüyoruz. Bizim geçtiğimiz yıl Şubat ayında Antalya’da “6. Dershaneler Buluşması” adı altında düzenlediğimiz ve 600 dershane yöneticisinin katıldığı programın sloganı “Eğitim Devam Ediyor”du. Yine aynı şeyi söylüyoruz. O halde ihtiyaç da devam ediyor.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.