banner

Okul öncesi eğitim yok mu oluyor?
Getirilen 4+4+4 sistemiyle birlikte okul öncesine verilen değer azaldı mı?

2012-2013 eğitim öğretim yılında getirilen 4+4+4 sisteminin dışında tutulan okul öncesi en çok kan kaybına uğrayan bölümlerin başında gelmektedir. Bu sistemin dışında kalması yetmezmiş gibi okul öncesi eğitim görmesi gereken 72- 82 aylık çocukların 1. sınıf olarak ilkokul sıralarına getirilerek eğitim öğretime başlatılması. ( ki bu çok büyük yanlışlardan biri çünkü 4 yıl EĞİTİM FAKÜLTESİ öğrenim süreci boyunca çocuğun yedi yaşına kadar el-göz koordinasyonu psiko-motor becerilerin kazanılmadığı ve bu yaştan önce eğitilen öğrencilerin eğitim sürecinde karşılaşacağı zorlukların üstesinden gelemedikleri taktirde ÖZGÜVEN YETERSİZLİĞİNE yol açacağı ve bununda ileriki hayatını olumsuz şekilde etkileyeceğini öğretiler yoksa 4 yıl boyunca bize öğretilenler kitaplarda okuduklarımız yanlış mıydı ?) Üstüne okul öncesi okul öncesi öğretmenlerinin çalışma alanlarının daraltılması (meslek liselerinde çalışmalarının ellerinden alınması) ve eylül 2012 yılında sınıf öğretmenlerine tanınan alan değişikliğinden yararlanarak yaklaşık 5000 öğretmen okul öncesi öğretmenliğine geçilmesi sağlandı.Tüm bunların gerçekleşmesiyle birlikte okul öncesi öğretmenliği atamalarının çok net bir şekilde azalmasına ortam hazırlamış oldu. Ağustos 2012 yılında geçekleşen öğretmen atamasında 4377 okul öncesi öğretmen ataması yapılarak en çok ataması yapılan 2. branş durumundayken Eylül 2013 yılında yapılan öğretmen atamasında bu sayı 1809'a düşürülerek ataması yapılan en çok branş sıralamasında 10. sıraya gerilemiş durumda ve bu bölümden yaklaşık olarak 20 bin öğretmen atama beklemektedir. (atama bekleyen öğretmen sayısı sıralamasında 3. durumda)Bir sene içerisinde bir öğretmenlik bölümü ancak bu kadar mağdur edilebilir. Sayın MEB bakanı Nabi Avcı ve Başbakanımız Recep Tayip Erdoğan'dan bu mağduriyetimize bir dur demesini istiyoruz. Okul öncesine hak ettiği değerin tekrar verilmesini Okulöncesi Eğitim ZORUNLU Olmalı ve ŞUBAT öğretmen atamasında en az 4000 bin okul öncesi öğretmen atamasının yapılmasını istiyoruz.

Okul öncesi öğretmenleri

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.